Kripto cüzdan tohum cümlenizi saklamak için en fena bölgeler

Yatağın altında, bir parça bagajın dikişlerinde yada hatta bir puroya sarılmış haldeyken, tohum cümlesini güvende tutmanın en fena ve en iyi yolları nedir? Bir tohum cümlesi olan kripto para biriminin kilidini açmanın ve kurtarmanın anahtarı güvenli ve güvenli olmalıdır.

Bilhassa şimdi fiyatlar düşük ve kripto turistleri denetim etti, kripto güvenliği bahar temizliğinin zamanı gelmiş olabilir. Güvenlik, kimi zaman kurtarma ifadesi olarak da adlandırılan bir başlangıç ​​ifadesi ile adım atar.

Bunu inkar etmek yok: Bitcoin ve büyük kripto alanı, bir ayı piyasasının pençesinde. Do Kwon’un Terra deneyi dumanlar içinde kaldığından beri, bir kripto bulaşıcılığı borsaların en itibarlısını boğdu ve birçok öz-egemenlik savunucusunun “anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil” sloganını atmasına niçin oldu.

Hakkaten de, başka bir “güvenilir” kripto borç verenin müşterilerin para çekme işlemlerini dondurduğu bigün bile geçmez. Singapur’un kripto borç vereni Vauld’dan Tayland’ın 200.000 müşterili kripto borsası Zipmex’e ve dünyaca meşhur Celsius borsasına kadar birçok merkezi borç verme platformunun benzer kaderi var ve 20’de müşteriler için yürek burkan sonuçlar sağlıyor.

Bu koşullar, kişinin kendi anahtarlarına bakması ve güvenli bir yerde olduklarından güvenilir olması için zamanında hatırlatmalardır. Bundan dolayı, fiyatlar düşük ve merkezi borsalara (kriptoya baktığını iddia eden bölgeler) itimat de dibe vursa da, kripto varlıklarının güvenliğini çoğaltmak için daha iyi bir süre olması imkansız.

Tohum cümleleri yaşam kurtarmış olur

Kimi zaman hususi anahtar olarak da adlandırılan bir tohum cümlesi, bir anımsatıcı cümle oluşturan 12 yada 24 kelimelik bir listedir. Metaforik olarak konuşursak, bir donanım cüzdanı yada soğuk cüzdan, para göndermenin yada “imzalamanın” uygun bir yolunu elde eden bu anahtarları ihtiva eder.

İnsan hakları aktivisti ve İnsan Hakları Vakfı’nın baş strateji sorumlusu Alex Gladstein’ın sık sık belirttiği benzer biçimde, muntazam bir halde bakıldığında, bir tohum cümlesi yaşam kurtarabilir. Mesela, bir hırsız bir donanım cüzdanını çalarsa sadece tohum cümlesini çalmazsa, bu eleştiri bir problem değildir – tohum cümlesi yeni bir cüzdan ile kullanılabilir. Bir hükümet yada fena erkek oyuncu sizi kaçmaya zorlarsa, dünyanın herhangi bir yerinde Bitcoin (BTC) yada kripto fonlarına erişmek için 12 yada 24 kelime kullanılabilir.

Goldbug ve Bitcoin şüphecisi Peter Schiff, bir keresinde tohum cümlesini, pin koduyla karıştırdı. Bu kaçınılması ihtiyaç duyulan ilk hatadır. Şimdi, burada bir tohum cümlesinin nerede saklanmayacağına dair başka örnekler var.

açık sırlar

Birincilik ödülünü, tohum cümlelerini bulut depolama hesaplarında saklayan Bitfinex milyarlarca Bitcoin’e haiz olan çift alıyor. Cointelegraph’ın bildirdiği benzer biçimde, siber suçlular Heather Morgan ve siber güvenlik uzmanı kocası Ilya Lichtenstein, tohum ifadelerini bir bulut depolama hesabında sakladı. Bundan dolayı FBI, raporlama esnasında 4 milyar doların üstünde BTC’ye erişmek için iCloud şifresini kırmak mecburiyetinde bırakıldı. Buradaki ders, tohum cümlenizi internette saklamamaktır. Bu, bir taslak e-postada yada hatta düşük etkileşimli bir tweet’te Evernote notlarınız anlamına gelir:

Bazı gönderiler fazlaca azca etkileşim alıyor. Tohum ifademi saklamak için en iyi yer orası.

güneş. kibrit. Umut etmek. hava. roket saati. parmak. Mat. banyo Çim. ışık. kurultay.

— Karma kış uykusunda (@Karma_Zeus) 17 Temmuz 2022

Benzer şekilde, Cointelegraph’ın bildirdiği benzer biçimde, bir telefona asla bir başlangıç ​​cümlesi yazılmamalıdır. Niçin? Niye? Bundan dolayı bir Redditor’un fark etmiş olduğu benzer biçimde, akıllı telefon metin tahmini aslen bir tohum cümlesi tahmin edebilir. Metin tahmini, ara sıra zor yazım yada emojiler için yararlı olsa da, kişisel servetin korunması söz mevzusu olduğunda ters tesir yapar.

Uygun görünse de, bir buzdolabı kripto para birimlerinin “soğuk” depolanması için ideal bir yer değildir. Bir Bitcoin meraklısı, “Bir tohum cümlesini saklamak için en acayip yer neresi?” sorusuna “Buzdolabı” yanıtını verdi. tohum cümlesinin buzdolabının içinde mi yoksa üstünde mi saklanması icap ettiğini açıklamadan. Görünen o ki, bir mantar olmayan belirteç (NFT) fanı, buzdolabında bir tohum cümlesi aslına bakarsanız saklamıştı:

Tohum cümlesini saklamanın en iyi yolu https://t.co/9k0nHFNjeK pic.twitter.com/MpcRvwGc2m

— LazyTec (@LazyTec) 15 Temmuz 2022

Cointelegraph’ın baş editörü Kristina Lucrezia Cornèr, bir tohum cümlesinin saklanması için en fena yerin fena bellek bulunduğunu öne sürüyor. Hakkaten de, zamanı savaşların tarihlerinin, otomobil anahtarlarının yada yaşamın geçişlerinden tanıdıkların adlarının aksine, bir tohum cümlesi gönülden hafızaya alınmalıdır.

sanırım hatırlamadığım biri

— Kristina Lucrezia Köşesi (@KristinaLCorner) 21 Temmuz 2022

Daha yaratıcı sadece hafızayı tüketen yöntemler içinde, bir Bitcoiner için bir Harry Potter metninin 100 ila 112. sayfalarında tohum cümlesini depolamak anlamına gelen “favori kitaplardan sayfalar, satırlar ve kelimeler” ezberlemek içeriyor. Harry Potter kitaplarından sekiz yada daha çok kitabından hangisi her insanın tahmininde bulunuyor. Her neyse ki, artık bir tohum cümlesini ezberlemenin şık yolları var. Sats Leger tutum cihazını tasarlayan bir Bitcoin eğitimcisi olan MTC, kalıplarla bir tek 10 saniyede bir tohum cümlesini ezberlemenin bir yolunu buldu.

güvenli oynamak

Peki, uzmanlar tohum cümleleri hakkında ne diyor? Kripto para kurtarma işi Crypto Asset Recovery’nin kurucusu Chris Brooks, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada, insan hatasının serveti ortadan kaldırabileceğini söylemiş oldu. İnsanlar, bilgisayar korsanları yada dolandırıcılardan ziyade, tohum cümlelerini yada hususi anahtarlarını yanlışlıkla atılabilecek kağıt cüzdanlarda bırakmak mevzusunda daha çok endişelenmeli. Brooks’un açıklaması şu şekilde:

“Yeni bir daireye taşınma ve bu süreçte kripto şifrenizi yitirme şansınız, saldırıya uğramaktan fazlaca daha çok.”

Crypto Asset Recovery’nin arkasındaki Brooks ailesi, 2017 ve 2021 benzer biçimde her boğa piyasasında olduğu benzer biçimde “mevsimlik bir iş” yürüttü, kripto krakerleri, şifrelerini unutan yada tohum cümlelerini kaybeden kripto meraklıları tarafınca aranıyor. 2021’de bir noktada Cointelegraph’a günde 150’ye kadar alan kişi görüşmesi yaptıklarını söylediler. Tohum ifadelerini yönetmek için büyük bir tavsiyeleri, rahat tutmaktır:

“Doğrusu genel olarak konuşursak, güvenlik ipuçlarımız oldukça rahat. Amazon’dan 30 dolarlık bir kasa alın ya da bilirsiniz, güvenli belgeler için bir yer olarak kolayca tanımlanabilen minik bir tahta kutu yapın ve bir tek tohum cümlelerinizi orada saklayın.”

O kutuya mühim bir şey koymayı öneriyorlar. Böylece ne süre “bahar temizliği yapsanız, ev taşısanız da çöpe atmış olmazsınız. Kağıdı ya da onun benzer biçimde bir şeyi parçalamayacaksın.”

İlgili: NFT, DeFi ve kripto hackleri bolca – İşte cüzdan güvenliğini iyi mi ikiye katlayacağınız

Bununla beraber, kripto olduğundan, fizyolojik olarak ikna olanlar, tohum ifadelerini bazı daha yaratıcı gizleme “kutularında” saklamak için daha çok esin alabilirler. Bitcoin savunucusu, onthebrinkie 3D, bir OpenDime (Bitcoin için bir USB anahtarı benzer biçimde) için uygun bir erişkin oyuncağı yada gizlenecek bir tohum cümlesi yazdırdı. İlham veren düşünce, eğer bir davetsiz konuk içeri girerse, mühim belgelerle dolu tahta kutuyu çalabilirler, sadece aklı başlangıcında asla kimse bir cinsellik oyuncağını çalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir