Kripto Suçu Ayı Piyasasıyla Beraber %15 Düşüyor: Chainalysis

Blockchain danışma şirketi Chainalysis’in yeni bir raporuna bakılırsa, kripto para birimini içeren yasadışı faaliyetler bu yıl şimdiye kadar hacim olarak %15 azaldı. Bu, meşru işlemlerde %36’lık bir düşüşe denk geliyor.

Şirket, “Kripto para temelli suçun belirli biçimlerini araştırırsak, bazılarının 2022’de hakikaten arttığını, bazılarının ise genel piyasadan daha çok düştüğünü görüyoruz” dedi.

Chainalysis’e bakılırsa, 2022 için toplam dolandırıcılık geliri, Temmuz 2021’in sonuna bakılırsa %65 daha düşük ve şu anda 1,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu da azalan genel kripto pazarına bağlı.

Şirket, “Ocak 2022’den bu yana, dolandırıcılık geliri Bitcoin fiyatlandırmasına paralel olarak aşağı yukarı düştü” diyor. “2022’de şimdiye kadar sahtekarlığa meydana getirilen bireysel transferlerin kümülatif sayısı, son dört yılda görülen en düşük sayı.”

Chainalysis, bu değişikliğin daha azca insanoğlunun kripto para dolandırıcılığına düştüğünü gösterdiğini söylüyor şundan dolayı bu dolandırıcılıklar artık ayı piyasasında değerler düşmüş olduğu için daha azca cazip hale geliyor.

Rapora bakılırsa, düşüşteki bir öteki unsur, PlusToken’ın arkasındaki dolandırıcıların 2019’da 2 milyar doları aştığı yada Finiko’nun 2021’de 1,5 milyar dolar çaldırmış olduğu geçmiş yıllara kıyasla 2022’de hemen hemen tek bir mühim dolandırıcılık olmaması.

Dolandırıcılıkların sayısı azalmış olsa da Chainalysis, Temmuz 2022 itibariyle 1,9 milyar dolarlık kripto paranın hack kanalıyla çalındığını bildiriyor. Bunlar içinde, Nomad Token Bridge’in 190 milyon dolarlık hack’i yada bu ayın başlarında Solana cüzdanlarından çalınan 5 milyon dolar, geçen senenin aynı döneminde 1,2 milyar doların birazcık altında kaldı.

Şirket, “Dolandırıcılık benzer biçimde kripto para piyasası hareketlerine bağlı olarak hırsızlığın düşmesini beklememeliyiz” diyor. “DeFi protokol havuzlarında ve öteki hizmetlerde tutulan kripto varlıkların kıymeti olduğu ve savunmasız olduğu sürece, fena erkek oyuncular onları çalmaya çalışacak.”

2014 senesinde kurulan Chainalysis, devlet kurumları, finans kurumları ve işletmeler için kriptoyla ilgili suçları saptamak ve önlemek için yazılım araçları sağlar.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir