Kanada’nın En Büyük 2. Emeklilik Fonu Santigrat Çöküşüne Karıştı

Celsius’un çöküşü finans dünyasında dalgalanmaya devam ediyor.

Kanada’nın en büyük ikinci emeklilik ve sigorta fonu olan Caisse de Dépôt, Bölüm 11 iflasından dokuz ay ilkin Celsius’a 150 milyon dolar yatırım yapmış oldu. Şimdi, fon eli boş bırakılabilir.

2021 sonunda 419,8 milyar dolarlık net varlık kaydeden Caisse de Dépôt, girişim sermayesi şirketi WestCap ile beraber Celsius’un Ekim 2021’de 400 milyon dolarlık B Serisi fonlama turunda önde gelen iki yatırımcıdan biriydi ve bu, kripto kredi vereni gören bir artıştı. 3 milyar dolarlık bir değerleme.

“Bu oldukca ciddiye aldığımız bir şey ve uygun zamanda daha çok yorum yapacağız. Caisse’den bir sözcü Temmuz ayında Bloomberg’e verdiği demeçte, Celsius şu anda çözülmesi süre alacak karmaşık bir süreçle meşgul” dedi.

Emeklilik fonunun, zararın boyutunu belirten yıl ortası raporunu bu ay vermesi planlanıyor.

Yatırım esnasında Caisse, kripto borç verene övgüler yağdırdı ve onlara “önde gelen küresel kripto para birimi kazanma ve borçlanma platformu” olarak atıfta bulunmuş oldu.

Yatırımın “genişletmek” için kullanılacağı bildiriliyor. [Celsius’] teklifler ve ürünler, geleneksel ana para piyasalarını kripto para birimlerininkilerle birleştiriyor.”

Düzenleyiciler amid Celsius çöküşü çemberi

Kanada emeklilik fonu, Temmuz ayındaki çöküşünden bu yana kripto borç verene muhtemelen daha azca iltifat ediyor.

Celsius’un bu senenin Temmuz ayındaki felaketli ölümü, kripto para birimi ve ilgili piyasalar süresince, alacaklılara ve müşterilere 5.5 milyar doları aşan bir borçla, feci finansal yansımalar gönderdi.

İlgili emeklilik fonunun büyüklüğü göz önüne alındığında, Québec Autorité des Marchés finansörleri (AMF) ve Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Celsius’un ekonomik yansımalarını araştırmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile ortak bir soruşturma başlattı. The Financial Post’a gore, kendi bölgelerinde batkı davası.

AMF ve OSC, bilhassa bölgelerindeki ödünç verme platformunu kullanan ve dolayısıyla mali kayıpların kurbanı olan kullanıcı sayısı hakkında data edinmekle ilgilenmektedir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir