KlimaDAO, Kurultay’yi DAO’ları Yasaya Yazmaya Zorlamak İçin Tusk Stratejilerini Kullanıyor

KlimaDAO Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Lummis-Gillibrand Görevli Finansal Yenilik Yasası’nda DAO’lar için yasal bir çerçeve sağlamak suretiyle politikacılarla ortaklık yaptığını duyurdu.

KlimaDAO’nun hukuk ekibi Decrypt’e, DAO’nun Mayıs ayından bu yana Sens. Cynthia Lummis ve Kirstin Gillibrand’ın ofislerinden personelle oldukca sayıda görüşme yaptığını söylemiş oldu.

Mevzuat Haziran ayında Senato’ya sunuldu ve teknik topluluktan yorum toplamak için Github’da gösterildi. Tasarı, dijital varlıkların iyi mi vergilendirilmesi icap ettiğini ve değişik devlet kurumları tarafınca iyi mi düzenlenmesi icap ettiğini özetleyerek kripto sanayisine açıklık getirmeyi amaçlıyor.

Ek olarak, sanal para birimlerinin ne olduğuna ilişkin tanımların yanı sıra, DAO’lar da dahil olmak suretiyle yasa koyucular tarafınca hemen hemen oluşturulmamış öteki terimleri de ihtiva eder.

Ek olarak merkezi olmayan özerk bir müessese olarak, bir DAO, fonların iyi mi tahsis edildiğini belirlemek için kurumsal bir hiyerarşiye güvenmek yerine, üyelerin yönetim belirteçleriyle oy vererek kararlar almış olduğu blok zinciri tabanlı bir yönetim yapısıdır.

KlimaDAO, mevzuatın emisyonları dengelemek için kullanılabilecek karbon destekli belirteçler sunma çalışmalarını meşrulaştırmaya destek olacağını umuyor. KlimaDAO bir blog yazısında, “Bu şekilde mühim bir projenin şekillendirilmesine destek olmak için Senatörler Gillibrand, Lummis ve çalışanları ile emek harcama şansına haiz olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

KlimaDAO’nun stratejik ortaklıklar ekibinin bir üyesi olan Sam Emmes, Decrypt’e, örgütün görüşlerini milletvekillerine sunma mevzusunda lobi şirketi Tusk Strategies’in yardımını aldığını söylemiş oldu.

Önde gelen siyasal stratejist ve risk sermayedarı Bradley Tusk’un sahibi olduğu şirket, internet sayfasına nazaran senelerdir “dijital para biriminin öncüsü şirketleri temsil etti ve yatırım yapmış oldu”.

KlimaDAO, Decrypt’e verdiği demeçte, Tusk Strategies kısmen OlympusDAO ile yapmış olduğu geçmiş emekleri sebebiyle seçildi.

Çerçeve kapsamında, DAO’lar, 1986 tarihindeki İç Gelir Yasasına ek olarak ticari kuruluşlar olarak sınıflandırılacaktır. Tavsiye edilen mevzuat, sınıflandırmayı 2023’ten itibaren DAO’ları kapsayacak şekilde genişletecektir.

Ek, DAO’ları KlimaDAO’nun blog gönderisine nazaran “bir işletme, ticari, hayır kurumu yada benzeri bir müessese için toplu fiil gerçekleştirmek için” otomatikman işlev gören akıllı sözleşmeler, bilgisayar protokolleri kullanan kuruluşlar olarak tanımlıyor.

Yeni tarif ek olarak, DAO’ların “ilk olarak dağıtılmış bir temelde” elde edilmiş bir yönetişim yapısı altında çalıştığını belirtir; bu, bir DAO üyelerinin bir protokolün genel muhasebe defteri ile etkileşime girerek kararlar almış olduğu anlamına gelir.

Tarif ek olarak, bir DAO tarafınca yapılması ihtiyaç duyulan faaliyetlerin bir iş biçimi olarak sayılmayacağı ve hayır amaçlı fon toplama ve dijital varlıkların stake edilmesi ve madenciliği dahil olmak suretiyle vergiden muaf tutulmayacağına açıklık getirmektedir.

Haziran ayında, Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon, KlimaDAO’yu kullanarak 400.000 dolar değerinde karbon kredisini emekli ederek karbon nötrlüğüne ulaştığını duyurdu. Şirket, hareketin faaliyete başladığından beri ağın karbon ayak izini temsil eden 104.794 ton sera gazını dengelediğini iddia etti.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir