Kripto pazarları sıçradı ve duyarlılık gelişti, sadece perakende hemen hemen FOMO’ya geçmedi

Yükselen bir üçgen oluşumu, toplam kripto piyasası kapitalizasyonunu 1,2 trilyon dolar seviyesine doğru yönlendirdi. Bu yedi haftalık kurulumla ilgili problem, Ağustos ayının sonlarına kadar sürebilecek azalan oynaklıktır. Oradan, model her iki şekilde de kırılabilir, sadece Tether ve vadeli işlem piyasaları verileri, boğaların yukarı yönlü bir kırılmayı hızlandırmak için kafi inançtan yoksun bulunduğunu gösteriyor.

Toplam kripto piyasa kıymeti, milyar ABD doları. Kaynak: TradingView

ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranlarını yükseltirken ve varlık alım programını askıya alırken, yatırımcılar ekonominin durumuna ilişkin makroekonomik verileri davranışlarında ölçülü bir halde bekliyorlar. 12 Ağustos’ta Birleşik Krallık, senelik %0,1’lik bir gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) daralması bildirdi. Ayrıca İngiltere’de enflasyon Temmuz’da %9,4 ile 40 senenin en yüksek rakamına ulaştı.

Çin emlak piyasası, Fitch Ratings kredi kuruluşunun, uzun soluklu sıkıntının Çin’deki potansiyel olarak daha zayıf bir iktisat üstündeki tesirini ölçmek için 7 Ağustos’ta “hususi bir rapor” yayınlamasına niçin oldu. Analistler, varlık yönetimi ve daha minik inşaat ve çelik üreten şirketlerin en oldukca zarar görmesini bekliyor.

Kısacası, risk varlıkları yatırımcıları, dünya genelinde Federal Biriki ve Merkez Bankalarının sıkılaştırma politikasının sona erdiğinin sinyalini vermesini endişeyle bekliyor. Öte taraftan, genişlemeci politikalar, kripto para birimleri de dahil olmak suretiyle kıt varlıklar için daha uygundur.

Duygu, 4 ay sonrasında yansız hale gelir

Artan faiz oranlarının niçin olduğu riskten kaçınma tutumu, Nisan ortasından bu yana kripto para birimi yatırımcılarına düşüş hissi uyandırdı. Netice olarak, tüccarlar, getirileri enflasyonu telafi etmese de, değişken varlıklara tahsis etmekte isteksiz davrandılar ve ABD Hazinelerine sığındılar.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: alternatif.me

Korku ve Açgözlülük Endeksi, 19 Haziran’da bu veriye dayalı duyarlılık göstergesi için şimdiye kadarki en düşük okumaya yakın 6/100’ü vurdu. Bununla beraber, göstergenin 30/100 seviyesinde kalması sebebiyle yatırımcılar Ağustos ayında “aşırı korku” okumasından uzaklaştı. 11 Ağustos’ta metrik, dört aylık düşüş eğiliminin peşinden nihayet “yansız” bir alana girdi.

Toplam kripto kapitalizasyonu %2,8 artarak 1,13 trilyon dolara yükselirken, son yedi günün kazananları ve kaybedenleri alttadır. Bitcoin (BTC) bir tek %2’lik bir kazanç sağlarken, bir avuç orta büyüklükteki altcoin bu zamanda %13 yada daha çok artış gösterdi.

İlk 80 jeton içinde haftalık kazananlar ve kaybedenler. Kaynak: Nomics

Reuters, Ripple Labs’in Celsius Network’ü ve şu anda batkı altında olan varlıklarını satın almakla ilgilendiğini bildirdikten sonrasında Celsius (CEL) %97,6 arttı.

Chainlink (LINK), 8 Ağustos’ta Birleşme esnasında ortaya çıkacak olan Ethereum Proof-of-Work (PoW) çatallarını artık desteklemeyeceğini açıkladıktan sonrasında %17 arttı.

Avalanche (AVAX), 8 Ağustos’ta Robinhood’da işlem görmek suretiyle listelendikten sonrasında %14,6 kıymet kazanmıştır.

Curve DAO (CRV), 9 Ağustos’ta Curve.Fi web sitesinin ad sunucusunun güvenliğinin ihlal edilmesinden sonrasında %6 yitirdi. Ekip problemi çabucak çözdü, sadece ön uç hack, bazı kullanıcılarının kayıplarına niçin oldu.

Pazar toplanmış olabilir, sadece perakende tüccarlar yansız

OKX Tether (USDT) primi, Çin merkezli perakende kripto tüccar talebinin iyi bir göstergesidir. Çin merkezli eşler arası (P2P) işlemler ile ABD doları arasındaki farkı ölçer.

Aşırı satın alma talebi, göstergeyi gerçeğe uygun değerin %100’ünün üstünde baskı yapma eğilimindedir ve düşüş piyasalarında Tether’in piyasa teklifi sular altında kalır ve %4 yada daha yüksek bir indirime niçin olur.

Tether (USDT) eşler arası ve USD/CNY. Kaynak: OKX

8 Ağustos’ta Asya merkezli eşler arası pazarlardaki Tether fiyatı %2’lik bir indirime girerek orta düzeyde perakende satış baskısının sinyalini verdi. Daha da önemlisi, toplam kripto kapitalizasyonu 10 gün içinde %9 artarken, perakende yatırımcılardan gelen zayıf talebi gösterirken, metrik iyileşmedi.

Tether enstrümanına özgü dışsallıkları hariç tutmak için tüccarlar vadeli işlem piyasalarını da çözümleme etmelidir. Ters takas olarak da malum kalıcı sözleşmeler, çoğu zaman her sekiz saatte bir ücretlendirilen gömülü bir orana haizdir. Borsalar, kur riski dengesizliklerini önlemek için bu tutarı kullanır.

Pozitif bir fonlama oranı, uzun vadelilerin (alıcıların) daha çok kaldıraç talep ettiğini gösterir. Bununla beraber, tam tersi durum, kısa devreler (satıcılar) ek kaldıraç gerektirdiğinde ortaya çıkar ve fonlama oranının negatife dönmesine niçin olur.

12 Ağustos’ta birikmiş devamlı vadeli işlem fonlama oranı. Kaynak: Coinglass

Devamlı sözleşmeler, Bitcoin ve Ether birazcık pozitif (yükseliş) bir fonlama oranı tuttuktan sonrasında yansız bir hissi yansıttı. Boğalara uygulanan mevcut ücretler ilgili değildir ve kaldıraçlı uzun ve kısa içinde dengeli bir durumla neticelenmiştir.

Daha çok iyileşme Federal Biriki’e bağlıdır

Asya’daki Tether indirimi ve vadeli işlem piyasalarında pozitif bir fonlama oranının olmamasının gösterdiği şeklinde, türevler ve tecim göstergelerine gore, yatırımcılar mevcut seviyelerde pozisyonlarını artırmaya daha azca eğilimli.

Toplam kripto kapitalizasyonunun yedi haftalık bir yükseliş trendinde olduğu göz önüne alındığında, bu nötrden düşüşe piyasa göstergeleri kaygı verici. Yatırımcıların Çin emlak piyasaları üstündeki sıkıntıları ve FED’in daha çok sıkılaştırma hareketleri en ihtimaller içinde açıklamadır.

Şimdilik, yükselen üçgenin öngörülen 1,25 trilyon doların üstüne çıkma ihtimali düşük görünüyor, sadece merkez bankalarının alabileceği yönü anlamak için daha çok makroekonomik veri gerekiyor.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir