Kurultay muhtemelen kripto yargısının kaderine karar verecek – Lummis staffer

Bir ABD Birleşik Devletleri Senatörü Cynthia Lummis çalışanı, mevzu dahili olarak çözülemezse, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu (CFTC) arasındaki anlaşmazlığı, ABD Kongresi’nin devreye girmesi ve çözmesi gerektiğine inanıyor. .

Mesele, CFTC’nin sanal para birimleri üstünde yargı yetkisini ilk kez öne sürdüğü 2014’ten kaynaklanıyor. Bu, hemen sonra 2018’de CFTC’nin sanal para birimlerini içeren dolandırıcılık davalarında suçluları kovuşturma yetkisine haiz bulunduğunu belirten bir ABD Federal Mahkemesi kararıyla tekrardan doğrulandı. Bununla beraber, bugüne dek ağırlıklı olarak ABD merkezli kripto borsalarını ve kripto varlıklarını araştıran SEC olmuştur.

Çarşamba günü, Michigan Senatörleri Debbie Stabenow ve Arkansas’tan John Boozman, 2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasasını (DCCPA) tanıttı. Tasarı ABD yasama organı tarafınca yasalaşırsa, CFTC’ye dijital emtiaları düzenleme hakları verilecek.

En önemlisi, DCCPA, hem Bitcoin (BTC) hem de Ether’i (ETH) menkul kıymetler değil dijital emtialar olarak sınıflandırır. Bu mühim bundan dolayı SEC başkanı Gary Gensler kısa süre ilkin ABD iş haber kanalı CNBC ile yapmış olduğu bir röportajda BTC’nin bir emtia olarak etiketleme mevzusunda rahat olduğu tek kripto para birimi bulunduğunu söylemiş oldu:

“Bazıları, Bitcoin benzer biçimde – ve söyleyeceğim tek şey bu bundan dolayı bu tokenlerden herhangi biri hakkında konuşmayacağım, sadece seleflerim ve ötekiler onların bir meta bulunduğunu söylediler.”

Sadece gerginliğe karşın, Lummis’in çalışanı DCCPA tasarısının bu yıl kabul edilme şansının %50’den azca bulunduğunu düşünüyor:

“Her iki tasarının da bu yıl geçmesinin tek yolu, büyük bir ABD borsasının çöküşü benzer biçimde feci bir siyah kuğu vakasının milletvekillerini harekete geçirebilmesidir.”

Haber, SEC’in 20 milyar dolarlık kripto borsası Coinbase’i araştırmaya başlamasından sonrasında geldi, sadece Lummis’in çalışanı ek olarak ABD merkezli her kripto borsasının bir halde soruşturma altında bulunduğunu belirtti.

İlgili: Coinbase SEC soruşturmasının ‘ciddi ve ürpertici’ tesirleri olabilir: Avukat

ABD yasalarına nazaran, Howey testi, bir işlemin bir yatırım sözleşmesi (menkul kıymet) oluşturup oluşturmadığını belirler. Kontrol, bir yatırım sözleşmesinin “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kâr beklentisiyle ortak bir girişimde para yatırımı olduğunda” var bulunduğunu belirtir.

ETH yada bu konudaki herhangi bir kripto varlığın bu tanımın kapsamına girmiş olduğu tespit edilirse, ABD merkezli kripto borsaları yasa dışı menkul kıymet ticareti yapmış olacaktır. SEC kısa süre ilkin dokuz kripto varlığını menkul kıymetler olarak listeledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir