Kripto varlıklar artık niş değil ve düzenleyicilerin yetişmesi gerekiyor – IMF

Internasyonal Para Fonu’na (IMF) gore, geçtiğimiz birkaç yıl kripto varlıklarının “niş ürünler” olmaktan daha oldukca ana akım bir varlığa haiz olmaya geçtiğini ve alanın daha kapsamlı bir halde düzenlenmesi ihtiyacını doğurduğunu görmüş oldu.

IMF tarafınca 5 Eylül’de paylaşılan yeni bir raporda, IMF’nin Para ve Ana para Piyasaları Departmanı başkanı Aditya Narain ve müdür yardımcısı Marina Moretti, kripto paranın “niş ürünlerden” spekülatif yatırımlar için kullanılanlara, zayıf para birimlerine karşı korunmalara doğru bir kayma gördüğünü söylemiş oldu. ve ödeme araçları.

Yazarlar ek olarak kripto ihraççılarının, borsaların ve hedge fonlarının son zamanlardaki başarısızlıklarının “düzenleme baskısına ivme kazandırdığını” savundu.

Kripto ihraççılarının, borsaların ve riskten korunma fonlarının başarısızlıkları, bu dijital varlıkları düzenlemeye ivme kazandırdı. F&D’de daha fazlasını okuyun. https://t.co/Vfyr4uN6NY pic.twitter.com/4LF9P3DZpc

— IMF (@IMFNews) 5 Eylül 2022

Bununla beraber, Narain ve Moretti’ye gore, kripto varlıklarına düzenleyici çerçeveler uygulamak, pazarın süratli gelişimini, izlemenin zorluğunu ve daha ciddi engeller içinde beceri düzenleyicileri içinde uygulanabilirlik eksikliğini vurgulayarak sıkıntılı bir savaştır.

“Düzenleyiciler, kısıtlı kaynaklar ve öteki birçok önceliğe ayak uydurmak için kabiliyet kazanmak ve becerileri öğrenmek için savaşım ediyor.”

Yazarlar ek olarak çeşitli düzenleyiciler içinde kripto düzenlemesine ilişkin tutarsız yaklaşımı dile getirdiler ve koordineli, tutarlı ve kapsamlı küresel bir kripto düzenleyici çerçeveye olan ihtiyacı tartıştılar.

“Bazı düzenleyiciler, tüketicinin korunmasına, ötekiler güvenlik ve sağlamlığa yada finansal bütünlüğe öncelik verebilir. Ek olarak, geleneksel finansal düzenlemelerin kolayca kapsadığı madenciler, doğrulayıcılar, protokol geliştiricileri şeklinde bir takım kripto aktörü vardır” diye açıkladılar.

“Küresel bir düzenleyici çerçeve, pazarlara seviye getirecek, tüketici itimatını aşılamaya destek olacak, izin verilenlerin sınırlarını ortaya koyacak ve yararlı yeniliklerin devam etmesi için güvenli bir alan elde edecektir.”

Sadece, değişiklik yavaş yavaş geliyor. ABD kurultay üyesi Brad Sherman, piyasanın şimdi yasaklamak için “arkasında oldukca fazla para ve güce haiz bulunduğunu” kabul ettikten sonrasında tavrını değiştiren son olarak şahıs olmasıyla, kripto para şüphecileri bile düzenleme masasında toplanmaya başladı.

İlgili: Avustralya’nın yeni hükümeti nihayet kripto düzenleme duruşunu işaret ediyor

1944 senesinde kurulan Internasyonal Para Fonu (IMF), finansal istikrarı ve parasal işbirliğini teşvik eden ekonomik politikaları teşvik ederek 190 üye ülkesinin tamamı için sürdürülebilir gelişme ve refah elde etmek için çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir