Kazakistan’ın yeni vergi rejimi kripto madenciliği endüstrisi için ne anlama geliyor?

11 Temmuz’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, kripto madenciliği operatörleri için yeni vergi oranlarını yasalaştırdı. Bu değişimler, ulusal elektrik şebekesinin hem yabancı yatırımcılar hem de yerli failler tarafınca yetersiz vergilendirilen ve saydam olmayan kullanımıyla ülkenin artan hayal kırıklığını yansıtsa da, yeni vergilerin hariç tutulduğu söylenemez.

Ek olarak, enerji zengini Kazakistan’da madenciliğin daha çok benimsenmesi ve yasallaştırılmasının sinyalini verebilirler, bu da ülkeyi ve bölgeyi madenciler için daha da çekici bir yer haline getirirken, daha yerleşik yargı alanlarındaki sıkılaştırma baskısına da niçin olabilir.

gerçeklik kontrolü

İki değişim 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek ve vergi oranlarını madencilik operatörlerinin elektrik için ödediği fiyata bağlayacak. Aşamalı bir ölçeğin peşinden, bir operatör en düşük fiyat olan 0,012-0,024 ABD Doları ve en yüksek 0,048 ABD Doları olan 0,0072 ABD Doları yada 3 tenge olan bir kilovat saat (kWh) enerji için 0,024 ABD Doları yada 10 tenge vergi ödemek zorunda kalacaktır. –0.060 kWh başına. Ürettikleri yenilenebilir enerjiyi kullananlar, kWh başına yalnız bir tenge ile en uygun koşullarla karşı karşıya kalacaklar.

Bu son değişimler, Kazak hükümetinin sektörü vergilendirmeye yönelik ilk girişimi değil. Tokaev tarafınca 29 Haziran 2021’de bundan önceki satmaca imzalandı ve madencilik için tüketilen 1 kWh elektrik için o sırada 0,0023 $ yada 1 tenge ek bir ödeme getirdi.

Vergi değişimleri, Kazakistan’ın yabancı madencilik operatörlerini ülkeye çeken kripto madenciliği çılgınlığıyla ilişkisinin uzun ve sıkıntılı tarihinde bir dönüm noktası oldu. Bazı tahminlere gore, Kasım 2021’e kadar 87.849’dan fazla madencilik makinesi cumhuriyete getirildi. Kazakistan’ın küresel madencilik haritasındaki yıldızı, Çin’deki kripto madenciliğine ülke çapında uygulanan baskının peşinden hızla parladı. 2021 yılına gelindiğinde ülke, küresel Bitcoin (BTC) madenciliğinde yalnızca ABD’nin peşinden ikinci oldu ve küresel Bitcoin madenciliği hash oranının %18,1’ini oluşturdu.

Çinli madenciler, istikrarlı siyasal ortam ve ucuz elektrik sebebiyle “madencilik endüstrisinin cenneti” olduğuna inanarak işlerini Kazakistan’a taşıyorlar. Kazak hükümeti, kripto madenciliğini direkt sübvansiyonlara kadar destekleyerek yeni yatırımcı dalgasını memnuniyetle karşıladı – uzmanlar önümüzdeki beş yıl içinde madencilikten 1,5 milyar dolardan fazla vergi geliri bekliyor.

Dijital madencilik, 2020 yılının başlarında “Kazakistan Cumhuriyeti’nin Dijital Teknolojilerin Düzenlenmesine İlişkin Bazı Mevzuatlarda Değişimler ve İlaveler Hakkında Kanun” kripto düzenlemesinin temellerini attığı süre meşru bir iş faaliyeti olarak kabul edildi.

Bununla beraber, peri masalı 2022’nin başlarında madencilik için her iki x faktörünün de – siyasal istikrar ve enerji bolluğunun – güvence edilmekten oldukça uzak olduğu ortaya çıktığında gerçeklikle tanıştı. 2021’in sonunda, ülkenin enerji sisteminin tüm madencileri barındıracak kapasiteye haiz olmadığı ortaya çıktı ve Ocak 2022’de ülke çapında akaryakıt fiyatlarına yönelik protestolar kısa bir siyasal çöküşe yol açtı ve Rus birlikleri korumak için çaba sarfetmek için devreye girdi. mevcut durum.

Tesadüfen, kış siyasal kargaşasından sonrasında, Kazak makamları kripto madenciliğine karşı tutumlarını tekrardan gözden geçirdi ve çılgınca büyüyen endüstriyi denetim altına alma girişimlerine başladı. 8 Şubat’ta Tokayev, Kazakistan Birinci Maliye Bakan Yardımcısı Marat Sultangaziyev’in kripto madencileri için güç fiyat artışları önermesiyle kripto para madenciliği mevzusunda kabine düzeyinde bir soruşturma emri verdi. O zamandan beri hükümet, yasadışı madencilerin kapatılmasını periyodik olarak raporlamaya başladı; en büyük olay Mart ayında, 55 yasadışı madencilik çiftliğinin düzenleyiciler tarafınca bir yaptırım kampanyası sebebiyle “faaliyetlerini gönüllü olarak durdurması” ve 51 kuruluşun operasyonlarının “sonlandırılması” ile gerçekleşti. ”

Son: Blockchain teknolojisi internasyonal ticarette iyi mi devrim yaratabilir?

Mayıs ayında, ülkenin Dijital Kalkınma Bakanı, madenciler için yeni raporlama gereklilikleri belirledi ve sektörü evcilleştirmek ve elektrik kesintileriyle ilgili daha çok sorundan kaçınmak için ilk okumada şu anda imzalanan vergi yönergelerini onayladı. Yetkililer, kış akınlarının gelirleri üstündeki tesirini, 2022’nin ilk çeyreğinde 1,5 milyon $’lık mütevazı bir sayı oluşturan – yukarıda bahsedilen iddialı tahminlerle neredeyse asla uyuşmayan bir sayı – kamuoyu önünde bile kabul ettiler.

Ikazlar ve faydalar

Kripto madenciliği şirketi Sazmining William Szamosszegi’nin kurucusu ve CEO’su Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada, Kazak makamlarının madencilik sektörünü düzenleme çabalarına karşı mazeretsiz bir halde muhalif bir duruş sergiledi. Enerji tüketiminin niçin olduğu çevre sorunları kesinlikle bir kaygı deposu olsa da, düzenlemelerin yeniliği desteklemediği ve bunun yerine bayağı insanoğlu için yaşam maliyetini yükselttiği için düzenlemelerin en etkili çözüm olmayabileceğine inanıyor. “Yerdeki” nüfus için daha yüksek besin ve enerji fiyatlarına dönüşen bu tür politikalar, işleri daha da karmaşık hale getirebilir:

“2022’nin başlangıcında gaz tutarları iki katına çıktıktan sonrasında Kazakistan’da protestolar patlak verdi. Bu fiyat artışı rastlantı değil: Hükümet, çoğu zaman yenilenebilir projeleri desteklemek için son birkaç yılda ülkenin enerji sektörüne giderek daha çok müdahale etti. Sadece parasız öğle yemeği diye bir şey yok, bu yüzden yenilenebilir kaynaklara destekleri kömür, ham petrol ve naturel gaz üreticisi pahasına geliyor.”

Szamosszegi, Ocak 2022’de kabul edilen “Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği” yasası olan kripto düzenlemesine direkt bağlı olmayan başka bir resmi politikaya dikkat çekti. Bu yasa, hem enerji tüketicileri hem de üreticiler üstünde bir takım kriteri mecburi kıldı, mesela Devlete kayıt olma zorunluluğu. Yılda 1.500 ton yada daha çok enerji deposu tüketen tüm kuruluşlar için Enerji Kaydı. Ona gore, bu enerji sektörünün büyümesini yavaşlatıyor ve bu da sektörü fiyat artışlarına karşı savunmasız bırakıyor.

Blockchain siber güvenlik ve dolandırıcılık uzmanı ve bölgesel Baş Data Güvenliği Görevlileri Birliği (ACISO) üyesi olan Aleksandr Podobnykh değişik bir fikirde. Cointelegraph’a, yeni vergilerin madenciler tarafınca pek hoş karşılanamasa da, Kazakistan’ın enerji sektörünün sürdürülebilirliğini korumasına destek olacağını söylemiş oldu:

“Bu elbet madencilerin işini ağırlaştırıyor. Fakat devlet için iyi. Hatlar ve ekipman güncellenecek – daha ucuz ve yenilenebilir enerji kullanmamız gerekiyor.”

Podobnykh, yeni vergi değişikliklerini onaylarken, önceki yasama çabalarında aslına bakarsan meydana gelen ve son olarak güncellemeyle ortadan kalkmayan zayıf bir noktayı altını çizdi. Bilhassa, yeni değişimler, dijital teminatsız varlıkların satışından mülk geliri elde eden kişilerin vergi yükümlülüklerini mevcut mevzuatta değiştirmedi. Dolayısıyla, vergilendirilebilir gelir, bu tür bir varlığın satın alma maliyeti düşülmeden satış fiyatının tamamı olarak hesaplanacaktır.

Madencilik hizmetlerinin kiralanması mevzusunda da tartışmalar var. Mevcut vergi yönergelerine gore, kripto madenciliği kiralamaları, mülk kiralamanın geliri olarak vergilendirilecektir. Bu yönergelere gore, müşterinin bir kripto madencisinden belirli bir oranda informasyon işlem gücü kiraladığı yaygın hash oranı uygulaması, belirli bir düzenleyici rejim olmadan kalır. Podobnykh’in açıklamış olduğu benzer biçimde:

Son: Düzmece kripto para uygulamalarının yükselişi ve bunlardan iyi mi kaçınılacağı

“Büyük mineralleri daha çok ilgilendirecek. Bulut madencileri de dolaylı olarak etkilenecek bundan dolayı bu hizmetlerin maliyetini orantılı olarak etkileyecek. Doğal ki, öteki yargı bölgelerinde tesis kiralayanlar için değil.”

Gene de, yukarıda belirtilen uyarılara karşın, Kazakistan’daki vergilerin ve enerji fiyatlarının genel kombinasyonu nispeten çekici olmaya devam ediyor – en yüksek işarette bile, 1 kWh madencilere 0,067 dolar civarında mal olacak, bu da herhangi bir vergi öncesi kWh başına 0,12 dolarlık averajdan mühim seviyede düşük. ABD’de Sovyet sonrası cumhuriyet, bölgedeki madenciler için kim bilir en net yargı yetkisi olmaya devam ediyor ve yeni vergi rejimi, Kazakistan’ın komşuları için bir asit testi görevi görecek, diyor Podobnykh:

“Bu, Kazakistan’daki bir tüm olarak sanayi için kesinlikle pozitif bir sinyal. Bir dereceye kadar, eski BDT ülkeleri ve Rusya için bir pilot bölge görevi görüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir