Kripto Uzmanlarının Eksikliği AB Banka Düzenleyicisi için ‘Büyük Bir Kaygı’

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), karşılaşmış olduğu temel problemler içinde beceri eksikliği ve lojistik sorunları ile 2025’te yürürlüğe girmesi sebebiyle yeni kripto düzenlemelerine uyum sağlama kabiliyeti mevzusunda endişeli.

EBA başkanı José Manuel Campa, Financial Times ile yapmış olduğu röportajda, zorluklardan birinin, ajansın tam olarak hangi kripto para birimlerini denetlemekle görevlendirileceğini tam olarak bileceği 2025 yılına kadar olacağını söylemiş oldu.

Merkezi Paris’te olan ve 2011 senesinde kurulan EBA, Avrupa Birliği genelinde bankacılık düzenlemelerini denetlemekten mesuldür. Tüm üye kümelerinde bankacılık sektöründeki kurallar için standardı belirler.

AB, bu yıl Mart ayında Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) yasama paketini tamamladı. Stabilcoinlere kuvvetli bir halde odaklanan yeni mevzuat, 27 üye ülkenin tamamında finansal istikrarı sağlarken kripto endüstrisi için yasal kesinlik sağlamayı amaçlıyor.

Sadece Campa, kripto endüstrisinin “oldukça dinamik” doğasının, düzenlemenin “organik olarak eğrinin peşinde kalma eğiliminde olduğu” anlamına geldiğini kabul etti ve üç yıl içinde kripto para birimlerinin “bekleyemediğim başka kullanımlara dönüşebileceğini” de sözlerine ekledi.

AB bankacılık düzenleyicisi, işe alım sıkıntısından bahsetti

Campa, bir öteki “büyük kaygı”nin, ajansın 1 trilyon dolarlık kripto endüstrisini denetlemek için gerekseme duyduğu uzman mensubu işe almak ve elde tutmak bulunduğunu söylemiş oldu.

EBA başkanı, “Bu, cemiyet genelinde yüksek talep görüyor” dedi.

Kripto sektöründe becerilere haiz uzmanları işe almanın ihtimaller içinde bir yolu, organik olarak, EBA başkanının ajans ve Avrupa Komisyonu içinde “ihtimaller içinde tartışmalar kapsamında olmadığını” söylediği bir şey olan eli açık maaşlar sunmak olacaktır.

Campa, EBA’nın hızla gelişen kripto sektörüyle ilgili yanlış yapabileceğini göz ardı etmese de, saygınlık riskinin endişeleneceği bir şey olmadığı mevzusunda ısrar ediyor.

“Endişem daha oldukça tanımladığımız riskten güvenilir olmakla ilgili. . . muntazam yönetiliyor” dedi. “Yapmamız gerekeni yapmazsak, sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağız.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir