Kripto kullanıcıları, yüz taraması gerektiren dYdX promosyonuna karşı geri adım attı

Toplumsal medyadaki birçok kullanıcı, 25$’lık bir kayıt ve para yatırma bonusu almak için kimlik doğrulama süreci süresince merkezi olmayan borsa dYdX’i canlandırıyor.

Çarşamba günkü bir blog gönderisinde dYdX, ilk işlemleri için 500 USD Coin (USDC) yatıran yeni kullananların, bir “canlılık kontrolü” hayata geçirmeye istekli olmaları koşuluyla 25 USDC bonus promosyonu alabileceklerini duyurdu. Borsaya gore, doğrulama işlemi bir kullanıcının web kamerasına erişti ve “görüntünüzün dYdX’te başka bir hesapla kullanılıp kullanılmadığını karşılaştırıyor”.

Armağan tamamen gönüllü olmasına karşın, Twitter’daki birçok şahıs, çeklerin mahremiyet ihlalleriyle eşdeğer bulunduğunu ima etti. DeFi Watch’ın kurucusu Chris Blec, dYdX ve öteki platformların müşterilerin daha çok informasyon vermeleri karşılığında daha çok teşvik sunabileceğini varsayarak “kullananların yüzlerinin taranmasına izin vermeleri ve bunu bir ‘promosyon’ olarak gizlemeleri için köprü kurmakla” suçladı.

Blec, “dYdX’in şu anda yapmış olduğu şey tamamen yanlış” dedi. “Niyet mevzusunda kullanıcıları yanıltıyorlar. Topladıkları her yüz taramasının bir masumdan bulunduğunu biliyorlar. Bir suçlu yüz taraması yapmaz fakat gene de dYdX kullanabilir. Bir tek düzenleyicileri doygunluk etmek için yeni kullanıcılara gizlilikten vazgeçmeleri için rüşvet veriyorlar.”

Geçmişte @dYdX’i merkezi kısımları mevzusunda dürüst olduğundan övmüştüm.

Fakat ne yazık ki, bugün bu değişiyor.

Kullanıcılara yüzlerinin taranmasına izin vermeleri için rüşvet veriyorlar ve bunu bir “promosyon” olarak gizlemeye çalışıyorlar.

Bunun DeFi’de olacağını uzun süredir tahmin ediyordum ve şimdi başladı. https://t.co/G0rJThHYhS

— Chris Blec (@ChrisBlec) 1 Eylül 2022

“Birçok çözümü gözden geçirdiğini” bildiren dYdX’e gore, yüz taramaları “kullanıcılarımızın tam kimliklerini açıklamadan hakikaten tek bir şahıs olduklarını göstermeleri için en iyi UX’i” sunan bir çözümdü. Bir dYdX sözcüsü, Cointelegraph’a yapmış olduğu açıklamada, promosyonun kullananların “kişisel informasyon vermesini” gerektirmediğini ve görüntü doğrulamanın “yalnızca sahtekarlığı önlemeyi” amaçladığını söylemiş oldu. Polygon’un hukuk görevlisi ve dYdX’in eski baş hukuk ofisi olan Marc Boiron da Twitter’da canlılık kontrollerinin “öteki gerekliliklerle birleştirilmeden noksan ve etkisiz” bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece Blec, borsanın düzenleyiciler adına hareket etmiş olabileceğini savundu:

“İnsanlara yüzlerini taramaları için para ödeyen bir kripto borsasının, herhangi bir nedenle * bir tür mevzuata uygunluk yada en azından gelecekte genişletmeyi planladıkları bir mekanizmayı kontrol etme haricinde bulunduğunu varsaymak saçma.”

Cinneamhain Ventures’ın genel ortağı Adam Cochran, “Sebebi ne olursa olsun, bu kesinlikle korkulu bir düşünce ve bunu derhal geri almalısınız” dedi. “Kullanıcı biyometrisini toplamak için kesinlikle kabul edilebilir bir niçin yok. Teşvik programını tamamen bıraksan iyi olur.”

İlgili: dYdX, Tornado Cash tartışmasında işaretlenen bazı hesapların engellenmesini (ve blokesinin kaldırılmasını) onaylıyor

Twitter hesabından bir dYdX sözcüsü, doğrulamanın “yönetmeliklerle SIFIR ilgisi” bulunduğunu ve “yalnızca benzersiz bir şahıs olup olmadığınızı saptamak için bir ürün” bulunduğunu söylemiş oldu. Bununla beraber, platform, yüz taramalarını hangi hizmetin sağlayacağı ve verilerin iyi mi saklanacağı ile ilgili endişeleri ele almadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir