Kripto Şirketi Chiliz, FC Barcelona’nın Dijital Stüdyosunda 100 Milyon Dolarlık Hisse Aldı

Avrupa’nın en prestijli futbol kulüplerinden önde gelen FC Barcelona, ​​blockchain tabanlı spor yandaş etkileşim platformu Socios.com ile multi milyon euroluk bir ortaklık duyurdu.

Socios.com’un sahibi ve teknoloji sağlayıcısı Chiliz, kulübün görsel-işitsel prodüksiyonlarını ve dijital iş tekliflerini yöneten Barça Studios’un ortalama dörtte birini satın almak için 100 milyon € (~102 milyon $) yatırım meydana getirecek.

Yatırım, Socios.com’un 2020 yılının Şubat ayında FC Barcelona’nın BAR adlı “yandaş jetonunun” lansmanı ile kulüple işbirliğine başlamasından sonrasında geldi.

Socios.com’dan meydana getirilen bir basın açıklamasına gore, yatırım, kulübün daha iyi NFT ve metaverse projeleri oluşturmasını sağlarken, dijital varlıkların kullanımı kanalıyla hayranlarla etkileşim kurma ve topluluk oluşturma yaklaşımını iyileştirebilecek.

Ortaklık, Socios.com platformunun ötesine geçen BAR belirteçlerinin kullanımı için fırsatlar yaratmayı amaçlıyor.

Socios.com ve Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus, “Değişen teknolojinin taraftarları ekiplerine ve birbirlerine yaklaştıran topluluklar oluşturmada oynayabileceği rol mevzusunda tutkuluyuz” dedi. “Barça Studios artık teknolojimizden, uzmanlığımızdan ve küresel ölçeğimizden yararlanabilir.”

Socios.com anlaşmayı açıkladıktan kısa bir süre sonrasında FC Barcelona, ​​Twitter’daki haberi doğruladı ve kulübün “görsel-işitsel, blok zinciri, NFT ve Web.3 stratejisini” geliştirmesine destek olacağını belirtti.

FC Barcelona ve kripto

Şirkete gore, hayranlar, kazan-kazan platformuna erişim elde eden Socios.com’dan 39 milyon € (40.07 milyon $) değerinde BAR tokeni satın aldı. Topluluğa katılmak, taraftarlar, ürünler ve FC Barcelona’nın kendi stadyumu Camp Nou’da sahada oynayabilmek şeklinde öteki fırsatlar için VIP biletlerine yol açabilir.

Geçen senenin ağustos ayında, kulüp başkanı Joan Laporta, FC Barcelona’nın 1.3 milyar € (1.34 milyon $) borcu bulunduğunu deklare etti ve takımın yıldız oyuncu Lionel Messi’yi bırakmasına niçin oldu zira onu tutmaya ve aramaya paraları yetmedi. finansman.

O ay yatırım bankası Goldman Sachs’tan 595 milyon € (611 milyon $) kredi aldı ve Mart ayında Spotify ile yeni bir sponsorluk anlaşması imzaladı.

Spor dünyası, Web3 şirketlerinin uygun anlaşmalar bulması ve maruz kalma kanalıyla blok zinciri tabanlı ürünleri tanıtması için giderek daha olgun bir görünüm haline geldi. Bu yıl meydana getirilen bir anket, istekli spor fanatiklerinin NFT’lere yada kripto para birimlerine haiz olma olasılığının iki kat daha çok bulunduğunu ve Manchester City FC’nin kısa süre ilkin eğitim seti ortağı olarak kripto para birimi platformu OKX’i eklediğini ortaya koydu.

2018 senesinde kurulan Socios.com, 20 NBA ekibi ve 13 NFL ekibi ve UFC’de savaşım eden bireyler dahil olmak suretiyle oldukça sayıda ülkede 100’den fazla spor organizasyonuyla ortaklıklar kurmuştur.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir