Kripto yatırım fonu kurucusu, Polygon’un ‘son aşama güvensiz ve merkezi’ bulunduğunu söylemiş oldu

Cyber ​​​​Capital kurucusu Justin Bons, ekosistemde 2 milyar doları aşmak için bir tek beş kişinin lüzumlu bulunduğunu iddia ederek Polygon’u (MATIC) “son aşama güvensiz ve merkezi” olarak nitelendirdi.

1/25) Çokgen hala oldukça güvensiz ve merkezi!

2 milyar doları aşmak için bir tek 5 şahıs gerekir

Yaralanmaya hakaret ekleyen bu 5 kişiden 4’ü Polygon kurucuları!

Bu, gerçekleşmeyi bekleyen en büyük hacklerden biri

Pervasız ve sorumsuz, bilgelere bir uyarı:

– Justin Bons (@Justin_Bons) 15 Ağustos 2022

15 Ağustos tarihindeki bir Twitter iletisinde Bons, katman2 protokolünün sekiz anahtarlı çoklu imza sözleşmesi sebebiyle gerçekleşmeyi bekleyen bir hack bulunduğunu söylemiş oldu.

Bons’a gore, ağdan taviz vermek için beş anahtara gereksinim var ve dördü kurucuları tarafınca tutuluyor. Polygon ek olarak kalan anahtar sahiplerini de seçti.

Bons, anahtarları denetim eden kişinin kuralları değiştirebileceğini ve Poligon sözleşmesindeki 2 milyar doların tamamını alabilecekleri bir çıkış dolandırıcılığı da dahil olmak suretiyle ekosistem içinde her şeyi yapabileceğini söylemiş oldu.

Ek olarak, Polygon’un operasyonunda saydam olmadığını ve bu da ağı daha çok tehlikeye attığını iddia etti. Dedi ki:

“Yönetici anahtarını aslına bakarsanız tek bir kişinin denetim etmesi olasılık dahilinde! Yönetici anahtarlarının kullanımı en azından oldukça yüksek güvenlik standartları gerektirir.”

Defi Watch’tan Chris Blec’in 2020’de yönetici anahtarı hakkında resmi olarak izahat talep ettiğini, sadece Polygon ekibinin talebi reddettiğini söylemiş oldu.

İşte Polygon’a gönderilen ve “küfürlü” olarak adlandırdıkları bir mektup. https://t.co/OynPAgETHz

— Chris Blec (@ChrisBlec) 16 Şubat 2022

Bons ek olarak Polygon’un şeffaflık raporunu da bildirdi ve bunun yalnızca çoklu imzayı haklı çıkardığını ve operasyonel güvenliği tartışmadığını söylemiş oldu.

Bons, Polygon’un yönetişim durumu raporunu izleyerek merkezi olmayan hale getirilmesini tavsiye etti.

Kuruculardan akıllı sözleşme yönetici anahtarının kontrolünü MATIC belirtecini tutanlardan oluşan bir Poligon DAO’ya devretmelerini istedi.

“Bu, yeni bir Poligon akıllı sözleşmesine geçiş gerektirecek. Bunu yapmak oldukca zor ve maliyetli olacaktır. (Fakat) başlangıçta, işleri doğru yapmamanın bedeli bu.”

Sadece, bir Twitter kullanıcısı Bons’u her altı ayda bir aynı detayları bırakan ücretli bir FUD olarak yorumladı. Bons, Şubat ayında bir Polygon kurucu ortağının ele almış olduğu benzer bir mevzu yayınlamıştı.

1) Kelimenin tam anlamıyla her 6 ayda bir aynı mevzuyu bırakan ücretli bir fudsun lol.
2) Polygon’un çözümleri ETH güvenliğini benimser (zkEVM en iyi örnektir)
3) işte Polygon’un kendileri hakkında konuşan bir iş parçacığı https://t.co/EW9mBt3lre

— ⁴⁷ (@0xSigh) 15 Ağustos 2022

O sırada, kurucu ortak Mihailo Bjelic, Bons’un multisig hakkında korkularını yatıştırdı. Bjelic’e gore, Polygon çoklu imzayı kaldırmak için çalışıyor ve bir çıkış dolandırıcılığı protokol için gerçekçi bir kaygı değil.

1/9 Çoklu imza kullanımı birçok kez ele alınmıştır. Bilhassa yeni gelenler için, kilit noktaları bir kez daha ele alalım.

TL; DR: Çoklu imzalar güvenliği çoğaltmak için kullanılır, azaltmak için değil. Poligon bu tarz şeyleri kullanarak cevap veriyor ve bu tarz şeyleri kaldırmak için çalışıyoruz. https://t.co/vSlSQUaRmX

— Mihailo Bjelic (@MihailoBjelic) 14 Şubat 2022

Ayrıca, Bons tarafınca dile getirilen sorunlara karşın, Ethereum tabanlı katman2 ağı, kurumlar tarafınca büyük seviyede benimsenmeye ve kullanılmaya devam etti.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir