Kripto kışı, VC yatırım iştahını köreltmedi

Reuters tarafınca derlenen veriler, düşen kripto fiyatlarına karşın, risk sermayesi tarafınca meydana getirilen yatırımların önceki yılda yapılanları geçme yolunda bulunduğunu gösterdi.

Sadece, ham rakamlar tek başına resmin tamamını boyamaz.

Kripto kışı ısırıyor

Kripto para birimleri, Kasım 2021 zirvesinden bu yana düşüş eğilimi gösteriyor. Terra skandalı, sorunları bir özgür düşüşe hızlandırdı ve token fiyatlarını daha da aşağı çekti.

Bitcoin, 18 Haziran’da 17.600$’da mahalli bir dip yayınladı, peşinden 20 Temmuz’da 24.200$’a yükselen bir kırılmadan ilkin nispeten yatay işlem görmüş oldu. O zamandan beri, piyasa lideri günlük kapanışlarda daha düşük bir eğilim gösteriyor.

Analistler, Pazartesi günkü satışları, Fed’in dik bir faiz artırımına ilişkin yükselen beklentilere bağladılar. 75 baz puanlık bir artış beklentisi hakim. Sadece bazıları 100 baz puanlık bir artış bekliyor.

Kripto yatırımcıları, pozisyonlardan çıkarak cevap verdi ve 26 Temmuz’un (GMT) erken saatlerinde 966 milyar dolara düşen toplam piyasa değerinde daha çok düşüşe yol açtı.

Son ralli aşırı korkudan korkuya hissi artırmış olsa da, bu haftaki satışta Korku ve Açgözlülük Endeksi aşırı korku bölgesinin üstünde seyrediyor.

Netice olarak, makro faktörler kripto piyasaları üstünde ağır bir ağırlık oluşturduğundan belirsizlik yargı sürüyor.

VC’ler kararsız

Ana para araştırma platformu PitchBook’tan elde edilmiş veriler, VC’lerin 2022’nin ilk yarısında kripto şirketlerine 17,5 milyar dolar yatırım yaptığını gösterdi. 12 ay için tahmin edildiğinde, bu 2021’in toplam sanayi artışını oldukca aşarak 35 milyar dolara ulaşacaktı.

“Bu, bitcoin ve co için daha sıcak ve son bir kez olan 26.9 milyar dolarlık rekorun üzerine çıkmak için yatırımı rotaya koyuyor.”

Bununla ilgili yorum meydana getiren Hong Kong merkezli yatırım şirketi Lemniscap’ın kurucusu Roderik van der Graf, mevcut sermayenin “büyük” bulunduğunu ve kripto kışının yatırımcıları ertelemediğini de sözlerine ekledi.

“Mevcut piyasa koşulları – yatırımcıları korkuttuğunu düşünmüyorum.”

Arca’daki VC Portföy Yöneticisi David Nage, van der Graf’ın yorumlarını yineledi, sadece anlaşmaların kapanmasının daha uzun sürdüğünü ve kriz esnasında şirket değerlemelerinin düştüğünü söyleyerek daha incelikli bir görüş verdi.

Nage, şu anda bazı VC’lerin yatırımcı dostu koşullar altında ana para dağıttığını da sözlerine ekledi. Hem de, ötekiler, Eylül ayından itibaren beklenen daha iyi anlaşmalar için geri duruyorlar ve bu da senenin ikinci yarısında “deli bir yatırımı” teşvik edebilir.

“Eylül civarında bir zamanda o şekilde bir viral diyalog oldu ki, değerlemeler daha da mühim seviyede düşecek ve bu bir tek bir çılgınlık olacak.”

Gösterilen: Ayı Piyasası, Yatırımlar

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir