Kripto Piyasası Yaklaşan Fed Toplantısından Ilkin Düştü

Bitcoin, Ethereum ve öteki büyük kripto para birimlerinin fiyatı, Federal Biriki’in gösterge faiz oranını ortalama otuz senenin en büyük artışı olan %0,75 oranında çoğaltması beklendiğinden Pazartesi günü düştü.

Yazının yazıldığı sırada, Bitcoin, son 24 saat içinde %2.8 düşüşle ortalama 21.935$ ile haftalık en düşük seviyesine geriledi ve piyasanın ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, gün için ortalama %5 kayıpla şu anki kıymeti olan 1.528$’a ulaştı.

En büyük on kripto varlığı içinde, Cardano gün içinde neredeyse %7’lik bir düşüşle en ağır darbeyi alırken, onu Solana (%-4,35), Dogecoin (%-4,4) ve XRP (%-4,15) izliyor.

CoinMarketCap tarafınca sağlanan verilere nazaran, tüm kripto para birimlerinin birleşik piyasa kıymeti geçen Çarşamba günü 1,08 trilyon dolardan basın saatine kadar 1 trilyon dolara düştü.

Son olarak fiyat hareketi, ABD merkez bankasının faiz oranlarını 75 baz puan daha artırmasıyla tamamlanması beklenen Salı günü başlamış olacak iki günlük Federal Biriki toplantısının öncesinde geldi.

Fed yetkilileri, Haziran ayındaki 75 baz puanlık artış da dahil olmak suretiyle, bu yıl gösterge kısa vadeli borçlanma oranlarını %1.5 oranında artırdı – ortalama otuz senenin en büyük artışı.

Faiz oranları ve kripto

Fed’in büyüyen enflasyonu frenlemek için ana silahı olarak görmüş olduğu hareket, faiz oranını (bankaların gecelik krediler için birbirlerinden talep ettikleri oran) %2,25 ila %2,50 hedef aralığına yükselecek, şu demek oluyor ki pandemi periyodu için destek. ABD ekonomisi fiilen sonlanıyor.

Federal fon oranı yükseldiğinde, bu tüm ekonomiyi etkisinde bırakır: ayarlanabilir oranlı ipotekler, konut kredisi kredi limitleri, kredi kartları, talebe borçları ve tutum mevduatları ve öteki krediler daha pahalı hale geliyor.

Buradaki düşünce, daha azca erişilebilir borçlanmanın tüketici talebini azaltacağı ve böylece enflasyonu düşüreceğidir.

İlginç bir halde, ABD enflasyonu, Fed’in Mart ayında oranları artırmaya başlamasından bu yana hızlandı – gaz, besin ve kira fiyatlarındaki artış, rakamı kırk senenin en yüksek seviyesi olan %9,1’e fırlattı.

Faiz oranı artışları bununla beraber hisse senetleri, kripto para birimleri ve öteki riskli yatırımlar üstünde de etkili olabilirken, ana para girişlerinde ve sonunda ekonomik büyümede düşüş risklerini de bununla beraber getirebilir.

ABD’de faiz oranlarında beklenen artış, geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesi’nde gösterge faiz oranını %0,5 artırdığı benzer bir hamleyi takip ediyor.

mesuliyet reddi

Yazar tarafınca anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım yada öteki tavsiye durumunda değildir.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir