Kore Düzenleyicisi 16 Yabancı Kripto Borsasına Karşı Harekete Geçti – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Cenup Kore mali danışma birimi, ülkede yasa dışı etkinlik gösterdiği için 16 yabancı kripto para borsasına karşı işlem yapıyor. Düzenleyici, “Kayıtsız kuruluşların yasadışı ticari faaliyetleri için en fazla 5 yıl hapis yada 50 milyon KRW’ye kadar para cezası verilebileceğini” söylemiş oldu.

Cenup Koreli Düzenleyici Tarafınca İşaretlenen 16 Yabancı Kripto Borsası

Cenup Kore’nin üst düzey mali düzenleyicisi Mali Hizmetler Komisyonu (FSC), Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, ülkenin mali danışma biriminin (KoFIU), 16 kayıtlı olmayan sanal varlık hizmet sağlayıcısının (VASP) yasa dışı ticari faaliyetleri hakkında soruşturma makamlarını bilgilendirdiğini duyurdu.

KoFIU, Cenup Kore’nin mali danışma birimidir (FIU) ve kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla savaşım (AML/CFT) mevzularında Asya ülkesindeki önder kuruluştur.

16 varlık Kucoin, MEXC, Phemex, XT.com, Bitrue, ZB.com, Bitglobal, Coinw, Coinex, AAX, Zoomex, Poloniex, BTCEX, BTCC, Digifinex ve Pionex’tir.

Düzenleyici, 16 kripto borsasının tamamının resmi bir yurt içi mevcudiyeti olmayan Kore haricinde bulunduğunu ve yerli tüketicileri hedef alan kripto ticareti faaliyetlerinde bulunduklarının tespit edildiğini de sözlerine ekledi. Mesela, Korece internet sayfaları sunuyorlar, Koreli tüketicileri hedefleyen promosyon etkinlikleri düzenliyorlar ve ülkedeki kredi kartları kullanılarak kripto varlıklarının satın alınmasını destekleyen bir ödeme seçeneği sunuyorlar.

KoFIU, geçen yıl 22 Temmuz’da yabancı merkezli kripto borsalarına işlerini yetkiliye kaydettirmeleri icap ettiğini bildirdi. Sadece, yukarıda belirtilen 16 müessese, kayıt olmaksızın Cenup Kore’de etkinlik göstermeye devam etmiştir.

Yetkili, detaylı bir şekilde şunları söylemiş oldu:

Kayıtsız kuruluşların yasa dışı ticari faaliyetleri için en fazla 5 yıl hapis yada 50 milyon KRW’ye kadar [$38,000] İç piyasada VASP olarak kayıt olma kısıtlaması ile belirli bir süre para cezası uygulanabilmektedir.

Düzenleyici, hizmet sağlayıcıları barındıran yargı bölgelerindeki mali makamların bilgilendirileceğini ve iç piyasada ilgili kredi kartı işlemlerinin durdurulacağını deklare etti. Buna ek olarak, KoFIU, “Yetkililer kayıtlı ve kayıtsız kuruluşlar arasındaki işlemlerin askıya alınmasını gerektiren bir yönetimsel kılavuz yayınladıklarından, 16 kayıtlı olmayan kuruluşa ve bu kuruluştan sanal varlıkların transferi olanaksız hale getirilecek” dedi.

Düzenleyici, kripto hizmet sağlayıcılarının Cenup Kore’de kayıt olmadan etkinlik göstermesini durdurmak için “yetkililerin lüzumlu önlemleri almayı planladığını” vurgulayarak şunları altını çizdi:

KoFIU, kayıt dışı kuruluşlar tarafınca yürütülen yasa dışı ticari faaliyetleri yakından izlemeye ve ilgili makamlarla yakın işbirliğini sürdürmeye devam edecektir.

Cenup Koreli düzenleyicinin ülkede yasa dışı etkinlik gösteren kripto borsalarına karşı harekete geçmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir