Kenya Merkez Bankası, Finansal Kurumlara İki Nijeryalı Fintech ile İşlem Yapmayı Durdurma Emri Verdi – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Kenya Merkez Bankası (CBK), finans kurumlarının CEO’larına hitaben yazdığı bir mektupta, ülkede etkinlik gösteren finans kurumlarının iki Nijeryalı fintech, Flutterwave ve Chipper Cash ile uğraşmaktan vazgeçmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Mektup, CBK valisi Patrick Njoroge ve Varlık Kurtarma Ajansı’nın (ARA) iki firmanın Kenya’da etkinlik göstermek için lisanslı olmadığı yönündeki iddialarını yineliyor.

Flutterwave ve Chipper’ın CBK ile Çatışması

Kenya Merkez Bankası (CBK), ülkedeki finans kurumlarına iki Nijeryalı fintech girişimi Flutterwave ve Chipper Cash ile iş yapmaktan vazgeçmelerini emretti. Komut, CBK valisi Patrick Njoroge’nin gazetecilere iki kuruluşun Kenya’da etkinlik göstermek için lisanslı olmadığını söylemesinden sadece 24 saat sonrasında geldi.

CBK tarafınca meydana getirilen açıklamadan ilkin, Kenya’daki bir Yüksek Mahkeme, fintech devinin iddia edilen yasadışı faaliyetlerine ilişkin bir soruşturmaya yol açmak için Flutterwave’in banka hesaplarının dondurulmasına karar vermişti. Mahkeme sonucu sonrasında Kenya Varlık Kurtarma Ajansı’nın (ARA) Flutterwave’in ortalama 60 milyon dolar tutan 50’den fazla banka hesabına erişimini engellemesini sağlamış oldu.

Bitcoin.com News tarafınca daha ilkin bildirildiği suretiyle ARA, Flutterwave’in iddialara bakılırsa ticari hizmetler sağlamadığını, bunun yerine kara para aklama faaliyetlerine dahil bulunduğunu savundu. Sadece Flutterwave, “bunu doğrulamak için kayıtlar” iddiasını reddetti. Bu senenin başlarında 250 milyon dolar toplayan fintech unicorn, hem de “operasyonlarımızda en yüksek düzenleyici standartları koruduğunu” iddia etti.

Buna ek olarak, fintech firmasının açıklaması, “kara para aklama karşıtı uygulamalarının ve operasyonlarının, Dört Büyük şirketlerden biri tarafınca tertipli olarak denetlendiğini” iddia etti.

Finansal Kurumların CEO’ları Uygunluklarını Onaylamalarını Söylemiş oldu

Flutterwave, Njoroge’nin açıklamaları ve CBK’nın Kenya finans müesseselerinin CEO’larına 29 Temmuz tarihindeki müteakip mektubu ile çalıştığını ifade ederken, ARA’ların Flutterwave’in “lisans ve yetki olmaksızın para havalesi ve ödeme hizmetleri” ile uğraştığını yineleyin.

Ayrıca mektup, Kenya finans kurumlarının başkanlarını iki fintech’in etkinlik lisansı durumu hakkında bilgilendirmenin yanı sıra, CEO’lardan yedi gün içinde siparişe uyduklarını onaylamalarını da talep ediyor.

“Bundan dolayı, Flutterwave ve Chipper ile uğraşmayı derhal durdurmanız ve vazgeçmeniz isteniyor. Bundan sonrasında, mektubun tarihinden itibaren yedi gün içinde CBK’ya direktife uyduğunuzu onaylamanız gerekiyor, ”diye yazıyor CBK’nın mektubu.

Gelen kutunuza gönderilen Afrika haberleriyle ilgili haftalık güncellemeleri almak için e-postanızı buraya kaydedin:

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir