Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kripto firmalarının yasa koyucu destekli teşviklerden ‘vaat edilen yararları’ sağlayamadı

ABD Birleşik Devletleri merkezli kar amacı gütmeyen gözlemci grubu Campaign for Accountability’nin bir araştırma girişimi olan Tech Transparency Project yada TTP, kripto şirketlerinin devlete finansal teşvikler sunmaları için “karşılığında oldukça azca şey sağladığını” iddia eden bir rapor yayınladı.

Perşembe günü gösterilen bir raporda TTP, belirli ABD eyaletlerinde yerleşik birçok kripto firmasının, sakinler için daima iş, ekonomik gelişme yada vergi avantajları sağlamazken operasyonlar oluşturmak için “hususi faydalar elde ettiğini” söylemiş oldu. Kripto lobicilerine bakılırsa, devlet grubu “bütçe eksiklikleri, artan enerji tüketimi ve ciddi çevresel hasarla karşı karşıya kalırken” vergi indirimleri ve indirimli enerji tutarları elde etmek için firmalar adına çalıştı.

Yeni bir rapor, Nevada ve Wyoming’den Kentucky’ye uzanan çeşitli stateTP tarafınca vergi mükellefleri için vaat edilen istihdam yaratma ve toplumsal yarar sağlamayan spekülatif kripto projelerine verilen pozitif yasaları ve vergi indirimlerini özetliyor. https://t.co/ZEkqyQCCa1

— Tech Transparency Project (@TTP_updates) 4 Ağustos 2022

Araştırma grubu, Nevada, Wyoming, Montana ve Kentucky de dahil olmak suretiyle eyaletlerin, firmaları mağaza kurmaya teşvik etmek için kripto yanlısı yasaları çıkardığı 2017 yılına kadar uzanan politikalara atıfta bulunmuş oldu. Mesela, Montana’da TTP, siyaset yapıcıların 2017’de kripto para birimi madenciliği için kullanılan veri merkezlerindeki emlak vergilerini kesen bir yasa çıkardığını bildirdi. Madencilik firmaları taşındı, sadece ondan sonra sakinlerin “aşırı gürültü, atık ve elektrik kullanımından” yakınma ettiğini ve moratoryum çağrısı yaptığını görmüş oldu.

Milletvekillerinin kripto firmalarını emlak vergilerinden muaf tutan faturaları kabul etmiş olduğu ve sakinler için eyalet gelir vergisinin olmadığı Wyoming’de TTP, blockchain tabanlı ödeme şirketi Ripple’ın eyalette hiçbir iş teklif etmediğini ve kripto borsası Kraken’in yalnızca bir iş teklif ettiğini bildirdi. 2020’de Wyoming Valisi Mark Gordon, hükümet departmanları için “yıkıcı fakat lüzumlu” bütçe kesintilerini düşünmek zorunda bulunduğunu bildirdi ve yasa koyucuların 2021’de K-12 eğitiminde benzer bir eylemde bulunmayı düşündüğü bildirildi – pandeminin ekonomik tesiri de bir rol oynamış olabilir.

Grup şunları ekledi:

“En azından halkın bu kripto bildirilerinde söz hakkı olmalı. Bilhassa ekonomik sorun yaşayan devletlerde inovasyon algısı maddi yükümlü menfaatinin önüne geçmemeli.”

İlgili: Gürcistan milletvekilleri yeni faturada kripto madencilerine vergi muafiyeti vermeyi düşünüyor

Kentucky milletvekilleri, 2021’de mahalli kripto madenciliği operatörleri tarafınca satın alınan elektrikten satış vergisini kaldırmak için oy kullandı ve madencilik firmalarını temiz enerji işletmelerine yönelik devlet vergi teşviklerine uygun hale getirdi. Devlet Bütçe Direktörü Ofisi tarafınca Kasım 2021’de gösterilen bir raporda, bu teşviklerin devlete her yıl ortalama 11.6 milyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor.

TTP, “1 Temmuz’da yürürlüğe giren bu tedbirlerin aslına bakarsak Kentucky’lilere ne kadara mal olacağını söylemek için oldukça erken” dedi. “Sadece bazı devlet programları, kripto para teşvikleriyle daha da kötüleşebilecek mühim bir bütçe baskısı ile karşı karşıya. […] Vergi teşviklerinin Kentucky’de yeni işler yaratması da ihtimaller içinde değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir