Kolombiya, Blockchain’e Arazi Tapuları Koymak için Ripple Labs’ı Kaydediyor

Kolombiya hükümeti, on senelerce devam eden silahlı çatışmalara neden olan adaletsiz arazi dağıtım çabalarını düzeltme planının bir parçası olarak, kripto para birimi XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple Labs ile blok zincirine arazi tapuları koymak için bir ortaklık başlattı.

Blok zinciri geliştirme şirketi Peersyst Technology ve Ripple tarafınca inşa edilen proje, iyelik başlıklarını kalıcı olarak Ripple’s Ledger – halka açık blok zincirinde saklayacak ve doğrulayacaktır.

Ripple Labs ve Peersyst Technology, Decrypt’e verdiği demeçte, bu bürokrasinin ortadan kaldırılmasına destek olacak ve ümit ederim arazi dağıtımını daha eşit hale getirecektir.

Kolombiya hükümeti niçin bunu yapmak istesin ki? Bundan dolayı Cenup ABD ülkesindeki toprak mülkiyeti, dünyanın en yoğun olduğu ülkeler içinde içeriyor.

Kolombiya’nın 1964’ten 2016’da imzalanan sulh anlaşmasına kadar batı yarımkürede en uzun devam eden cenk olan iç savaşı, solcu gerilla gruplarının devlete karşı silahlanmasıyla toprağın eşitsiz dağılımına dayanıyordu.

Peersyst Technology CEO’su Ferran Prat Decrypt’e “Kolombiya’da toprak her şeydir” dedi. Bu, FARC benzer biçimde silahlı grupların hükümetle cenk başlatmasına niçin oldu” dedi.

“Sorun şu ki, Kolombiya’da arazi önemlidir, bu yüzden arazinin haksız yere alınmamasını elde eden bir sisteme gereksinim vardır” diye ekledi. “Detayları değiştirilemeyen yada değiştirilemeyen bir halka açık blok zincirine koymak destek olacaktır.”

Ripple Labs, Kolombiya’daki birçok arazi sahibinin, yaşadıkları parseller üstünde mülkiyeti belgeleyen belgelere haiz olmadığını da sözlerine ekledi. Proje, 100.000’den fazla arazi kararının onaylanmasıyla başlamış olacak.

Ripple Labs’ın kıdemli danışmanı Antony Welfare, “Genel blok zinciri ile, işlem bir kez kaydedildikten sonrasında asla silinemez” diye ekledi. “En mühim kısım bu. Hükümet sistemi havaya uçarsa, dünya genelinde değişik düğümlerde tutulduğu için arazi sahibi hala bir blok zincirinde olacak.”

Ripple, Ethereum ile rekabet etmeye çalışan bir blok zinciridir. Başlangıçta bankaların ve öteki finansal kurumların parayı süratli ve ücretsiz bir şekilde taşımasına destek olmak için başlatıldı (oldukca çevre dostu olmakla beraber) – ve hala bunu yapıyor – sadece geliştiriciler, uygulamaları oluşturmak için defterini kullanıyor.

Blok zincirinin arkasındaki şirket Ripple Labs tartışmalı: 2020’de SEC, 2013’ten bu yana kayıt dışı menkul kıymet tekliflerinde bu miktarı artırdığını iddia ederek 1.3 milyar dolarlık bir dava açtı. Dava halen devam ediyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir