Kriptoda Güvende Kalmak: Yığınınızı Korumak İçin İpuçları ve Uygulamalar

Mühim Çıkarımlar

Kripto para birimi ve NFT’lerin artan popülaritesi ve benimsenmesiyle beraber, bilgisayar korsanları kıymetli varlıklarınızı çalmak için yeni ve geliştirilmiş yollar buluyor. Kripto güvenliğinizi ciddiye almak, saldırıya uğramamak için fazlaca önemlidir. Tüm kripto kullanıcıları, tokenlerini güvende tutmak için kuvvetli güvenlik alışkanlıkları benimsemelidir. Sektörün önde gelen borsalarından kabul edilen Phemex, kullananların varlıklarını korumak için yüksek düzeyde güvenlik uygular.

Bu makaleyi paylaş

Fazlaca sık olarak, hacklemeler, kimlik avı girişimleri yada yalnız cüzdanlarına erişimi kaybederek kriptolarını kaybeden insanların hikayelerini duyuyoruz. Bu yazı, kullananların belirteçlerini yaşam boyu güvende tutmalarına destek olacak bir takım kuvvetli güvenlik alışkanlığını açıklayacaktır.

Anahtarlarınız Değil, Kriptonuz Değil

Kişisel gizleme, hesabınıza ve içindeki varlıklara erişebilecek tek kişinin sizden başkası olmadığı anlamına geldiğinden fazlaca önemlidir.

Bir cüzdan oluşturduğunuzda, karşılık gelen bir ortak anahtarla beraber bir hususi anahtar oluşturursunuz.

Genel anahtarlar, sahibinin adresi olarak çalışır ve jeton almak için hepimiz tarafınca görülebilir (tıpkı her insanın ileti almak için e-posta adresini paylaşabilmesi benzer biçimde). Bununla beraber, genel adreste tutulan fonlara erişmek ve varlıkların gerçek sahipliğini belirlemek için hususi anahtara gereksinim vardır. Hususi anahtarı, e-posta hesabınıza erişmenin şifresi olarak düşünün.

Hususi anahtarlar tipik olarak uzun bir karakter dizisinden yapıldığından, çekirdek ifadeler, kripto para cüzdanları için kullanıcı dostu bir ikame olarak kullanılır. Tohum cümleniz, değişik bir halde hususi anahtarınızdır ve cüzdanınız tarafınca kurulduğunda oluşturulan 12–24 rastgele kelimeden oluşur. Tohum cümleleri ek olarak anımsatıcı yada kurtarma cümleleri olarak da bilinir.

Bir cüzdanın sahibi, tohum cümlesini asla başkalarıyla paylaşmamalıdır. Kaybetmeleri durumunda bir çok süre kripto para birimleri sonsuza kadar kaybolur. Bir cüzdanın tohum cümlesine erişen herhangi bir üçüncü taraf, varlıklar üstünde denetim sahibi olur.

Konfor Alanından Çıkmak

Kripto kullanıcıları için ana tehditler çoğu zaman cüzdanlarından yada borsalarından gelecektir. Aşağıda, kıymetli jetonlarınızın güvenliğini güvence altına almak için tavsiye edilen bir takım ipucu ve en iyi uygulama yer verilmiştir.

Hususi anahtarlarınızı yedekleme: devamlı başlangıç ​​ifadesini yazın ve (yalnızca) geri alabileceğiniz güvenli bir yerde saklayın. Sunucular kolayca saldırıya uğrayabileceğinden, anahtarlarınızı bulutta yedeklemeyin yada kendinize e-postayla göndermeyin.

Bir donanım cüzdanı kullanın (soğuk depo): Soğuk cüzdanlar, hususi anahtarlarınızı saklayan ve hiçbir süre internete bağlı olmayan, hava boşluklu cihazlardır. Soğuk cüzdanlar, uzun soluklu depolama için idealdir ve hacklenmesi neredeyse imkansızdır.

Ağ güvenliği: Chipotle’da kripto parasını çaldıran adam olmayın. Her insana açık bir web bağlantısı kullanırken bir VPN kullanın. Komşularınızın bağlantınızdan gizlice geçmeye çalışıp çalışmadığını asla bilemeyeceğiniz için ev yönlendiricinizi sık sık deneyin.

E-postanızın güvenliğini sağlayın: Bir saldırgan e-posta hesabınızı ele geçirirse, değişiklik hesabınıza erişmek için parolaları hızla kurtarabilir yada değiştirebilir. Kolay bir ipucu, doğrulama için kullanılan tüm yedek e-postaları ve telefon numaralarını kaldırmaktır. Bunun yerine, iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Güvenlik anahtarı olarak da adlandırılan fizyolojik bir donanım aleti da kullanabilirsiniz, bundan dolayı bilgisayar korsanlarının bir hesabın güvenliğini aşmak için aleti çalması gerekir.

Protonmail benzer biçimde şifreli bir e-posta kullanmayı düşünün. Kimlik avı e-postalarına ve şüpheli kaynaklı öteki iletilere, bilhassa de bağlantılar yada ekler içerenlere karşı dikkatli olun.

Benzersiz şifreler kullanın: Bu, kullandığınız her değişiklik için geçerlidir. Kolay bir çözüm, 1Password yada LastPass benzer biçimde bir gizyazı yöneticisi kullanmak ve ana şifrenizi sık sık değiştirmektir. Ek olarak, sayıların, büyük ve minik harflerin ve hususi karakterlerin birleşimlerini içeren kuvvetli parolalar oluşturmak için rastgele bir parola oluşturucu kullanabilirsiniz.

Web’de güvenle gezinin: Fena amaçlı tarayıcı uzantılarına karşı dikkatli olun ve şifreleri tarayıcınıza kaydetmeyin. Gerçeğine benzeyen düzmece web sitelerinden kaçınmak için çoğunlukla kullandığınız kripto sitelerine yer işareti koyun ve Brave benzer biçimde gizlilik odaklı tarayıcıları kullanın.

SIM takaslarına dikkat edin: SIM takası, bilgisayar korsanının kurbanının cep telefonu hizmetini haiz oldukları bir SIM karta geçirmeyi amaçladığı fena niyetli bir eylemdir. Bilgisayar korsanı, hücre servisi şirketini kandırmak ve kurban benzer biçimde hareket etmek için toplumsal mühendislik becerilerini kullanır. Bilgisayar korsanı ondan sonra SMS yada e-posta kurtarma ile herhangi bir hizmete yada hesaba erişim kazanır. SIM takaslarını önlemek için, servis sağlayıcınız vasıtasıyla hesabınızla herhangi bir şey yapmak için girilmesi ihtiyaç duyulan 6 ila 8 haneli bir PIN ayarlayın.

Değişime hususi güvenlik: para çekme işlemini gerçekleştirmek için süre sınırı olan süre kilitli kasaları kullanın. Yalnızca denetim ettiğiniz cüzdanların paranızı alabileceğinden güvenilir olmak için adresleri “güvenli listeye almanız” önerilir. Bu şekilde, hesabınızın güvenliği ihlal edilirse, hesabınızın kontrolünü tekrardan kazanmanız için size kıymetli süre kazandıracaktır.

Saldırıya uğrama risklerini en aza indirmek size rahatlık verecektir. Şu anda o denli önemsemeyebilirsiniz, sadece depolama güvenliği ciddiye alınmazsa büyük kazanımlar kolayca yok olabilir. Kendini gizleme, kriptonun inşa edilmiş olduğu şeydir.

Bir sonraki boğa koşusu için favori tokenlerinizi biriktirmeyi planlıyorsanız, sektördeki önde gelen borsalardan kabul edilen Phemex’i denemeyi düşünün. Phemex asla saldırıya uğramadı. Phemex, kullanıcılarının dijital varlıklarının korunmasını güvence altına almak için bir takım sağlam güvenlik uygulaması uygulamıştır.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyan yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvel haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir