Madenci verileri Bitcoin’in dibe vurmuş olabileceğini gösteriyor

Gıpta edilen Bitcoin tabanını yakalamak, fiyatından daha fazlasını çözümleme etmeyi gerektirir. Piyasa diplerinin en güvenilir göstergelerinden biri tarihsel olarak madenci verileri olmuştur. Çoğu zaman kripto ekosistemindeki en dirençli oyunculardan biri olarak kabul edilen madenciler, yalnızca Bitcoin benim için oldukca pahalı hale ulaştığında teslim oluyor.

Hash şeritleri, piyasanın şu anda ayı yada boğa aşamasında olup olmadığını belirlemek için kullanılan benzersiz bir ölçümdür. Gösterge, Bitcoin hash oranının 30 günlük ve 60 günlük rahat hareketli ortalamasını (SMA) ihtiva eder. 60 günlük olanın altına düşen 30 günlük SMA, ayı piyasasının başladığını ve madencilerin teslim olmaya başladığını gösteriyor.

Veriler, piyasanın neredeyse 60 gündür madenci kapitülasyon modunda bulunduğunu gösteriyor. Madenci kapitülasyonunun en kötüsü, 30 günlük SMA, 60 günlük SMA’nın üstüne çıktığında sona erecek. Bununla beraber, günlerce durağan(durgun) duran hareketli averajlar arasındaki fark, trendin ne vakit tersine döneceğini belirlemeyi zorlaştırıyor.

2022’de Bitcoin’in karma şerit göstergesini gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Sadece madenci bakiyelerini çözümleme etmek, en kötünün geçtiğini ve madencilerin toparlanmaya başladığını gösteriyor. Madenci bakiyeleri, varlıklarını satıp satmadıklarını belirlemek için madencilere ilişkin adreslerde tutulan toplam arza bakar. Glassnode’dan alınan verilere nazaran, madenci bakiyeleri Haziran ayında ulaştıkları en düşük seviyeden toparlandı ve Ekim 2017’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı (kırmızıyla vurgulandı).

Bakiyelerin toparlanmasının yanı sıra, borsalardan madenci çıkışlarının, borsa adreslerine girişleri özetlemek gerekirse aştığını da gördük (siyah renkle vurgulandı). Bu, madencilerin piyasada satmak için yatırdıklarından daha çok BTC’lerini borsalardan çektiğini gösteriyor.

Madenci bakiyelerini 2022’de madencilerin borsalardan giriş ve çıkışlarıyla karşılaştıran grafik (Kaynak: Gassnode)

Güçlük ayarı, Bitcoin’in dibe ulaşmış olabileceğini de gösteriyor. Bir bloğun madenciliği için ihtiyaç duyulan mevcut tahmini hash sayısı olarak tanımlanan güçlük ayarı, Haziran ayından bu yana ilk kez %1,7 oranında arttı. Artış, Bitcoin madencilik zorluğunun Ağustos ayının başlangıcında dibe vurmuş olabileceğini gösteriyor. Bitcoin, 23.000 $ direncinin yanında fiyatını korumaya devam edebilirse, kısa sürede bu madencilik güçlük seviyelerini yine görmeyebiliriz.

Bitcoin’in 2022’deki madencilik zorluğunu gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Son olarak, piyasa diplerinin bir başka güvenilir göstergesi de kırmızı renkte yanıp sönüyor şeklinde görünüyor. Puell Multiple, USD cinsinden günlük madeni para basma oranını ve günlük madeni para basma değerinin 365 günlük hareketli ortalamasını hesaplayarak madencilik olasılığını belirlemek için kullanılan bir göstergedir. Puell Multiple düşük olduğunda, madenci karlılığının senelik averaja nazaran düşük bulunduğunu gösterir. Gösterge yüksek olduğunda, madenci karlılığı yüksektir ve madencileri hazinelerini tasfiye etmeye teşvik eder.

Puell Multiple, önceki döngü diplerini iyi bir doğruluk derecesi ile işaretledi – Kasım 2011, Ocak 2015, Kasım 2018 ve Mayıs 2020’de dip sinyallerini verdi. Veriler, Puell Multiple’nin o zamandan beri ilk kez yeşil bölgeyi terk ettiğini gösteriyor. Haziran ve yavaş ve istikrarlı bir halde tırmanıyor. Gösterge önceki piyasa döngülerinde yeşil bölgeye girip çıkarken, görünüm pozitif yönde olmaya devam ediyor.

Bitcoin için Puell Çoklu göstergelerini gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir