Madeni Para Merkezi Mahkemede Tornado Nakit Yasağına Meydan Okuyabileceğini Söylemiş oldu

Kripto politikası kar amacı gütmeyen Coin Center bugün ABD hükümetinin Tornado Cash yasağına mahkemede itiraz etmeye hazırlandığını duyurdu.

Washington DC merkezli müdafa grubu Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, ABD Gömü Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi’nin (OFAC) geçen hafta Tornado Cash’i kara listeye aldığında sınırlarını aştığını ve potansiyel olarak anayasal hakları ihlal ettiğini söylemiş oldu.

OFAC, kabahat gruplarının Tornado Cash’i “2019’da kuruluşundan bu yana 7 milyar dolardan fazla sanal para aklamak için” kullandığını iddia ederek 8 Ağustos’ta Ethereum karıştırma uygulaması Tornado Cash’i Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine ilave ederek onayladı. (Blockchain sleuthing şirketi Elliptic’e bakılırsa, Tornado Cash vasıtasıyla yalnızca 1,5 milyar dolarlık yasa dışı fon taşınırken, geri kalanı hizmetin meşru kullanımını temsil ediyordu.)

“Şüphelendiğimiz benzer biçimde, OFAC’ın belirli Tornado Cash akıllı sözleşme adreslerini SDN Listesine ilave ederek yasal yetkisini aştığına, bu eylemin yasal süreç ve ifade özgürlüğüne yönelik anayasal hakları potansiyel olarak ihlal ettiğine ve OFAC’ın hafifletmek için yeterince hareket etmediğine inanıyoruz. Coin Center’ın yönetici direktörü Jerry Brito ve araştırma direktörü Peter Van Valkenburgh bir blog yazısında, eyleminin masum Amerikalılar üstünde öngörülebilir tesiri olacağını söylemiş oldu.

“İdari yardım için öteki dijital hak savunucularıyla beraber emek harcamayı amaçlıyoruz. Brito ve Valkenburgh, şu anda bu eyleme mahkemede bir meydan okuma getirmeyi de araştırıyoruz” dedi.

Tornado Cash, Ethereum işlemlerini gizlemek için çalışan bir uygulamadır; bu, onu Ethereum tüccarları ve gizlilik mevzusunda kaygı duyan kullanıcılar için bir vasıta haline getirir.

Sadece ABD hükümeti, uygulamanın arkasındakilerin “fena niyetli siber erkek oyuncular için tertipli olarak ve risklerini ele almak için temel önlemler almadan para aklamasını durdurmak için tasarlanmış etkili kontroller uygulamakta onlarca kere başarısız bulunduğunu” söylemiş oldu.

Şimdi, uygulamayı kullanan bir adresten para almak da dahil olmak suretiyle, onunla etkileşime girenler, potansiyel olarak yasaları çiğneyecekler.

Coin Center, yasağın ve sonuçlarının adaletsiz bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor ve bugün Tornado Cash’in kara listeye alınmasını Blender.io yasağıyla karşılaştırarak konumunu daha da netleştirdi. Blender.io, Mayıs ayında federaller tarafınca da onaylanan başka bir madeni para karıştırma uygulamasıdır. Coin Center, Blender.io’nun “bir şirket yada benzeri bir varlık” olduğundan bu yasağın mantıklı bulunduğunu söylemiş oldu.

Sadece Tornado Cash, her insanın katkıda bulunabileceği merkezi olmayan, açık kaynaklı bir uygulamadır; Blender.io’nun aksine onu denetim eden kimse yok. Blog yazısı, “Muhtemelen Tornado Nakit Uygulamasını dağıtan Tornado Nakit Varlığı, bugün Uygulama üstünde sıfır kontrole haiz” diye ekledi.

“Blender’ın aksine, Tornado Nakit Varlığı, Tornado Nakit Uygulamasının karıştırma yapmış olup yapmayacağını seçemez ve hangi ‘müşterileri’ alıp hangilerini reddedeceğini seçemez.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir