Kripto Kış Donmaları Yatırımcıları Donanım Cüzdanlarına Çevirdi

Bu yaz kripto kayıpları mevzusunda herhangi bir sorun yaşanmadı.

8 Ağustos’ta Singapurlu Hodlnaut, “son piyasa koşulları” sebebiyle kullananların kripto para çekme işlemlerini askıya alma mevzusunda öteki borç verenler Vauld ve Celsius ile Singapurlu borsa Zipmex’e katıldı.

Tedbir, görünüşte, Celsius’un para çekme dondurma duyurusunda da kullanılan bir tabir olan “stabilize likidite” için alındı.

Ufak bir uyarı ile yatırımcılar, firmalar bir kurtarma planı hazırlarken dijital servetlerinin büyük bir kısmına etkin bir halde el konulduğu haberiyle vuruldu. Birçoğu, değişen derecelerde şiddetten etkilenmiştir ve insan maliyeti çoğu zaman okumak için üzücüdür.

Yüksek ve kuru kaldı, son likidite krizi endüstrinin bilge sözlerini hatırlattı: Anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil. Ve şimdi yeni kanıtlar, birçoğunun bu sefer bu sözleri ciddiye aldığını gösteriyor.

Kripto şirketleri batkı başvurusunda bulunurken yada kurtarma paketi alırken; Coinbase, Gemini ve blockchain.com toplu işten çıkarmaları açıklarken; Solana ve Nomad, milyonlarca dolarlık başka bir saldırının arkasından sersemlerken, bir alt sektör gelişiyor: donanım cüzdanları.

Kripto güvenliği ön planda

Donanım cüzdanları çoğu zaman uzun vadeli kripto depolamak için ideal seçenek olarak lanse edilir.

Kullananların hususi anahtarlarını güvenli bir halde çevrimdışı olarak saklarlar. Yazılım cüzdanlarından değişik olarak, çoğunlukla çevrimiçi saldırılara karşı bağışıktırlar, sadece en sonuncusu bu yıl Trezor kullanıcılarının e-postalarını içeren bir Mailchimp bülten veritabanının güvenliği ihlal edildiğinde meydana gelen kimlik avı saldırıları tarafınca hedef alındılar.

Bundan dolayı, yenilmez değiller, sadece dikkatli ve dikkatli olursanız, donanım cüzdanları yazılım muadillerinden oldukca daha iyi bir alternatif olabilir.

Ledger yada Trezor’un en iyi modelleri ek olarak fizyolojik kurcalamaya karşı dayanıklıdır ve bu da onları uzun vadeli dijital varlık depolaması arayan hepimiz için güvenli bir bahis haline getirir.

Mesela, Slope mobil cüzdan uygulamalarındaki bir istismar, Solana’nın geliştiricilerine bakılırsa Solana kullanıcılarının hususi anahtarlarının “yanlışlıkla üçüncü bir tarafa” iletilmesine yol açtı. Saldırgan, SOL ve USDC’de 4,5 milyon dolar kazanmıştır.

Binance CEO’su Changpeng Zhao hemen sonra, ilgililerin fonlarını bir donanım cüzdanına gönderebileceklerini tweetledi.

Solana’da etken bir güvenlik vakası var. Birçok (7000+ ve giderek artan) cüzdanda SOL ve USDC bitmiştir. Hemen hemen kök nedenini bilmiyorum. Bir ihtimal uygulamalara verilen izinler. Düzeltme için fonları soğuk bir cüzdana yada @Binance benzer biçimde CEX’e gönderin. https://t.co/nQrBXAgCbf

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) 3 Ağustos 2022

İflas, donma ve hack dalgasının ortasında, donanım cüzdanı satışları arttı.

Ledger’da kıdemli bir hesap yöneticisi olan Philip Costigan, insanların eninde sonunda güvenlik hakkında düşüneceklerini söylüyor. Haziran ayında düzenlenen Ledger Op3n konferansında şirket, 5 milyonun üstünde birim sattığını duyurdu. Costigan, “borç verenler, köprü korsanları, Solana cüzdan istismarları vb. ile ilgili son problemler yalnızca talebi ve satışları artırdı” diyor.

Decrypt’e, Celsius’un iflasından sonrasında Ledger satışlarının “4.5 kat” arttığını söylemiş oldu.

Ledger da yalnız değil. Trezor ve SafePal da geç satışlarda büyük bir artış kaydetti.

Kullanıcılar ‘uyanıyor’

Ledger, Trezor ve Shenzhen merkezli donanım cüzdanı üreticisi SafePal’den e-postayla gönderilen temsilcilerin şifresini çözerek son kripto kışında satışlarda bir artış görüp görmediklerini sordular ve üçü de bunu oybirliğiyle onayladı.

SafePal, hem ürün hem de varlık yönetimi ölçeklerinde “mühim bir gelişme” gördüğünü ve bunu “merkezi finansal kurumların çöküşüne ve kripto endüstrisini etkileyen likidite krizine” bağladığını söylemiş oldu.

SafePal belirli satış detayları sunmadı, sadece CEO Veronica Wong, kripto yeni gelenler içinde çekiş kazanmaya devam ettikçe firmasının “büyümenin devam edeceğine” inandığını söylemiş oldu.

Trezor’dan bir temsilci ek olarak, “devam eden ayı piyasasının etkilerinin de hissedilmesine karşın, son birkaç ayda kendi kendini gizleme çözümlerine artan ilgi” görüldüğünü doğruladı.

Şirket, kripto kullanıcılarının “varlıklarına erişimi her an kaybedebilecekleri gerçeğinin farkına vardıklarını” belirterek, “Bunun, kullanıcı kayıplarının eskisi kadar yaygın ve büyük olmamasını sağlayacak iyi bir gelişme olduğuna inanıyoruz. son iflaslar çağlayanındaydı.”

Costigan bu duyguyu yineledi ve Decrypt’e “insanların, insanların varlıklarını depolamak için güvenliğin ne kadar mühim bulunduğunu anlamaları için bunun neredeyse gerçekleşmesi icap ettiğini” söylemiş oldu.

Solana cüzdan istismarlarının olduğu gün, Ledger, 7 Ağustos’a kadar geçerli olan ve yeni alıcılara Nano X ve Nano S Plus’ta %10 indirim sunan “MOVESOL2LEDGER” indirim kodunu duyurmadan ilkin Ledger donanım cüzdanlarının satışları “üç katından fazla” artmıştı. modeller.

Ledger, duyurudan sonrasında “daha büyük bir artış” bildirdi ve her iki modelin de “benzer bir ilgi gördüğünü” söylemiş oldu.

“Kaybettikleri birçok insan için hakkaten hayal kırıklığı ve üzücü olsa da, bu tarz bir olay olacaktı. Sanırım insanoğlu niçin güvenliğe daha çok odaklanmaları icap ettiğini şimdi anlıyorlar ve sanırım bunun satışlara da yansıdığını gördük” dedi Costigan.

Uzmanlar, talihsiz ve kaçınılmaz fedakarlıklar yapıldığını söylüyor, sadece açıkçası, odak noktası verim çiftçiliği ve meme madeni paralarından dönüyor. Şimdi, kripto güvenliği merkezde içeriyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir