Kripto bulaşması yatırımcıları yakın vadede caydırıyor, sadece temeller kuvvetli kalıyor

Geçtiğimiz altı ay, kripto para piyasası için her geçen gün daha çok dramanın ortaya çıkmış olduğu finansal bir pembe diziden başka bir şey değildi. Bu noktaya kadar, Mayıs ayının başından bu yana, giderek artan sayıda büyük kripto varlığı domino benzer biçimde yuvarlanıyor ve eğilimin yakın vadede devam etmesi olası.

Daha iyi bir kelimenin olmaması sebebiyle bulaşma, Mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşüyle ​​​​kıvılcımlandı ve burada projenin ilişkili dijital para birimleri neredeyse bir gecede değersiz hale geldi. Olayın peşinden kripto kredi platformu Celsius iflasla karşı karşıya kaldı. Arkasından, Singapur merkezli bir kripto para borsası olan Zipmex, geçen ayın sonlarında kripto finansal hizmet sağlayıcısı Babel Finance tarafınca yansıtılan bir hareket olan tüm alan kişi para çekme işlemlerini dondurdu.

Aralık 2021’den bu yana dijital varlık sanayisinden ortalama 2 trilyon doların silindiğini belirtmekte yarar var. Hisse senetleri ve emtialar da dahil olmak suretiyle, tüm piyasalar hakim makro ekonomik iklimden ciddi şekilde etkilenmiş olsa da, yukarıda belirtilen çöküşlerin devam eden kripto akışında kesinlikle bir görevi oldu. Bu aşamada, kripto borsası AAX için araştırma ve strateji başkanı Ben Caselin Cointelegraph’a şunları söylemiş oldu:

“Bulaşma, son gerilemede büyük rol oynadı, sadece daha geniş piyasa koşullarını ve maliye politikasındaki değişikliği fiyata tesir eden mühim faktörler olarak görmezden gelemeyiz. Celcius, Three Arrows Capital ve hem de Terra ile ilgili durum, şiddetli piyasa stresine dayanamayan aşırı kaldıraçlı bir sistemin ifadesidir. Bu, en azından sektör için bir uyandırma çağrısı olarak hizmet etmelidir.”

Gelecekte dijital para birimlerinin artan kitlesel benimsenmesinin, kriptonun kapsamını hakim “sağlam para anlatısının” ötesine genişleterek yapılması icap ettiğini de sözlerine ekledi. Caselin, artık piyasanın bir tüm olarak uzun solukta sağlam ve sürdürülebilir finansal uygulamaları dikkate alması ve uygulaması icap ettiğini altını çizdi.

Son iflaslar sektör için ne anlama geliyor?

Merkezi olmayan finans (DeFi) projesi Bella Protocol’ün CEO’su ve ZX Squared Capital’in kurucu ortağı Felix Xu, Cointelegraph’a geçtiğimiz ayın kripto piyasası için bir çeşit “Lehman anı” bulunduğunu söylemiş oldu. Tarihte ilk kez bu sektör, Celsius, Voyager ve Babel Finance benzer biçimde büyük varlık yöneticilerinin birkaç ay içinde iflasına şahit oldu.

Kişisel araştırma verilerine gore, Voyager ve Genesis benzer biçimde sıkıntılı projeler, Three Arrows Capital’a (3AC) en oldukca maruz kaldıkları için çökerken, 3AC, Celsius ve Babel Finance’in çöküşü, onunla ilişkili haydut yönetim uygulamaları sebebiyle ortaya çıktı. kullanıcılarının varlıkları. Xu ekledi:

“Mecburi tasfiye ve ürkü satışının ilk dalgasının artık sona erdiğine inanıyorum. Varlık yöneticileri ve fonlar batkı başvurusunda bulunurken, kripto teminatlarının tasfiye edilmesi uzun süre alacaktır. Öte taraftan MakerDAO, Aave ve Compound Finance benzer biçimde DeFi kredi platformları, akıllı sözleşmelerine yazılan katı tasfiye kurallarıyla aşırı güvence altına alındıkları için bu gerileme esnasında iyi performans gösterdi.”

İleriye dönük olarak, kripto piyasasının hisse senetleri de dahil olmak suretiyle öteki varlık sınıflarıyla korelasyon içinde hareket edeceğine ve endüstrinin yitik yatırımcı itimatını tekrardan inşa etmek için birazcık süre alacağına inanıyor. Bununla beraber, Xu’nun görüşüne gore, geleneksel finans alanı söz mevzusu olduğunda, kripto pazarında geçen ay yaşananlar yeni bir şey değil. “Bunu 2008 mali krizinde ve 1997 Asya mali krizinde gördük” dedi.

Son zamanlarda: Metaverse vizyoneri Neal Stephenson, yaratıcıları yükseltmek için bir blok zinciri inşa ediyor

Gelişmekte olan ve büyüyen kripto girişimleri için bir gelişme teknolojileri sağlayıcısı olan DAO Maker’ın kurucu ortağı Hatu Sheikh, Cointelegraph’a bu salgının sonuçlarının son aşama negatif bulunduğunu, sadece birçok insanoğlunun hayal edebileceği bir nedenle olmadığını söylemiş oldu:

“Buradaki mühim bir yitik, bulaşma sebebiyle batkı eden merkezi finans platformlarının birçoğunun sektör için etken rampalar olması. Sürdürülebilir olmayan ve bir çok süre aldatıcı olan yeni sanayi katılımcılarını cezbetme şekilleri, milyonlarca insanı, değiştirilemez tokenlere ve DeFi’ye akıttı.”

Sheikh’in görüşüne gore, DeFi iştirakı yakın vadede durma noktasına gelebilir yada en azından yavaşlayabilirken, onun alanında etkinlik gösteren birçok risk sermayesi şirketi şimdiden milyarlarca dolar topladı ve bundan dolayı birçok yeni girişime fon enjekte etmeye devam edebilecek durumda. “Kaybedilenlerin sanayi için bir rampa olma rolünü değiştirecek yeni bir şirket listesine haiz olacağız” dedi.

Emsalsiz pazarın itibarına zarar verdi

Merkezi olmayan eşler arası ve kendi kendini saklayan kripto cüzdanı Klever’in yazışma direktörü Misha Lederman, Cointelegraph’a son çöküşün sektörün itibarını kesinlikle zedelediğini, sadece yukarıda bahsedilen iflasların sektörün fena oyunculardan temizlenmesine destek bulunduğunu söylemiş oldu. :

“Bu, kullanıcı fonlarının her ne pahasına olursa olsun korunduğu, inovasyona mesuliyet odaklı bir yaklaşımla blok zinciri platformları ve kripto toplulukları için büyük bir fırsat sunuyor. Sektör olarak, değiştirmeyi hedeflediğimiz fiat borç sisteminden daha iyi olmalıyız.”

Benzer bir görüş, Cointelegraph’a sektörün sert bir darbe aldığını ve şu anda her zamankinden daha çok olumsuzlukla örtülü bulunduğunu söyleyen UpLift DAO’nun (token satışları ve takasları için izinsiz ve merkezi olmayan bir platform) halkla ilişkiler ve yazışma lideri Shyla Bashyr tarafınca da paylaşılıyor.

Sadece, insanların yatırımları için ek sigorta, riskten korunma ve güvenlik elde eden saydam ürünler oluşturmak için yeni fırsatlar sundukları için bu tür senaryolara kimi zaman gerekseme duyulduğuna inanıyor.

Şeyh, DeFi uygulamalarının milyarlarca dolar kaybettiğine dair yaygın eleştiriler olsa da, CeFi borç verenlerin biriktirdiği kayıpların oldukça yüksek bulunduğunu belirtmekte yarar var:

“Gerçek şu ki, DeFi’nin kayda kıymet mavi çipleri çoğunlukla zarar görmedi, sadece CeFi’deki kayıplar sanayi liderlerinden. Sadece kripto CeFi, insanların DeFi yolculuğunda bir basamak olduğundan, endüstrinin benimsenmesi kısa vadede büyük zarar görecek.”

“CeFi bulaşmasının” sonunda, merkezi olmayan dengi büyümesi için kuvvetli bir katalizör olabileceği ve kriptonun kendi kendine egemen servet benzer biçimde temel kullanım durumunun bir doğrulaması olabileceği sonucuna vardı.

Gelecek tamamen fena olmayabilir

CoinStats CEO’su Narek Gevorgyan, kripto para piyasasını neyin beklediği sorulduğunda, Cointelegraph’a, mevcut koşullara karşın piyasanın şimdiden ümit verici toparlanma işaretleri göstermeye başladığını ve kurumsal yatırımcıların yeniden sahaya çıktığını ve döviz girişlerini ifade ettiğini söylemiş oldu. yükselişteler.

Bu bağlamda, bankacılık devi Citigroup kısa süre ilkin, araştırmacıların, bilhassa büyük brokerlerin ve piyasanın büyük çoğunluğu göz önüne alındığında, son zamanlarda oyunda olan “akut kaldıraç azaltma aşamasının” sona erdiğine dikkat çekmesiyle beraber, piyasa kaymasının şu anda resesyonda bulunduğunu belirten bir rapor yayınladı. sektördeki üreticiler ortaya çıktı ve risklerini deklare etti.

Yalnız bu değil, emek verme hem de kripto borsasında işlem gören fonlardan (ETF) çıkışlar da stabilize olurken, stablecoin çıkışlarının da önlendiğini gösteriyor.

Gevorgyan, yatırımcıların son birkaç yılda oluşturduğu güvenin, son vakalar sebebiyle bir halde dağıldığına inanıyor. Bununla beraber, blok zinciri topluluğu, kısa tarihinin herhangi bir noktasından daha iyi finanse edilmektedir ve gelişmenin devam etmesi muhtemeldir. Hemen sonra eklemeye devam etti:

“Terra patlaması, birkaç CeDeFi platformunu da bununla beraber getiren bir erimeyi tetikledi. Topluluk, CeDeFi modelinin eksikliklerinin daha çok farkına vardı. Genel olarak, batkı dizisi, DeFi2 ve Web3 daha mühim hale gelmeye devam ederken, kripto piyasasına tekrardan başlama şansı verdi. Bir ihtimal Metaverse bu yeni konfigürasyonda merkezde yer alacaktır.”

CeFi vs DeFi

Şeyh, CeFi’nin en iyilerinin DeFi’nin en kötülerinden daha fazlasını kaybettiğine inanıyor ve Bitcoin’in (BTC) dünyanın en likit varlıklarından biri olmaya devam ettiğini vurguluyor. Ona gore, perakendeyi benimseyenlerin bir sonraki dalgası, kendi kendine saklamayı atlama sorununa belirgin referanslara haiz olacak ve böylece bilhassa pazar olgunlaşmaya devam ederken, merkezi olmayan uygulamalara daha çok odaklanmanın yolunu açacaktır.

Öte taraftan Bashyr, sigorta protokolleri ve korunan ürünler benzer biçimde birçok korunan projenin bundan sonrasında geliştiğini görüyor. Her görüşte, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) daha belirgin ve işlevsel hale gelecek, gerçek yönetişim sağlayacak ve kullananların fark yaratan tekliflere oy vererek araçsal kararlara katılmalarına olanak tanıyacaktır.

Son: Merkezi olmayan depolama sağlayıcıları Web3 ekonomisine güç veriyor, sadece benimseme hala devam ediyor

Son olarak, Xu’nun görüşüne gore, iflaslar milyonlarca kullanıcının küresel kripto ekonomisinde geleneksel finansı yönetenler benzer biçimde düzenlemeleri, kullanıcı varlıklarının yatırımında şeffaflığı çoğaltmak için talep etmesine niçin oldu. Xu, DeFi’nin tam şeffaflık ve özerk kurallar sunarken tek bir denetim noktasından faydalanmadığı için sonunda kripto varlık yönetimi işini devralacağını da sözlerine ekledi.

Bundan dolayı, ekonomik belirsizlikle boğuşan bir geleceğe girerken, kripto piyasasının geleceğinin iyi mi olacağını görmek garip olacak. Bunun sebebi, giderek daha çok insanoğlunun servetlerini korumanın yollarını aramaya devam etmesi – büyük seviyede ufukta beliren durgunluk korkuları yardımıyla – ve bundan dolayı kriptoyu çılgınlıktan çıkış yolu olarak görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir