Letonyalı Sanatçı, NFT’ler Yöntemiyle Kara Para Aklamaktan Hapishaneyle Tehdit Edildi – Bitcoin Haberleri

Letonya’dan bir sanatçı, 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği, kara para aklamak için NFT’leri yada değiştirilemez jetonları sattığı iddiasıyla soruşturma altında. Yetkililer, banka hesaplarını bloke etti ve kendisine haber bile vermeden soruşturma başlattı.

Letonya’da 3.500’den Fazla NFT Satan Sanatçı Kara Para Aklamaktan Yargılandı

Letonyalı sanatçı ve geliştirici Ilya Borisov, müfettişlerin iddia etmiş olduğu şeklinde, dijital koleksiyon ürünlerini 8,7 milyon Euro’yu (8,8 milyon ABD Doları) aklamak için kullandığı suçlamaları sebebiyle yargılanmayı bekliyor. Herhangi bir yanlış yapmayı reddediyor ve mahkemede hakkaniyet aramaya emin.

Borisov, Letonya hükümetinin herhangi bir resmi bildirimde bulunmadan hesaplarını iyi mi dondurduğunu ortaya koyan ‘Sanat – Kabahat’ başlığı altında bir internet sayfası başlattı. Sanatçı hakkında Şubat ayında bir ceza davası açıldı, sadece bunu sadece Mayıs ayında öğrendi.

Siteye nazaran Letonyalı söz mevzusu tutarı kazanmak için 3.557 NFT sattı. Kripto haber kuruluşu Bits.media tarafınca alıntılanan Borisov, vergilendirmeden kaçınmaya çalışmadığı mevzusunda ısrar etti ve hatta gelir servisinden mevzuyla ilgili izahat istedi. Yalnız 2021’de ortalama 2,2 milyon € gelir vergisi ödedi.

Bununla beraber, Borisov şimdi büyük çaplı kara para aklama suçundan yargılanıyor ve potansiyel olarak 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Etik olarak derinden etkilediğini söylüyor. Aslen Rus olan sanatçı, Moskova’nın Ukrayna’yı askeri olarak işgal etmesinin, davasında yargıçların kararını etkileyebileceğinden de korkuyor.

Ilya Borisov, blockchain teknolojilerinin kendisi şeklinde sanatçılar için birçok fırsat yarattığını altını çizdi ve düzenleyicileri bu fırsatları büyük seviyede sınırlamakla suçladı.

Takas Edilemez Jetonlar, Piyasayı Düzenlemeye Yönelik Girişimler Içinde Popülerliğin Keyfini Çıkarıyor

Son birkaç yılda NFT’ler, bilhassa sanat, müzik ve video eserleri olmak suretiyle dijital kayıtların ve varlıkların sahipliğini kanıtlamak için popüler bir vasıta haline geldi. Fungible olmayan belirteçler için küresel pazarın 20 milyar dolar ile 35 milyar dolar içinde olduğu tahmin ediliyor. Beklentiler, 2025 yılına kadar 80 milyar dolara ulaşabileceğini gösteren bir tahminle daha da büyüyeceği yönünde.

Dijital koleksiyonlar çeşitli nedenlerle para toplamak için kullanılmıştır. Bu senenin başlarında, Ukrayna, savaşın parçaladığı ülkeyi desteklemek için bağışlanan bir Cryptopunk NFT’yi 100.000 dolardan fazla toplamak için sattı. Cryptopunks, 2017 senesinde piyasaya sürülen Ethereum blok zincirinde bir NFT koleksiyonudur.

Dünyanın dört bir tarafındaki yetkililer, kripto para birimlerinin yanı sıra NFT’leri de düzenlemeye çalışıyor. AB’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) teklifinin son taslağı, NFT’leri hariç tutmaktadır, sadece Avrupalı ​​yetkililer, onlar için ayrı düzenlemelerin gerekip gerekmediğine 18 ay içinde karar vermelidir.

Rusya’da, NFT’lerle ilgili bir yasa tasarısı, Mayıs ayında parlamentonun alt meclisine sunuldu. Ve kriptolarla ilişkilendirilmekten kaçınmak için ‘dijital koleksiyon’ teriminin tercih edilmiş olduğu Çin’de, NFT’ler artan bir popülariteye sahipti, sadece ikincil tecim üstündeki kısıtlamaların Tencent şeklinde teknoloji devlerini bu pazardan çekilmeye ikna etmiş olduğu bildiriliyor.

Bu hikayedeki etiketler

sanatçı, Olay, Kripto, Kripto Para Birimleri, Kripto Para Birimi, Geliştirici, Dijital Belirteçler, Soruşturma, Letonya, Letonya, Kara Para Aklama, nft, NFT’ler, Değiştirilemez belirteçler, kovuşturma, Rusya, rus, Vergi, Vergilendirme, Vergiler, Belirteçler, Ukrayna, ukrayna

Letonya’daki NFT davası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir