Kripto, sıkıntılı makro koşullara karşın parlıyor

Son piyasa toparlanması en oldukca sürprizi elde etti, zira makro koşullar kesinlikle iyileşmedi, en ünlüsü de son olarak TÜFE verilerinin senelik bazda %9.1’lik – beklenenden oldukca daha yüksek olması.

Bununla beraber, bazı anketlere nazaran piyasadaki enflasyon beklentileri sakinleşiyor. Bu, şu anda yaşadığımız son fiyat artışına ve bir tek iki hafta ilkin içinde bulunduğumuz genel olarak aşırı satım durumuna katkıda bulunan mühim bir faktördür. Aslına bakarsak, 2022’nin on senelerdir hisse senetleri için senenin en fena başlangıçlarından birine haiz olduğu manşetleri boldu.

Kriptoya geri dönecek olursak, BTC’nin devamlı olarak 20 bin doların üstünde olması ve ETH’nin 1.000 doların altından uzak olması piyasa tarafınca bir güç işareti olarak görülüyor. İkisi de pozitif yönde performans gösteriyor.

Burada, BTC ve ETH’nin 17 Haziran’da piyasanın dip yapmış olduğu tarihten bugüne dek ABD hisse senetleri karşısındaki performansının iyi mi olduğu görülebilir:

IntoTheBlock göstergelerine nazaran BTC ve ETH’nin ABD hisse senetlerine karşı fiyat performansı.

BTC fiyatı neredeyse %2, ETH ise %21 kıymet kazanmıştır, kesinlikle hisse birleşmesinin geldiğinin kanıtı. Yukarıda görülebileceği benzer biçimde, BTC ve ETH, hisse senetlerinin birkaç gün sonrasında izleyeceği bir hareket öncesinde, mevcut fiyat rallisine başladıkları 12 Temmuz’a kadar dalgalıydı.

Bazı analistler, Crypto ile mevcut durumu, risk dereceli varlıklar için piyasa açlığının bir vekil göstergesi olarak görüyorlar. Bu yıl süresince piyasadaki büyük gevşemenin yanı sıra BTC, muhtemelen bir konsolidasyon işareti olarak görülen ve toparlanma anlatısının yönlendirilmesine destek olan 20 bin dolarlık fiyat işaretinin üstünde nispeten durağan(durgun) kaldı.

BTC’nin S&P 500 yada Nasdaq 100 benzer biçimde ABD hisse senedi endeksleriyle tarihsel korelasyonuna bakarsak, daha ilkin bahsedilen ayrışma kolayca fark edilebilir:

IntoTheBlock’a nazaran BTC’nin Tarihsel Korelasyon göstergesi.

4 Temmuz’dan ilkin, kripto piyasası temelde ABD endekslerinin bir aynasıydı ve korelasyonu 0,8-0,9’a yakın tutuyordu.

Bundan sonrasında sıkıştırma başladı ve BTC ve ETH değişik performans göstermeye başladı. İlginç bir halde, turuncu endeksiyle temsil edilen Doların gücü, son zamanlarda kripto piyasasının ters bir aynası olarak algılandı.

Sadece geçen ay şimdiye kadar, korelasyonu ayrıştı ve görünüşe nazaran Crypto, Doların yaptıklarıyla oldukca fazla korelasyon tutmuyor, zira şu anda BTC ile Dolar arasındaki korelasyon 0,2’ye yakın.

Ethereum ile ilgili olarak, hepimiz haiz olduğu muhteşem fiyat rallisinin Eylül ayındaki birleşme geçmişine kadar daha uzun süre devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Şimdilik, zincire dayalı verilere dayanarak ihtimaller içinde destek ve direnç noktalarına işaret edebiliriz.

Bu amaçla zincir üstü göstergemizi “Fiyat Çevresinde Paranın İçinde/Dışarısında” kullanıyoruz. Bu gösterge, her iki yönde de mevcut fiyatın %15’i içindeki kovaları kapsar. Bunu yaparak, IOMAP, destek ve direnç seviyeleri olarak işlev görebilecek mühim alım ve satım alanlarını tespit eder:

IntoTheBlock’a nazaran Para Çevresinde Para Giriş/Çıkış Fiyat göstergesi.

Aşağıdaki grafikte görülebileceği benzer biçimde, oldukca sayıda adres mevcut seviyelerde (1.304 dolardan 1.342 dolara) ETH satın aldı. Bu, bu tüccarlar ne kâr ne de kaybetmeleri sebebiyle fiyatın bu fiyat aralığında bir destek görevi görebileceği anlamına gelir, bu yüzden onlardan satış baskısı önemsiz olabilir.

İleriye dönük olarak, 1.552 $ ile 1.595 $ arasındaki fiyat aralığı, geçmişte birçok adresin satın alındığı bir öteki fiyat aralığıdır. Bir süredir su altındalar ve fiyat bu seviyelere yaklaştığında yine satma ihtimalleri var. Bundan dolayı, bu aralığın potansiyel bir direnç seviyesi olarak hareket etmesi muhtemeldir.

Önümüzdeki birkaç gün, makro koşulların iyi mi geliştiğini seyretmek garip olacak. İyileşmeye devam eden hisse senetleri, kriptoyu birçok şahıs tarafınca uzun süredir aranan bir boğa piyasasının devamına doğru fırlatabilir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir