Kazakistan Polisi BT Uzmanlarını Kripto Çiftliklerini Çalıştırmaya Zorlayan Çeteyi Tutukladı – Madencilik Bitcoin Haberleri

Kazakistan’daki kolluk kuvvetleri, BT uzmanlarını tehdit ve şantajla kripto para madenciliği için yeraltı tesislerini işletmeye zorlama şüphesiyle bir kabahat grubunun üyelerini gözaltına aldı. Haraççıların işlerinden ayda yarım milyon ABD doları kazanılmış olduğu iddia ediliyor.

Kazakistan Yasadışı Kripto Madencilik Örgütünü Bastırdı, Onlarca Kişiyi Tutukladı

Kazakistan’daki yetkililer, informasyon ve kripto teknolojisi mevzusunda bilgili insanlara kripto para birimi üretimi için yasa dışı kurulumlar yürütmeleri için baskı meydana getiren bir grup “kabahat odaklı fert” ve eski hükümlüleri tutukladı. Ülkenin İçişleri Bakanlığı bu hafta yapmış olduğu açıklamada, tutuklanan 23 kişinin çoğunun borç tahsilatı ve şantaj geçmişine haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Departman ek olarak, çetenin yetkisiz kripto madenciliği faaliyetlerinin bir sonucu olarak her ay 300.000 ila 500.000 içinde tahmini kar elde ettiğini deklare etti. Polis, aramalar esnasında tabanca, cephane ve bir Kalaşnikof hücum tüfeği de dahil olmak suretiyle oldukça sayıda tabanca buldu. Çete üyelerinden birinin asker olduğu ortaya çıktı.

Haber deposu Eurasianet bir raporda, müfettişlerin girişimin oldukça karmaşık bulunduğunu, grubun tamamen kendi başına çalışmadığının bir göstergesi bulunduğunu tespit edebildiler. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Kazakistan’daki büyük madencilik operasyonlarının üst düzey yetkililer ve kuvvetli işadamlarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı ve bölgedeki gelişimleri kapsayan çevrimiçi portal ekledi.

Çin, geçen yıl Mayıs ayında sektörü çökerttikten sonrasında Kazakistan bir kripto madenciliği etkin noktası haline geldi. Madencilik şirketleri düşük elektrik oranlarından etkilendi, sadece girişleri artan bir enerji açığına niçin oldu. Nur-Sultan’daki hükümet, birkaç kez lisanslı maden işletmelerine elektrik tedarikini keserek, vergi vergisini artırarak ve yasadışı madencilerin peşine düşerek sektördeki tüketimi azaltmak için adımlar atarak cevap verdi.

Bu bahar, Mali İzleme Ajansı 100’den fazla yeraltı maden çiftliğini keşfetti ve kapattı. Hücum hakkında yorum meydana getiren ajans, operatörleri içinde Kazakistan’ın eski cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kardeşi Bolat Nazarbayev ve Orta Asya Elektrik Kurumu’nun başkanı Alexander Klebanov’a bağlı firmaların bulunduğunu belirtti.

Kapatılan öteki tesislerin bazıları, ulusal gaz dağıtım şirketi Qazaqgaz’ın eski başkanı olan ve Nazarbayev’in en büyük kızı Dariga ile evli olduğuna inanılan Kairat Sharipbayev ile bağlantılıydı. Raporda, parlamentonun alt meclisinin eski başkanının kardeşi Yerlan Nimatulin’in de izinsiz madencilikten kazanç sağladığından kuşku duyduğu belirtiliyor.

Bu hikayedeki etiketler

Şantaj, kabahat grubu, Kripto, kripto çiftlikleri, kripto madencileri, kripto madenciliği, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, uzmanlar, çete, yasadışı madencilik, BT, Kazakistan, Güvenlik, Madenciler, madencilik, Polis, raket, uzmanlar

Kazakistan’ın kripto para madenciliğini kısıtlamaya devam etmesini bekliyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Vladimir Tretyakov

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir