Kolombiya Merkez Bankası Dijital Parasını Tanıtmış olacak: Vergi Dairesi Başkanı

Ülkenin vergi dairesi şefi dün yapmış olduğu açıklamada, Kolombiya’nın merkez bankası dijital para birimini tanıtabileceğini söylemiş oldu.

Kolombiya vergi ve gümrük dairesi DIAN’ın müdürü Luis Carlos Reyes Pazartesi günü Semana dergisine yapmış olduğu açıklamada, Cenup ABD ulusunun yeni hükümetinin “tüketici için işlemleri kolaylaştıracak” bir “dijital para birimi” yaratmaya çalışacağını söylemiş oldu.

Bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC), bir eyaletin fiat para biriminin (ABD doları yada euro şeklinde) bir merkez bankası tarafınca desteklenen dijital bir versiyonudur.

Kolombiya hükümeti ilk kez bir tanesini tanıtmaktan bahsetti. Kolombiya’nın yeni cumhurbaşkanı Gustavo Petro, 7 Ağustos’ta göreve başladı.

Eski bir gerilla ve ülkenin ilk solcu başkanı olan Petro, yolsuzlukla savaşım etmek, ülkenin hüsrana uğramış gençleri için fırsatları iyileştirmek, ülkeyi fosil yakıtlardan uzaklaştırmak ve paramiliter gruplarla görüşme etmek için bir bilet üstünde kampanya yürüttü.

Ek olarak dijital varlıklara da ilgi gösterdi: Geçen yıl 62 yaşındaki Petro, ülkenin kokain üretmek yerine yenilenebilir enerji kullanarak Bitcoin madenciliği yapması icap ettiğini söylemiş oldu.

Sadece bir CBDC, Bitcoin’den fazlaca farklıdır. CBDC’ler, Bitcoin şeklinde kripto para birimlerinin aksine merkezileştirilmiştir. Bu, merkezi bir gücün -hükümetin- onları denetim etmiş olduğu anlamına gelir. Gizlilik savunucuları, devletin vatandaşların harcamalarını gözetlemesine ve ana para kontrollerini daha kolay kullanmasına izin verebilecekleri mevzusunda uyardılar.

Dünyanın dört bir tarafındaki ülkeler şu anda CBDC’leri araştırmak ve özgür bırakmak için değişik aşamalardadır. Bahamalar şeklinde ufak Karayip ülkeleri haricinde, bir çok büyük iktisat hemen hemen bir tane yayınlamadı.

Sadece Çin, dijital yuanını esasen hayata geçirdi.

Kolombiya giderek kripto dostu hale geliyor: Latin ABD’nın dördüncü en büyük ekonomisi geçen ay ülkede etkinlik göstermek isteyen kripto şirketleri için taslak kurallar yayınladı.

Ve büyük bankaları, müşterilerin büyük seviyede geleneksel kanalları vesilesiyle Bitcoin ve Ethereum şeklinde ufak miktarlarda dijital varlık satın almalarını elde eden deneysel bir projede Binance dahil olmak suretiyle kripto borsalarıyla ortaklık kurdu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir