Kripto tasfiyeleri nedir ve niçin önemlidir?

Son birkaç ayda, tasfiyeler kripto dünyasında haber döngüsünün zirvesi haline geldi. Bu yazı, iyi mi gerçekleştiği ve bunlardan kaçınmak için neler yapabileceğiniz de dahil olmak suretiyle kripto bağlamında hangi tasfiyelerin bulunduğunu açıklayacaktır.

Kripto Tasfiyesi Nedir?

Tasfiye, bir tüccar yada varlık borç veren tarafınca başlangıç ​​marjı pozisyonunun tamamının yada bir kısmının zorla kapatılmasıdır. Tasfiye, bir tüccar kaldıraçlı bir pozisyonun tahsisini karşılayamadığında ve ticareti devam ettirmek için kafi fona haiz olmadığında meydana gelir.

Kaldıraçlı bir pozisyon, mevcut varlıklarınızı bir kredi için güvence olarak kullanmak yada para ödünç almak ve sonrasında daha büyük bir kar elde etmek için evvelde taahhüt edilen anaparayı ve ödünç alınan parayı beraber finansal ürünler satın almak için kullanmak anlamına gelir.

Aave, MakerDAO ve Abracadabra benzer biçimde bir çok borç verme protokolünün tasfiye işlevi vardır. Footprint Analytics verilerine bakılırsa ETH fiyatının düşmüş olduğu 18 Haziran’da DeFi piyasasında 13 tasfiye vakası yaşandı. Aynı gün, borç verme protokolleri 10.208 ETH’yi tasfiye etti ve tasfiye tutarı 424 milyon dolar oldu.

Footprint Analytics – Protokollere Nazaran ETH Tasfiye TutarıFootprint Analytics – Protokollere Nazaran ETH Tasfiye Sayısı

Tasfiyelerle beraber tasfiye memurları gelir. Büyük kuruluşlar yada yatırımcılar, tasfiye edilen varlıkları indirimli fiyattan alıp piyasada satarak aradaki farkı kazanabilir.

Kripto Tasfiyeleri Niçin Olur?

DeFi’de stake kredisi, kullananların hedef varlık karşılığında varlıklarını ödünç verme protokolüne rehin vermesi ve arkasından daha çok gelir elde etmek için ikinci kez yatırım yapmasıdır. Esasen bir türevdir. Sistemin uzun vadeli istikrarını korumak için borç verme protokolü, protokol riskini azaltmak için bir tasfiye mekanizması tasarlayacaktır.

MakerDAO’ya bir göz atalım.

MakerDAO, protokol varlıklarının riskini çeşitlendirmek ve DAI’nin arz ve talebini ayarlamak için güvence olarak ETH, USDC ve TUSD benzer biçimde çeşitli para birimlerini destek sunar. MakerDAO, %150’lik aşırı teminatlandırma olan bir hisse oranı belirledi. Bu, bir tasfiyenin tetikleyicisini belirler.

İşte bir örnek:

ETH fiyatı 1.500$ olduğunda, borçlu MakerDAO protokolüne 100 ETH stake eder (150.000 değerinde) ve platform tarafınca belirlenen %150 hisse oranında 99.999 $ DAI’ye kadar borç verebilir. Bu aşamada, tasfiye fiyatı 1.500 $ ‘dır.

ETH fiyatı 1.500 doların altına düşerse, ETH bahis oranına ulaşacak ve platform tarafınca tasfiyeye karşı savunmasız kalacaktır. Tasfiye edilirse, 99.999 $ karşılığında 100 ETH satın alan bir borçluya eşdeğerdir.

Sadece, borçlu süratli bir halde tasfiye edilmek istemiyorsa, tasfiye riskini azaltmanın birkaç yolu vardır.

99.999 $’dan azca borç verin DAIRDaire ödünç DAI’yi ve ücretleri tasfiye tetikleyicisinden ilkin ödeyin Tasfiye tetiklenmeden ilkin daha çok ETH stake etmeye devam edin, bu da stake oranını düşürür

MakerDAO, %150’lik bir rehin oranı belirlemenin yanı sıra, tasfiye için %13’lük bir ceza kuralı da belirler. Başka bir deyişle, tasfiye edilen borçlular, kontör varlıklarının yalnızca %87’sini alacaklardır. Cezanın %3’ü tasfiye memuruna, %10’u platforma gidecek. Bu mekanizmanın amacı, borçluları tasfiye ve cezalardan kaçınmak için güvence varlıklarına dikkat etmeye teşvik etmektir.

Tasfiyeler Piyasayı Iyi mi Etkisinde bırakır?

Kripto piyasası müreffeh olduğunda, kurumlar ve büyük ölçekli kullanıcılar tarafınca yüksek profilli ve ağır pozisyonlar tüm yatırımcılar için “itimat verici haplar”. Mevcut düşüş trendinde, eski boğa piyasası destekçileri, her biri tasfiye edilebilecek türev varlıklara haiz olan siyah kuğular haline geldi. Daha da ürkütücü olan, zincir üstündeki saydam bir sistemde, bu kripto varlıklarının sayısının bir bakışta görülebilmesidir.

kurumlar için

Tam bir tasfiyeye uğradığında, daha çok satış baskısı yaratmanın yanı sıra ilgili protokoller, kurumlar ve diğerlerinin zincirleme reaksiyonunu tetikleyebilir. Bu sebeple borç verme pozisyonu ile güvence altına alınan varlıklar arasındaki yitik farkı bu protokoller ve kurumlar tarafınca yüklenmek zorunda duracak ve bu da onları bir ölüm sarmalına sokacaktır.

Mesela, stETH demir attığında, CeFi kurumu Celsius büyük seviyede etkilendi, likidite sorunlarını daha da kötüleştirdi ve kullanıcılar üstünde büyük bir düşüşe niçin oldu. Kurum, kullananların varlıklarını geri alma talebine cevap olarak STETH satmak mecburiyetinde bırakıldı ve sonunda hesaptan para çekme ve transferleri askıya alma baskısına dayanamadı. Buna karşılık, Three Arrows Capital Celsius’ta büyük bir borç verme pozisyonuna haizdir ve Celsius’un kendini korumadaki zorluğu, çökene kadar Three Arrows Capital’in varlık stresi sorununu kesinlikle etkileyecektir.

DeFi protokolleri için

Para biriminin fiyatı düştüğünde ve platformda kullanıcılar tarafınca stake edilen varlıkların kıymeti tasfiye çizgisinin altına düştüğünde (tasfiye kurma mekanizması platformdan platforma değişecektir), stake edilen varlıklar tasfiye edilecektir. Elbet, kullanıcılar bir gerilemede tasfiyeyi önlemek için riskli varlıkları süratli bir halde satacaklar. Bu, TVL’nin son 90 gün içinde %57 düştüğünü gören DeFi’nin TVL’sini de etkiliyor.

Ayak İzi Analizi – DeFi TVL

Protokol bir koşunun baskısına dayanamazsa, kurumla aynı risklerle karşı karşıya kalacaktır.

Kullanıcılar için

Bir kullanıcının varlıkları tasfiye edildiğinde, varlıklarını kaybetmenin yanı sıra, platform tarafınca alınan ücret yada cezalara da doğal olarak olurlar.

Özet

Geleneksel finansal piyasalarda olduğu benzer biçimde, kripto para piyasaları da eşit derecede döngüseldir. Boğa piyasaları sonsuza kadar sürmez ve ayı piyasaları da yoktur. Her aşamada, kayıplara ve ölüm sarmalına yol açabilecek tasfiyeden kaçınmak için dikkatli olmak ve varlıklarınızı yakından seyretmek önemlidir.

Kripto dünyasında akıllı sözleşmelerin kurallarına uyarak esnek bir iktisat bu şekilde olmamalı mı?

Bu parça, Temmuz ayında Footprint Analytics topluluğu tarafınca sağlanmıştır. 2022, Vincy tarafınca

Veri Deposu: Footprint Analytics – ETH Tasfiye Panosu

Footprint Community, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının Web3, metaverse, DeFi, GameFi yada yeni gelişen blok zinciri dünyasının herhangi bir alanını anlamalarına ve içgörü kazanmalarına destek olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye taşıyan etken, çeşitli sesler bulacaksınız.

Gösterilen: Çözümleme, DeFi

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir