Kendini Bildiren ‘Bitcoin Mucidi’ Craig Wright İftira Davasında Gelişmiş ‘Yanlış Kanıt’

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, Bitcoin’i buluş ettiğini iddia eden Dr. Craig Wright’ın son karalama mahkemesi savaşının bir parçası olarak yanlış kanıtlar sunduğuna ve bunun sonucunda kendisine bir tek 1 £ (1,23 $) tazminat ödenmesine karar verdi.

Yargıç Martin Chamberlain sonucunda, Wright’ın podcast yayıncısı Peter McCormack aleyhindeki orijinal davasının “kasten yanlış” bulunduğunu yazdı.

Duruşmadan ilkin, Wright, McCormack’in Wright’ın Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakomoto değil, bir “dolandırıcılık” bulunduğunu iddia eden birkaç tweet göndermesinin arkasından çeşitli bilimsel niteliği olan konferanslardan ve etkinliklerden çağrı edilmediğini iddia etti.

McCormack ondan sonra Wright’ın iddialarına itiraz ederek, ilgili olayların bazılarının organizatörlerinden kanıt sundu.

Wright ondan sonra, hataların kasıtsız bulunduğunu iddia ederek daha ilkin sunmuş olduğu kanıtların mühim bir kısmını geri çekerek davasını değiştirdi. Yargıç Chamberlain bu açıklamayı doğru bulmayarak reddetti.

Yargıç ek olarak, McCormack’ın tweetlerinin bilimsel niteliği olan konferanslardan geri çekilen davetlere dair kanıt olmasa bile ciddi zarara yol açtığını tespit etmesine karşın, kararını verirken yanlış davayı dikkate aldı ve Wright’a bir tek 1 sterlinlik tazminat verdi.

Hakim, düzmece davanın zararlarda “bir tek bir azalmadan daha fazlasını” güvence ettiğini ve Wright’ın nominal bir miktardan fazlasını almasının “mantıksız” bulunduğunu ekledi.

McCormack ve Wright kazanan davayı kutluyor

Karara Twitter’dan cevap veren McCormack, kendisinin ve hukuk ekibinin yargıcın bulgularından “oldukca memnun olduklarını” söylemiş oldu.

Bazılarınızın şimdi görmüş olacağı şeklinde, Dr. Craig Wright’a karşı davamdaki karar şimdi verildi.

Avukatlarıma davadaki gayretli emek harcamaları için teşekkür etmek isterim.

Bu netice için Sayın Yargıç Chamberlain’e de teşekkür etmek isterim. Bulgularından oldukca memnunuz.

— Pedro ☠️ (@PeterMcCormack) 1 Ağustos 2022

Decrypt tarafınca basına meydana getirilen bir açıklamada, Wright’ın Ontier LLP’deki avukatları, McCormack’in açıklamalarının Wright’ın itibarına zarar verdiğini tespit etmiş olduğu sürece sonucu memnuniyetle karşıladı.

Wright’ın kendisi de aynı basın açıklamasında, bir otizm türü olan Aspergers Sendromunun dikkate alınmadığı sebebi öne sürülerek karara itiraz etmeyi planladığını söylemiş oldu.

“Beklendiği şeklinde, 2015 senesinde medya tarafınca Satoshi olarak ifşa edildiğinden beri, tüm kanıtların incelenmesinden yararlanan jüriler de dahil olmak suretiyle, çeşitli yargı alanlarındaki bağımsız mahkemeler yavaş yavaş, olduğumu kabul ettiğim şahıs olduğu sonucuna varıyor. ”dedi. “Sadece Asperger’larımın iletişimlerimde yarattığı etkiye oldukca azca ehemmiyet veriliyor. Kanıtımın açıkça yanlış anlaşıldığı kararın negatif bulgularına itiraz etmek niyetindeyim.”

Wright, “minik düşürmek için tasarlanmış zararı olan saldırılar” gerçekleşene kadar yasal savaşını sürdüreceğini de sözlerine ekledi. [his] saygınlık durur.”

Ek olarak duruşmada, otizminin yalan söylemeyi zor bulduğunu ve meseleleri tam olarak açıklamamasına niçin bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece Chamberlain, sonucunda, bunu aklında tutmasına karşın, Wright’ın ilk şahit ifadesindeki kanıtın “yalnızca yetersiz yada isabetsiz bir halde açıklanmış” değil, bununla birlikte yanlış bulunduğunu söylemiş oldu.

Wright’ın şöhret iddialarını ortaya çıkarmak

Satoshi Nakamoto’nun kimliğiyle ilgili sayısız teorinin dolaşmasına karşın, asla kimse Bitcoin’in yaratıcısı olarak doğrulanmadı.

Wright, 2015 tarihindeki bir Wired makalesinde Satoshi olma olasılığı en yüksek şahıs olarak seçildi, sadece gösterim ondan sonra, kendisini ilgilendiren ipuçlarını yansılamak etmesinin mümkün bulunduğunu yazdı.

Gene de Bitcoin’in mucidi bulunduğunu iddia etmeye devam etti ve buna itiraz eden insanları mahkemeye çıkarmak için İngiliz kara çalma yasasını kullandı. McCormack aleyhindeki dava, Wright tarafınca 2019 senesinde kendisine dolandırıcılık diyen önde gelen kripto rakamlarına karşı başlatılan beş argümandan biri. Biri terk edildi, biri düşürüldü ve biri görevden alındı.

Yüksek Mahkeme, Hodlonaut’un (gerçek adı Magnus Granath) bu yıl Mayıs ayında davayı düşürme girişimini reddettikten sonrasında, Twitter’da takma adlı bir şahıs olan Hodlonaut aleyhindeki davalar halen devam etmektedir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir