Kolombiya Merkez Bankası Dijital Para Biriminin Yaratılışını İnceliyor – Iktisat Bitcoin Haberleri

Kolombiya Merkez Bankası, yöneticisi Leonardo Villar tarafınca meydana getirilen açıklamalara bakılırsa dijital para biriminin lansmanını inceliyor. Kurum, bu enstrümanın piyasaya sürülmesini, ülkedeki değişik dijital cüzdanları birleştirmenin bir aracı olarak değerlendiriyor, bu da onları müşteriler için beraber çalışabilir ve kullanımı daha kolay hale getiriyor.

Kolombiya Merkez Bankası Emek harcamaları Dijital Para Birimi İhracı

Dünyadaki birçok şahıs, kripto para birimleri ve öteki varlıklarla rekabet edebilmek için dijital para birimlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kolombiya Merkez Bankası yöneticisi Leonardo Villar, geçtiğimiz günlerde örgütün dijital para basımı üstünde çalıştığını duyurdu. Cartagena’daki bir bankacılık toplantısında Villar, bu tür para birimlerinin işlevlerinin ve uygunluğunun banka tarafınca gözden geçirildiğini deklare etti.

Yetkili, açıklanan para biriminin yapısı yada doğası hakkında daha çok detay sunmazken, bankanın yakından bakmış olduğu deneyimlerden birinin, Brezilya’nın dijital paranın geliştirilmesine yönelik pilot uygulama ve emek verme ile çaba gösterdiğini deklare etti. gerçek, komşu ülkenin tavsiye edilen merkez bankası dijital para birimi (CBDC).

Brezilya’nın dijital para birimi, ülkedeki finansal kurumlar tarafınca kendi durağan(durgun) paralarını çıkarmak için güvence olarak kullanılabilecek ve hususi bankaları finansal sistemin bir parçası olarak dokunabilecek.


Varsayımsal Dijital Peso’nun Hedefleri

Villar’a bakılırsa, para biriminin en büyük hedeflerinden biri, ülkede bulunan değişik dijital cüzdanları beraber çalışabilir hale getirmek olacaktır. Bu mevcut tasarımın oldukça verimsiz olduğu söyleniyor ve bu cüzdanların kullanıcılarının vergi benzer biçimde devletle ilgili harcamaları ödemesine izin vermiyor.

Bu haftanın başlarında, Kolombiya vergi dairesi DIAN başkanı Luis Carlos Reyes, ulusal bir dijital para biriminin çıkarılmasının izleyeceği motivasyonlardan da bahsetti. Reyes, para biriminin ülkenin işlemler ve ödemeler üstünde daha çok denetim sahibi olmasına destek olacağını deklare etti. Bu, görünüşte ülkenin, ülkenin GSYİH’sının %8’ini temsil etmiş olduğu tahmin edilen vergi kaçakçılığını engellemesine izin verecek.

Aynı şekilde, düzenleyiciler dijital, izlenebilir alternatiflerin kullanımını teşvik etmek için nakit kullanılarak ödenebilecek para miktarına sınır koymaya çalışacaklar.

Kolombiya Merkez Bankası’nın dijital para birimi çıkarmak için yürüttüğü emekler hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Sergio Goschenko

Sergio, Venezuela merkezli bir kripto para gazetecisidir. Kendisini oyuna geç kalmış, Aralık 2017’de fiyat artışı olduğunda kriptosfere girmiş olarak tanımlıyor. Bilgisayar mühendisliği geçmişi olan, Venezuela’da yaşayan ve kripto para patlamasından toplumsal düzeyde etkilenmiş olarak, değişik bir görüş açısı sunuyor. kripto başarısı ve bunun bankasız ve yetersiz hizmet alanlara iyi mi destek olduğu hakkında.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir