Kripto pompası ve dökümü grupları nedir? Yasal mı?

Yanlış informasyon yayarak tutarları hileli bir halde manipüle eden pompala ve boşalt operasyonları, en azından 1700’lerden beri ekonomik bağlamlarda var olmuştur. Mesela, South Sea Company’de hisseleri olan dolandırıcılar, on sekizinci yüzyılın başlarında iş ve gelirleri hakkında yanlış açıklamalar hayata geçirmeye başladılar.

Plan, hisse senedi fiyatını, bilgisiz tüketicilere satmadan ilkin, gelecek vaat eden bir mala yatırım yaptıklarını düşünmelerine yol açarak suni olarak şişirmekti. Modern dolandırıcılar, South Sea Bubble olarak malum bir pompala ve boşalt stratejisiyle onların örneğini izliyorlar.

Bununla beraber, blok zinciri teknolojisinin ortaya çıkışı ve kripto ticaretinin yükselişi ile mesele daha geniş ve daha ciddi hale geldi. Hükümet düzenlemeleri geciktiğinden, kripto para birimleri bu tür piyasa manipülasyonlarına karşı bilhassa hassastır.

Bu makalede, kripto pompalama ve boşaltma planlarının ne işe yaradığını, iyi mi çalıştıklarını ve iyi mi tespit edileceğini öğreneceksiniz.

Kripto pompası ve dökümü grupları nedir?

Bir pompa-dökme dolandırıcılığı, faillerin zaman içinde bir malı biriktirdiği, yanlış informasyon yayarak (pompalama) fiyatını suni olarak şişirdiği ve sonrasında biriktirdiklerini gafil alıcılara daha yüksek bir fiyattan sattığı (damping) bir tür dolandırıcılıktır. . Failler hileli bir halde fiyatı şişirdikten sonrasında, çoğu zaman düşer ve kararlarını yanıltıcı bilgilere dayanarak veren alıcıları bir kayıpta bırakır.

Kendi kendine organize olan bireylerden oluşan takımlar, çevrimiçi pompalama ve boşaltma işlemlerini yürütür. Bu pompalama ve boşaltma grupları, dolandırıcılıkları Discord sunucusunda (web üstünden ses protokolü ve yazılı söyleşi servisi) yada Telegram’da (anlık mesajlaşma uygulaması) açıkça görülebilecek şekilde düzenleyerek her insanın evvel izin almadan gruplara katılmasını mümkün kılar.

Pompa ve döküm gruplarında, grubu yöneten üyeler ve liderler (yada yöneticiler) hiyerarşisi vardır. Daha yüksek dereceli üyeler, hedef parayı düşük dereceli kullanıcılardan birazcık daha erken açıklayarak pompayı başlatan bildirimi alır. Bu şekilde, üyenin daha ucuz bir maliyetle satın alma ve pompa ve boşaltma şemasından daha çok kazanç elde etme şansı daha yüksektir.

Bir çok grup, üyelerin yeni üyeler alarak hiyerarşide yukarı çıkabileceği bir üyelik sistemi kullanılarak yapılandırılmıştır. Reyting, gruba eklenen yeni üye sayısı ile orantılı olarak yükselir. Buna karşılık, bazı organizasyonlar bir tek iki seviyeli basitleştirilmiş bir hiyerarşik yapıya haizdir: VIP’ler ve ortak üyeler. Bu kuruluşlara katılmak için, bir kullanıcının tipik olarak Bitcoin (BTC) cinsinden 0,01 ile 0,1 BTC içinde bir ücret ödemesi gerekir.

Kripto pompası ve döküm sinyalleri nedir?

Kripto pompası sinyali, talepteki ani artışın niçin olduğu fiyat manipülasyonundan kar elde edebilmeleri için fertleri bir kripto para birimi satın almaya ikna etmeyi amaçlayan bir mesajdır. Pompalama, kripto döküm sinyalleri olarak adlandırılan bir fiyat artışına niçin olduktan sonrasında, üyeler iyi bir kârla mühim oranda satış hayata geçirmeye adım atar. Telegram ve Discord’da, aşağıda açıklanmış olduğu şeklinde, altta yatan madeni paraların kıymetini suni olarak şişirmek için bilinmeyen kripto paralara sinyal gönderen iki tür grup vardır:

Telegram ve Discord’daki pump ve dump kripto gruplarındaki mesajlar çoğu zaman aşağıdaki şekillerde yayınlanır:

Informasyon ve Iyi mi Yapılır: Bu iki bölüm, mesajla sabitlenmiş bir elektronik bülten panosuna benzer. Her bölüm, her birinde yalnızca bir yada azca sayıda bildiri bulunan birkaç odadan oluşur. Grubun kuralları, grupla ilgili haberler, üyelik sistemiyle ilgili bilgiler ve sık sorulan sorular çoğu zaman informasyon bölümünün odalarında bulunur. Benzer şekilde, Iyi mi Yapılır bölümlerinin odalarında kripto sanayisine yönelik kılavuzları yada bir pompalama ve boşaltma işleminde yer almak için en iyi uygulamaları bulabilirsiniz.Sinyal: Merkez merkezi olan bu alana yalnızca yöneticiler bildiri gönderebilir. Pompa sinyali ve tecim sinyali odaları çoğu zaman bu alanda bulunur. Yöneticiler ilk odada yaklaşmakta olan pompalama ve boşaltma operasyonu hakkında konuşur ve ikinci odada tecim ipuçlarını paylaşırlar. Çağrı Et: Sunucunun botları bu bölümdeki odalarda yaşar. Burada kullanıcılar yeni üyeler çekmek için botlardan çağrı bağlantıları isteyebilir yada çağrı linklerini kullanarak sunucuya kaç kişinin katıldığını öğrenebilir.Münakaşa: Grup üyeleri bu bölümdeki çeşitli temalara ayrılmış odalarda özgürce söyleşi edebilirler.

Kripto pompası ve dökümleri iyi mi çalışır?

İnternetteki oldukça sayıdaki pompa ve boşaltma grubu, değişen aktivite seviyelerine haizdir. En yoğun, her gün ortalama bir pompala ve boşalt döngüsü gerçekleştirilir. Daha azca etken gruplar haftada bir tek bir operasyon yapabilir. Öteki kuruluşlar piyasa koşullarının uygun bulunduğunu düşündüklerinde etkinlik yürütürler. Peki, kriptoyu pompalayarak ve boşaltarak para kazanabilir misiniz?

Bir pompa ve boşaltma tekniği, planlı ve ani bir çöküşten derhal ilkin bir kripto varlığının değerinin suni olarak artmasını gerektirdiğinden, yarar sağlama şansı olabilir. Sadece, yeterince süratli satmazsanız, bilinmeyen paralarla uzun süre sıkışıp kalacaksınız. Lütfen değişken kripto para piyasasında hiçbir şeyin kaçınılmaz olmadığını ihmal etmeyin; bundan dolayı, “gerçek olamayacak kadar iyi” görünen projelere düşmemek için temel kripto metriklerini anlayın.

İlgili: En yaygın kripto ölçümleri: Başlangıç ​​kılavuzu

Kripto para pompalama ve boşaltma dolandırıcılıklarını idrak etmek için lütfen kripto dolandırıcılarının kanal üyelerini kandırmak için izledikleri aşamaları okuyun:

Temel bilgilerin yayılması

Yöneticiler, kullanılacak değişimi, operasyonun kati başlangıç ​​zamanını ve planın FFA mı yoksa Dereceli mi olacağını bildirir. Hepimiz için parasız ise, VIP rütbesine haiz olanlar aynı anda yada operasyondan birkaç gün yada saat ilkin mesajı alırlar.

Altta yatan madalyonun hedefinin duyurulması

Operasyonun başlama saati yaklaştıkça anons daha sık tekrarlanır.

Pompa başladığında grup üyelerine gol parası bildirilir. Sıradüzen içindeki konumunuz, başlama saatinden ne süre haberdar olacağınızı belirleyecektir.

Kripto para biriminin adı tipik olarak, yalnızca insanların süratli bir halde deşifre edebilmesi için kasıtlı olarak gizlenmiş bir grafikte yazılır. Gizleme, botların optik karakter tanıma (OCR) tekniklerini kullanarak mesajı ayrıştırmasını ve piyasa işlemlerini insanlardan daha süratli başlatmasını engellemeyi amaçlıyor.

OCR, metni bir görüntüden makine tarafınca okunabilir bir metin biçimine dönüştürmek için kullanılan yöntemdir. Mesela, bir biçim yada alıntı tararsanız, bilgisayarınız taramayı bir görüntü dosyası olarak kaydeder. Görüntü dosyasındaki kelimeler bir metin düzenleyici kullanılarak düzenlenemez, aranamaz yada sayılamaz.

Dış yatırımcıları çekmek için haber yaymak

Son olarak, kriptoda piyasa manipülasyonu, pompa başladıktan sonrasında adım atar ve yöneticiler bir tweet gönderir yada haberleri paylaşır ve gruptaki herkesten kripto para birimi fiyatının arttığını duyurmasını ister. Görkemli bir yatırım fırsatının sözde FOMO’sunu (Kaçırılma Korkusu) kışkırtmayı ve dış yatırımcıları çekmeyi hedefleyen kullanıcılar, mesajlarını Twitter, forumlar ve hususi söyleşi odaları vasıtasıyla yayıyorlar.

Bir kripto pompası ve boşaltma şeması iyi mi tespit edilir?

Bilinmeyen paralarla ilgili bilgiler Discord ve Telegram kanallarında yayıldığından, kripto pompalama ve boşaltma gruplarının yasal olup olmadığını sormak isteyebilirsiniz. Pompa ve dökümler borsada yasa dışıdır, sadece bir çok kripto para birimi menkul kıymet olarak kabul edilmediğinden, kripto para piyasaları çoğunlukla yasal belirsizlik içinde çalışır. Bu yüzden, pompalama ve boşaltma kripto dolandırıcılığı etik ve yasal olarak şüpheli olsa da, şu anda yürürlükte olan herhangi bir yasayı ihlal etmeyebilir. Sadece, düzenlenmiş kripto borsaları bu tür dolandırıcılıkları yasa dışı olarak değerlendirir.

Peki, bir kriptonun bir pompa ve bir çöplük olup olmadığını iyi mi anlarsınız? Birinin bir pompala ve boşalt stratejisini uygulayıp uygulayamayacağını ve ne kadar süratli uygulayabileceğini idrak etmek, yatırımcıların korunması için oldukça önemlidir. Pompalama ve boşaltma kripto dolandırıcılığına dair kati göstergeler olmamasına karşın, bir proje yada belirteci etrafındaki aşırı yutturmacayı göz ardı etmemelisiniz, zira bunlar kırmızı bayraklar olabilir. Bu yüzden, yatırımcılar bilgili yatırım kararları vermeden ilkin kripto para projelerini devamlı olarak değerlendirmelidir.

İlgili: Bir kripto pompalama ve boşaltma şeması iyi mi belirlenir ve bundan iyi mi kaçınılır?

Bir kripto para biriminin fiyatındaki süratli ve parabolik artış, bir pompala ve boşalt planının başka bir işaretidir. Bu, bilhassa kripto daha ilkin göz ardı edilmiş, tanınmamış yada unutulmuşsa geçerlidir. Ek olarak, tanınmış bir kişinin bir kripto para birimini tartıştığını duyduğunuzda, ihtimaller içinde motivasyonlarını göz önünde bulundurun. Birçok etkisi altına alan ve meşhur kripto para birimleri hakkında oldukça azca bilgiye haizdir; sadece, bunu yapmaları için para alırlarsa, onları bir tek terfi ettireceklerdir (dolandırıcı olsalar bile).

Netice olarak, bilinmeyen kripto projelerinin geleceğine inanmadan ilkin bu tür taktiklere karşı dikkatli olunmalıdır. Peki, kripto yatırımcıları pompalama ve boşaltma planlarından iyi mi kaçınabilir? Bir strateji seçmek ve ona bağlı kalmak, tecim yada yatırımın oldukça mühim bileşenleridir. Bu yaklaşımla, yalnızca aşina oldukları kripto para projelerine yada varlıklarına yatırım yapmaları sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir