Kripto Ticareti, İran’da Yasadışı Yatırım, Merkez Bankası Başkanı Yineliyor – Düzenleme Bitcoin Haberleri

Ülkenin para otoritesi başkanı son zamanlarda vatandaşlara ve işletmelere hatırlattı, İran’da kripto para birimi satın almak yada satmak yasa dışıdır. Sadece vali, kripto para madenciliği yapmanın ve bu tarz şeyleri ithalat ödemelerinde kullanmanın İslam Cumhuriyeti’ndeki yasalara aykırı olmadığını kaydetti.

En İyi Bankacı, İran’da Kripto Ticaretinin Hala Yasadışı Bulunduğunu Doğruladı

İran Merkez Bankası (CBI) başkanı Ali Salehabadi kısa sürede mahalli basına yapmış olduğu açıklamada, kripto para alım satımının yada dijital varlıkların yatırım amaçlı kullanılmasının yasak bulunduğunu söylemiş oldu. Yetkili, bununla beraber yetkili şahıs ve kuruluşların yasal olarak internasyonal yerleşimler için kullanılabilecek kripto para madenciliği yapabileceğine dikkat çekti.

Banka ve iki yıl ilkin Endüstri, Maden ve Tecim Bakanlığı şeklinde öteki devlet kurumları tarafınca kabul edilen düzenlemelere atıfta bulunan CBI başkanı, İran şirketlerinin kripto para ile ithalat paylaşmasının yasal bulunduğunu deklare etti. Cuma günü İran İşçi Haber Ajansı’nın (ILNA) İngilizce baskısı tarafınca bir raporda alıntılandı.

Salehabadi’nin yorumları Salı günü Tecim Bakan Yardımcısı Alireza Peymanpak’ın İran’ın ödeme yöntemi olarak kripto para birimini kullanan ilk ithalat siparişini duyurmasının peşinden geldi. Ülkenin Ticareti Geliştirme Örgütü’ne de liderlik eden hükümet temsilcisi, İslam Cumhuriyeti’nin dijital paraları kullanarak 10 milyon dolar değerinde mal satın aldığını deklare etti.

Bununla beraber, İranlı yetkililer İran içinde kripto ödemelerine izin vermeye istekli değiller ve bu senenin başlarında, İletişim Bakan Yardımcısı Reza Bagheri Asl bunun için tüm umutları boşa çıkardı. Kripto ticareti ve yatırımına da hoşgörme edilmiyor ve hükümet mahalli borsaları çökerterek, ithalat için ödeme yapmak için yalnızca bankaların ve lisanslı sarrafların İran’da çıkarılan dijital para birimini kullanmasına izin verdi.

Tahran’daki yetkililerin madenciliği meşru bir endüstriyel etkinlik olarak kabul etmiş olduğu 2019’dan bu yana, bir takım işletmeye bitcoin şeklinde dijital para birimleri basmak için lisans verildi. Sadece, bilhassa artan soğutma talebi sebebiyle tüketimin arttığı sıcak yazlar ve ısıtma ihtiyacının arttığı soğuk kış aylarında ülke genelinde artan elektrik kesintilerinin ve elektrik kesintilerinin sebeplerinden biri olarak enerji yoğun üretim suçlanıyor. arttırmak.

Netice olarak, kayıtlı kripto çiftliklerine son iki yılda birden fazla kez güce aç ekipmanlarını kapatmaları söylenirken, İran Elektrik Üretim, İletim ve Dağıtım Şirketi Tuvalir, yasadışı madencilerin binlerce yeraltı kriptosunu ele geçirmesinin peşine düştü. çiftlikler.

Yasadışı tesisler çoğu zaman yerleşim bölgelerinde sübvansiyonlu elektrikle çalışıyor. Geçen ay, kamu hizmeti kuruluşu bu tür yetkisiz madenciliğe karşı ciddi önlemler sözü verdi. ILNA, tek bir bitcoin madencilik makinesinin 24 hane kadar enerji tükettiğini iddia eden İranlı yetkililerin bir tahminini aktarıyor.

Vali Salehabadi röportajında, izleyicilerin dikkatini CBI’nın kısmen kağıt paranın yerini alması beklenen İran para otoritesi tarafınca çıkarılan bir “kripto riyali” yada merkez bankası dijital para birimini tanıtma planına da çevirdi. Nisan ayında merkez bankası, finansal kurumları dijital bir riyal ihracıyla ilgili yaklaşan düzenlemeler hakkında bilgilendirerek CBDC’ye pilotluk halletmeye hazırlandığını belirtti.

Bu hikayedeki etiketler

CBDC, cbi, Merkez Bankası, Kripto, kripto madenciliği, kripto ödemeleri, kripto riyali, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, Dijital Para Birimi, Borsa, internasyonal yerleşimler, İran, İran, madencilik, Ödemeler, satın alma, Düzenlemeler, satış, Ödemeler

İran’ın gelecekte kripto ticareti, yatırım ve ödemeler mevzusundaki tutumunu değiştirebileceğini düşünüyor musunuz? Beklentilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blok zinciri ve fintech’in yanı sıra, internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin deposudur.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir