Kripto boğaları ve ayılar arasındaki harp gelecek için ümit gösteriyor

Blockchain alanı, piyasada algılanan gerilemeye karşın bazı kuvvetli alanlar görüyor. Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) için kalıcı vadeli işlem fonlama oranları, büyük borsalarda pozitife döndü ve bu da türev tüccarları içinde yükseliş hissi uyandırıyor. Buna ek olarak, Bitcoin, önceki piyasa dip bölgelerine işaret eden maliyet tabanının altında işlem görmeye başladı. Buna karşılık Haziran, merkezi olmayan finansın (DeFi) kilitlenen toplam değerde %33’lük bir düşüş yaşadığını ve kripto hisse senetlerinin aylık averaj %-42.7 getiri sağladığını görmüş oldu.

Piyasanın değişik alanlarında yükseliş ve düşüş duyguları içinde devam eden bir harp var. Cointelegraph Research, kripto para tüccarlarının harp alanında manevra yapmasına destek olmak için kısa süre ilkin aylık “Yatırımcı İçgörüleri Raporu”nu yayınladı. Raporda, araştırma ekibi geçtiğimiz ayın en mühim piyasa hareketlerini ve endüstrinin çeşitli sektörlerindeki en eleştiri verileri inceliyor. Araştırmacılar, ciddi blockchain piyasası katılımcılarına yarar sağlayabilecek uzman analizleri ve içgörüler sağlıyor.

Türevler, değişen duyguların mühim bir göstergesi olabilir

Haziran ayına kadar piyasada kuvvetli bir düşüş hissi vardı. Düşüş ve yükseliş duyarlılığının bir göstergesi, bir piyasanın oynaklık çarpıklığıdır. Eğrilik aralığı ne kadar geniş olursa, o denli değişkenlik gösterirken, daha dar aralıklar daha azca oynaklık anlamına gelir ve bu da piyasada daha çok itimat anlamına gelir. 18 Haziran’da, Bitcoin seçenekleri 25 delta çarpıklığı, şimdiye kadarki en yüksek oran olan %36 ile zirve yapmış oldu. O zamandan beri, bir miktar iyimserlik geri döndü ve çarpıklığı %17’ye düşürdü. Bu, kripto piyasasının önümüzdeki birkaç ay içinde toparlanacağına dair kuvvetli bir inancın sinyalini veriyor.

Bitcoin ve Ether’deki uzun aramalardaki primler, tüccarların yıl sonu için iyimser olduklarını gösteriyor. Bununla beraber, çözücü sorunları ve bulaşma riski piyasada ve yatırımcıların ve düzenleyicilerin zihninde hala mevcuttur.

Yan piyasalarda, Bitcoin menzile bağlı kalırsa, tüccarlar getiri elde etmek için boğmaca kullanabilirler. Boğulmalar, değişik bırakım fiyatlarında satış ve çağrıları ihtiva eder. Boğma fikri adından da anlaşılacağı benzer biçimde: mevcut spot fiyatın altına ve üzerine bir satım (satma seçeneği) ve bir davet (satın alma seçeneği) yerleştirmek. Mesela, Bitcoin 20.000$’daysa, ilkin aşağı yönde 15.000$’dan satış yapın ve yukarı yönde 30.000$’dan bir arama yapın. Bir ay sonrasında sona ererlerse, primler kazançlar eksi işlem ücretleri ile sonuçlanır.

Cointelegraph Araştırma Terminalinde raporları indirin ve satın alın.

Şu anda, opsiyon eğriliği, Deribit ve Chicago Tecim Borsası’ndaki 17.000$–24.000$ kullanım tutarları içinde %10’a varan bir zımni oynaklık farkıyla dik bir eğime haizdir. Bu, 17.000$’lık kısa vadeli ve 24.000$’lık uzun bir aramayı içeren bir risk tersine çevirme için iyi bir kurulum bulunduğunu gösterir.

Yükseliş hissi ayıları geri itmeye mi başladı?

Bitcoin’in net gerçekleşmemiş kaybı, üç senenin en düşük seviyesine ulaştı ve mevcut piyasa değerinin toplam maliyet tabanından ortalama %17 daha düşük bulunduğunu altını çizdi. Tarihsel olarak, küresel dipler, kayıplar %25’in üstüne çıktığında oluşmuştur. Aşağı eğimli hareketli averajlar ve aşırı satım bölgesindeki göreli güç endeksi, ayıların denetim altında bulunduğunu gösteriyor.

Bununla beraber, Mart 2020’den bu yana ilk kez Bitcoin, tarihsel olarak küresel kapitülasyonları ve Bitcoin fiyatında dipleri işaret eden bir düzey olan madencilik maliyet tabanının altında işlem görmüş oldu. Net gerçekleşmemiş kar/zarar göstergesi, boğaların potansiyel olarak ayıları geçebileceğine dair daha çok kanıt.

Türevlerden NFT sektörüne

Yatırımcı İçgörüleri Raporu, güvenlik belirteçleri, DeFi, blok zinciri oyunları, kripto para birimi madenciliği, blok zinciri ile ilgili hisse senetleri, düzenleme ve risk sermayesi yatırımları benzer biçimde çeşitli öteki mevzuları kapsar. Mevzu uzmanları, yabani otları kesmek ve blok zinciri endüstrisi hakkında temel bilgiler sağlamak için son olarak haberler ve trendler hakkında güncel kalır.

Raporun her kısmı, mevzuyu etkileyen mühim unsurları kapsar. Mevzu uzmanları, mühim bir etkiye haiz olacak en mühim vakaları ele alır ve bilgiler, kripto pazarındaki ciddi iştirakçilerin bir genel bakış, mühim noktalar ve ufukta neler olabileceğine dair bir tahmin almak için kullanabileceği sindirilebilir bir halde sunulur. Bülten artık abonelik için kullanılabilir ve eksiksiz çizelgeler ve detaylı analizler ihtiva eder.

Cointelegraph Araştırma ekibi

Cointelegraph’ın Araştırma departmanı, blockchain endüstrisindeki en iyi yeteneklerden bazılarını içeriyor. Bilimsel niteliği olan titizliği ve süzgeçten geçirilmiş, ergonomik bir halde bir araya getiren ekipteki araştırmacılar, piyasada mevcut olan en doğru, anlayışlı içinde ne olduğu sunmaya kararlıdır.

Demelza Hays, Ph.D., Cointelegraph’ta araştırma direktörüdür. Hays, sektör raporları ve kapsamlı analizler için en mühim deposu piyasaya sunmak için finans, iktisat ve teknoloji alanlarından mevzu uzmanlarından oluşan bir ekip oluşturdu. Ekip, doğru, yararlı informasyon ve çözümleme sağlamak için çeşitli kaynaklardan API’ler kullanır.

Geleneksel finans, işletme, mühendislik, teknoloji ve araştırma alanlarında onlarca senelik birleştirilmiş deneyime haiz olan Cointelegraph Araştırma ekibi, Yatırımcı İçgörüleri Raporu ile beraber kabiliyetlerini doğru şekilde kullanmak için muhteşem bir konumdadır.

Feragatname: Makalede anlatılan görüşler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir şahıs yada herhangi bir hususi menkul kıymet yada yatırım ürünü için hususi tavsiye yada tavsiye sağlama amacı taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir