Kripto Borsası BTC-e Operatörü Vinnik’in ABD’de Kefaletini Reddettiği Bildirildi, Masumiyetini Sürdürdü – Bitcoin Haberleri

Meşhur kripto para borsası BTC-e’nin sahibi ve işletmecisi olduğu iddia edilen Alexander Vinnik, kısa sürede Yunanistan’dan geçirme edilmiş olduğu ABD Birleşik Devletleri’nde kefaletle özgür bırakılmaya uygun bulunmadı. Şu anda feshedilmiş tecim platformu vesilesiyle büyük ölçekli kara para aklama ve öteki suçlarla suçlanan Rus, ABD suçlamalarını reddediyor.

Alexander Vinnik Kaliforniya Hapishanesinde Kaldı, Rusya Büyükelçiliği Yardım Teklif Etti

Rus basınında, tutuklu bulunmuş olduğu Kaliforniya’daki Santa Rita Hapishanesinin internet sayfasındaki kaydından alıntı meydana getiren, ABD’deki yetkililerin BT uzmanı Alexander Vinnik’in kefaletle özgür bırakılmasını fiilen reddettiğini bildirdi. Vinnik, internasyonal müdafa ekibini kızdıran bir haftadan birazcık daha uzun bir süre ilkin Yunanistan’dan aceleyle iade edilmesinden bu yana ABD’de bulunuyor.

Kripto girişimcisi, 2017 yazında bir aile tatili için geldiği Yunanistan’ın Selanik kentinde bir ABD direktifiyle tutuklandı. Yunanistan onu ilk olarak 2019’un sonlarında Fransa’ya gönderdi ve burada kara para aklama suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Temmuz ayında ABD makamları, onu Fransa’dan alma talebini geri çekerek, ABD’ye iadesini onaylamış olan Yunanistan üstünden transferini hızlandırdı.

Avukatları, Vinnik’in ABD’de sürmekte olan askeri çatışmayı çevreleyen jeopolitik çatışmanın muhtemelen bir “rehinesi” olacağı mevzusunda daha ilkin uyarıda bulunduktan sonrasında Yunanistan’a sığınma başvurusunda bulunduğuna dikkat çekerek, onu hızla Amerikan makamlarına teslim etme kararını protesto etti. Şubat ayında Rus kuvvetleri tarafınca işgal edilen NATO destekli Ukrayna’da.

Hapishanenin çevrimiçi mahkûm bulucu tarafınca sağlanan bilgiler, kefalet kararının 5 Ağustos Cuma günü, Vinnik’in San Francisco’daki bir federal mahkemeye çıkarıldığı duruşmada mı verildiğini yada yargıcın mevzuyu hemen hemen değerlendirmediğini belirtmiyor. Durum kontrolü, “Kefaletle özgür bırakılamaz (BAIL YOK)” kısa mesajını verir.

Rusya, ABD Savcılarının İddia Etmiş olduğu Suçlarda ‘Suçlu Değil’ Yalvardı

Tass haber ajansının mahkeme sözcüsünden alıntı yapmış olduğu bir habere bakılırsa, Alexander Vinnik ilk duruşmada masumiyetini duyuru etti ve suçsuz bulunduğunu iddia etti. Bir sonraki duruşma 15 Ağustos’a ertelendi.

ABD Hakkaniyet Bakanlığı (DOJ) tarafınca geçen hafta iade edildiğine ilişkin duyuruda alıntılanan iddianameye bakılırsa, BTC-e, Mt Gox hack, fidye yazılımı dolandırıcılığı ve uyuşturucu ticareti benzer biçimde oldukça çeşitli suçlardan işlemler gerçekleştirmiş oldu. Rus şimdi öteki suçlamaların yanı sıra 4 milyar dolardan fazla para aklama suçlamasıyla karşı karşıya.

Bu hafta gösterilen bir başka raporda Tass, Rusya Federasyonu’nun Washington Büyükelçiliği’nin hala telefonda Vinnik ile temasa geçmek istediğini ortaya koydu. Misyonun Konsolosluk Departmanına başkanlık eden Nadezhda Shumova’nın, Rus diplomatların vatandaşlarına lüzumlu tüm konsolosluk ve hukuki yardımı sağlama niyetinde olduklarını belirttiği kaydedildi.

Hem Yunanistan hem de Fransa, 600.000 rublenin üstünde (mevcut döviz kurlarında 10.000 dolardan azca) zimmete para geçirmek ve 750 milyon ruble (12 milyon dolar) için “bilgisayar detayları alanında dolandırıcılık” yapmakla suçlandığı Rusya tarafınca sunulan iade taleplerini görmezden geldi. Vinnik’in kendisi de geçmişte anavatanına dönme ve orada adaletle yüzleşme isteğini dile getirmişti. Sadece bu pek ihtimaller içinde görünmüyor. Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca belirtilmeyen bir suçlama, Rus istihbaratıyla ortaklık yapmış olduğu yönünde.

Bu hikayedeki etiketler

Alexander Vinnik, Kefalet, BTC-e, Harcamalar, Mahkeme, Kripto, kripto girişimcisi, kripto borsası, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, Borsa, iade, Fransa, Yunanistan, duruşma, iddianame, BT uzmanı, Kara Para Aklama, hapishane, Özgür bırakma, Rusya, rus , cümle, ABD, ABD Birleşik Devletleri, vinnik

Alexander Vinnik’in ABD’de kara para aklamaktan yargı giyeceğini düşünüyor musunuz? Tecrübe etme ile ilgili beklentilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blok zinciri ve fintech’in yanı sıra, internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin deposudur.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Yunanistan’daki Rusya Büyükelçiliği

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir