Kripto Topluluğu Tornado Nakit Yaptırımlarına Cevap Verdi, Gizlilik Savunucuları ‘Finansal Anonimlik Aramak İçin Birçok Meşru Niçin Var’ Diyor – Gizlilik Bitcoin Haberleri

ABD hükümeti, ethereum karıştırma hizmeti Tornado Cash’i yasakladı ve arkasından gelen yaptırım, kripto topluluğunu vakayla ilgili bir kargaşaya sürükledi. Oldukça sayıda kripto ve mahremiyet savunucusu, hükümetin şimdiye kadar almış olduğu eylemlere karşı konuştu ve kar amacı gütmeyen savunuculuk grubu Fight for the Future, yasağı “finansal gizliliğin geleceği için bir tehdit” olarak nitelendiriyor.

Savunuculuk Grubu Gelecek İçin Savaşım Ediyor ABD Hükümetinin Finansal Gizliliği Tehdit Ettiğini Söylemiş oldu — ‘Finansal İşlemlerde Anonimlik Aramak İçin Birçok Meşru Niçin Var’

8 Ağustos 2022’de ABD Gömü Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC), sanal para birimi karıştırıcı Tornado Cash’i onayladı. ABD hükümeti, uygulamanın “yaratıldığı 2019 yılından bu yana 7 milyar dolardan fazla sanal para birimini aklamak” için kullanıldığını iddia ediyor. Yasağın arkasından Github katkıda bulunanlar yazılım deposu platformundan askıya alındı ​​ve 12 Ağustos’ta Tornado Cash Discord sunucusu silindi.

Utanç listesine @discord’u da ekleyebiliriz, şundan dolayı görünüşe bakılırsa daha da ileri gitmeye ve topluluk tarafınca çalıştırılan/çalışan discord sunucusunu yasaklamaya karar verdiler. Tanrı insanları haksız yere tasvip edilen bir şeyi *tartışmaktan* esirgesin…

— Micah Zoltu (@MicahZoltu) 12 Ağustos 2022

Aynı gün, Hollanda kolluk kuvvetleri Mali Informasyon ve Soruşturma Servisi’nin (FIOD), Tornado Cash’i geliştirmekle suçlanan 29 yaşındaki kimliği belirsiz bir kişiyi tutukladığını deklare etti. The Block Crypto’dan Yogita Khatri’den meydana gelen bir rapor, tutuklamanın arkasından karısının yapmış olduğu açıklamalara bakılırsa bilinmeyen geliştiricinin Alexey Pertsev bulunduğunu söylüyor. Şüphelinin karısı Cuma günü gazeteciye verdiği demeçte, “Kocam yasadışı bir şey yapmadı” dedi. Ayrıca, tüm kripto topluluğu ve gizlilik savunucuları ABD hükümetinin eylemlerinden rahatsız.

Podcast sunucusu Cobie Cuma günü “Kod savaşına hoş geldiniz” dedi.

Kar amacı gütmeyen savunuculuk grubu Fight for the Future, ABD hükümetinin Tornado Cash’e karşı eylemleri hakkında bir bildiri yayınladı. “İnternet bu seçimin caydırıcı etkilerini şimdiden hissediyor: Tornado.cash’i çalıştırmak için kullanılan açık kaynak kodu Github’dan kaldırıldı. Ve ne yazık ki, bu şekilde bir tesir tam olarak ABD hükümetinin aramış olduğu şey şeklinde görünüyor,” diyor Fight for the Future’ın mevzuyla ilgili blog yazısı. Gelecek İçin Cenk şunları ekler:

Anonimlik bir kabahat değildir ve finansal işlemlerde anonimlik aramanın birçok meşru sebebi vardır. Gizlilik araçları, mesela finansal bilgilerin ifşa edilmesinin birinin hapse atılmasına yada idam edilmesine niçin olabileceği otoriter devletlerdeki aktivistler için önemlidir.

‘Aynı Cenk Değişik Cenk’

Kripto geliştiricisi ve Aragon Luis Cuende’nin kurucu ortağı şunları söylemiş oldu: “Kelime sıkıntısı yaşıyorum. nefesim daraldı. Onu kod yazdığı için gözaltına aldılar. Kod yazma. Geleneksel milletler denilen bu terör örgütleri tasfiye edilmelidir.” Tornado Cash sohbeti, kripto topluluğunun neredeyse her vokal üyesini sinirlendirdi. Shapeshift’in kurucusu Erik Voorhees, “Şifrelemenin sınırlarının ötesine aktarımının/kullanımının 1996 yılına kadar ABD Birleşik Devletleri’nde yasa dışı bulunduğunu hatırlayalım” dedi. “Aynı cenk, değişik cenk” diye ekledi.

Oldukça sayıda proje, yaptırımların *gerçek* gerekliliklerinin oldukça ötesine geçiyor şeklinde görünüyor.

– nick.eth (@nicksdjohnson) 11 Ağustos 2022

Ötekiler, ABD hükümetiyle Tornado Cash’i yasakladığı için alay etti, şundan dolayı oldukça sayıda finans devi kara para aklayıcılarına yardım etmekle suçlandı, sadece hiçbir banka CEO’su tutuklanmadı. Bir Twitter kullanıcısı şakayla “Her neyse ki Tornado Cash’i kara para aklamak için asla kullanmadım” dedi. Fert, “Deutsche Bank’ı düzgüsel bir insan şeklinde kullanıyorum” diye ekledi.

Avukat Jake Chervinsky, takipçilerine “bir Tornado Cash geliştiricisinin gözaltına alındığı Amsterdam’daki durumu yakından izlemesi icap ettiğini söylemiş oldu. Yetersiz ışıklı iletim koduyla ilgisiz olup olmadığı açık değil. Aksi takdirde, bu Kripto Savaşları II’nin başlangıcı olmakla tehdit ediyor, ”diye yazdı Chervinsky.

Larry Cermak Soruyor: ‘Niçin Yalnız Tornado Nakit Etkileniyor?’

Son 24 saat içinde, Tornado Cash mevzusu toplumsal medyada oldukça geniş bir alana yayılan oldukça güncel bir söyleşi oldu. Podcast sunucusu Stephan Livera Cuma günü “Tornado Cash geliştiricisinin Hollanda FIOD tarafınca tutuklanması haberlerle ilgili” dedi. “Yol inşaatçılarının ‘suçlular onları kullandığı için mi tutuklandığını hayal edin?’ Ya da ev perdesi montajcıları? Mahremiyet istemek kabahat olarak görülmemelidir.”

Kasırga parasının geliştiricisini tutukladılar. 🚨

Yeniden ediyorum: Bir adam, insanların çevrimiçi mahremiyetlerini korumaları için kamu yararına hizmet eden bir kod yazdığı için tutuklandı.

Fena insanoğlu onun açık kaynak kodunu kullandığı için bir adamı hapse attılar.

Bu hiçbir özgür toplumda geçerli olması imkansız.

— RYAN SΞAN ADAMS – rsa.eth 🦇🔊 (@RyanSAdams) 12 Ağustos 2022

Block Crypto’nun araştırma başkan yardımcısı Larry Cermak, öteki kripto gizlilik tekniklerinin niçin ABD hükümetinin hedefi olmadığını merak etti. “Bence şimdi sorulması ihtiyaç duyulan garip bir sual, niçin yalnızca Tornado Cash’in etkilendiği ve Coinjoin, Monero ve hatta Zcash şeklinde öteki gizlilik projelerinin hala iyi durumda olduğudur?” Cermak tweet attı. “Bu yalnız Tornado’nun son olarak kullanıldığı için mi yoksa burada rol oynayan başka faktörler mi var? Yalnız garip.” Kripto araştırmacısı şunları ekledi:

Ne olursa olsun, açık kaynak kodu yazabilme ve [the] Averaj bir kullanıcının gizliliğine haiz olması kriptodaki en mühim ilkeler arasındadır. Güvenliklerini tehlikeye atan geliştiricileri korumak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Fight for Future, finansal geçmişlerinin “firmalar, takipçiler yada öteki fena erkek oyuncular tarafınca denetlenmesini istemeyen kişilerin, teknolojileri çevrimiçi ortamda korumayı aramanın meşru bir sebebi bulunduğunu” açıklıyor. Savunuculuk grubunun blog yazısı şu şekilde bitiyor:

Gömü’den, gizlilik araçları oluşturmayı ve kullanmayı yada rahat bir açık kaynak yazılım kodu yazma yada çalıştırma eylemini kabahat saymaya çalışmak yerine, fena oyuncuları hedef almaya daha dikkatli odaklanmasını istiyoruz.

Bu hikayedeki etiketler

Alexey Pertsev, Anonymity, Aragon, cobie, Discord Server, Dutch Law Enforcement, şifreleme, Erik Voorhees, Fight for the Future, finansal gizlilik, FIOD, github, Github Repo, Jake Chervinsky, Larry Cermak, Luis Cuende, OFAC’ın kurucu ortağı , OFAC Yaptırımları, podcast sunucusu, Gizlilik, Shapeshift kurucusu, Stephan Livera, Tornado cash, Gömü, Gömü Dept., ABD hükümeti, Yogita Khatri

Topluluğun Tornado Cash’e yönelik son yaptırımlara ve geliştiricilere ve araçlara yönelik yaptırımlara tepkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir