Kanada Emeklilik Fonu Celsius Yatırımından 150 Milyon Dolarlık Darbe Aldı

Kanada’nın en büyük emeklilik yöneticilerinden önde gelen CDPQ, batkı etmiş kripto kredi kuruluşu Celsius Network’e 150 milyon dolarlık yatırımını iptal etti.

“Bu mevzuda zorluklar bulunduğunu biliyorduk. [crypto assets]Caisse de dépôt et place du Québec’in (CDPQ) CEO’su Charles Edmond Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, kim bilir bu zorlukları hafife aldık.

Firmadan meydana getirilen bir basın açıklamasına nazaran, CDPQ senenin ilk yarısı için %-7,9’luk bir getiriye denk gelen 26 milyar dolarlık bir zarar bildirdi.

CDPQ, Ekim 2021’de -kripto piyasasının ortalama 3 trilyon dolarlık piyasa değerine koşmasının ortasında- Celsius Network’ü portföyüne eklediğini duyurduğunda, emeklilik yöneticisinin baş teknoloji sorumlusu Alexandre Synnett bir basın açıklamasında, “dünyanın önde gelen kripto kredi sağlayıcısı.”

O süre, Celsius kısa süre ilkin yönetim altında 25 milyar dolarlık varlığa ve platformunda 1 milyondan fazla müşteriye haiz bulunduğunu açıklamıştı. Sadece, Kentucky, Teksas ve New Jersey’deki yetkililerden gelen durdurma ve vazgeçme mektupları aldıktan sonrasında düzenleyicilerin incelemesiyle karşı karşıya kaldı.

Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky müşterilerine fonlarının güvende olduğu mevzusunda onlarca kere güvence verdikten sonrasında, şirket 12 Haziran’da hesapları dondurdu. Hesapları dört hafta süresince dondururken, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri Aave, Maker ve birleştirmek. Arkasından, 13 Temmuz’da şirket, Bölüm 11 batkı koruması için başvuruda bulunmuş oldu.

Firmanın Bölüm 11 batkı başvurusuna kadar iyi mi çalıştığına dair ayrıntılar gün ışığına çıkmaya başladı. Dün Financial Times, oldukca sayıda isimsiz kaynağın Mashinsky’nin Celsius Network yatırım ekibine Ocak ayında firmanın ticaretini şahsen denetim edeceğini söylediğini bildirdi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir