Madeni Paralarda Bu Hafta: Bitcoin, Ethereum Hisse Senedi Slaytında Hareketsiz


Bu hafta madeni paralarla. Decrypt için Mitchell Preffer’ın çizimi.

Cuma günü ABD hisse senetlerindeki kırım göz önüne alındığında, kim bilir kripto yatırımcıları haftayı Bitcoin ve Ethereum ile temelde düz bir halde atlattıkları için kendilerini talihli hissetmeliler.

Düz kripto fiyatlarının art arda ikinci haftasıydı. CoinMarketCap’e bakılırsa, Bitcoin son yedi gün içinde yalnız %1.2 yükselirken, Ethereum %0.3 arttı.

Bilhassa Bitcoin volatil yedi gün geçirdi. Pazartesi günü Kaiko tarafınca meydana getirilen araştırma, Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun 12 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını ve yatırımcıların her ikisinden de kaçtığını buldu.

Kısa ömürlü ve yükselişe geçen bir “Uptober” Twitter memesi bile dünyanın en sevilen kripto parasının fiyatını 20.000 doların üstünde tutamaz. Bitcoin şu anda 19.500 dolar civarında işlem görüyor.

Ethereum da yeni bir destek seviyesi bulamadı ve tüm hafta süresince 1.300 $ fiyat aralığında yuvarlandı. Şu anda 1.328 dolardan işlem görüyor.

ABD piyasaları, ABD Emek verme Bakanlığı’nın Eylül ayı iş raporunun yayınlanmasının arkasından Cuma günü düştü. İş büyümesi geçen ay yavaşlamasına karşın, ABD 263.000 yeni iş ekledi ve işsizlik oranı düştü. Birçoğu bunu, Federal Biriki’in ülkenin parasını davranışlarında ölçülü bir halde sıkılaştırmaya devam edeceğinin bir işareti olarak aldı – Fed bu yıl şimdiye kadar üç kez %0,75’lik faiz artırımları deklare etti.

Bitcoin ve Ethereum’un ötesinde, kripto pazarlarının geri kalanı da oldukça düzdü. Ripple’ın SEC ile amansız yasal savaşı hakkında %10 artan Ripple’ın XRP’si haricinde, önde gelen hiçbir kripto para birimi bu hafta ne kırmızıya ne de yeşile daha çok düşmedi.

Washington ve Brüksel’den gönderiler

Pazartesi günü, Kim Kardashian, EthereumMax adlı bir tokeni şilin eden bir Instagram gönderisini yayınlaması için kendisine 250.000 dolar ödendiğini açıklamadığı için 1.26 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Haber tahmin edilebileceği benzer biçimde normalde kriptoya dokunmayan geniş ana akım medyanın ilgisini çekti.

SEC Başkanı Gary Gensler Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, Kardashian’ın takipçilerini promosyonun ödendiği mevzusunda uyarmak için kullandığı hashtag’in “ödenen miktarı ve bunun niteliğini” netleştirmediği için SEC düzenlemelerine uymadığını söylemiş oldu. Gensler uzun süredir menkul kıymetler düzenleyicisinin yetki alanına girmediğine inanılmış olduğu tek kripto para biriminin Bitcoin bulunduğunu ima etti.

Salı günü, Finansal İstikrar Nezaret Konseyi, Başkan Joe Biden’in Mart ayındaki kripto yürütme emrine cevap olarak dijital varlıklar hakkında 124 sayfalık bir rapor yayınladı. Rapor, endüstrinin “uygun düzenleme” olmadan ölçeklenip entegre olması durumunda dijital varlıkların ABD finansal istikrarı için bir risk oluşturabileceğini (sadece hemen hemen oluşturmadığını) söylüyor.

Son olarak, iki senelik bir çekişmenin arkasından, Avrupalı ​​yasa koyucular, Avrupa çapında bir düzenleyici yaklaşımın önünü açabilecek dönüm noktası niteliğindeki kripto mevzuatının ifadesi üstünde anlaştılar. Komite başkanı Edita Hrdá’dan gelen bir mektuba bakılırsa, Kripto Varlıklar Düzenlemesindeki Piyasaların (MiCA) tam yasal metni Çarşamba günü AB büyükelçileri toplantısında onaylandı.

Sıcak suda santigrat

Devam eden kripto borç veren Celsius davası, endüstrinin devam eden likidite krizinin en büyük iflaslarından biridir. Celsius, Terra’nın Mayıs ayında ekosistemin dolara sabitlenmiş UST stablecoin’i durağan(durgun) parasını kaybettiğinde çöküşünden sonrasında batkı eden birkaç şirketten biriydi.

Pazartesi günü Financial Times, geçen ay çekilme eden Celsius’un eski CEO’su Alex Mashinsky’nin, borç veren Bölüm 11 batkı başvurusunda bulunmadan haftalar ilkin kendi hesabından 10 milyon dolarlık kripto para çektiğini iddia etti.

Aynı gün, Celsius’un varlıklarının açık çoğaltması için bir süre çizelgesi, New York Cenup Bölgesi için ABD İflas Mahkemesi’nden bir dosyalamayla kamuoyuna açıklandı. Teklif verme için son tarih 17 Ekim ve gerekirse 20 Ekim 2022’de bir açık artırma yapılacak. Hemen hemen hiçbir teklif veren teyit edilmedi, sadece Eylül ayı sonlarında FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in bunu düşündüğü geniş çapta bildirildi. BT.

Salı günü, Celsius’un kurucu ortağı Daniel Leon, şirkette beş yılı aşkın bir sürenin arkasından Baş Strateji Sorumlusu görevinden çekilme etti.

Celsius’un yoğun haftası, firmanın 14.500 sayfalık bir mahkeme başvurusunda açıklanamaz bir halde binlerce satın alan adını ve işlemini sızdırdığı Cuma günü sonlandı. Uzlaşmaya neden olan belge o zamandan beri kaldırıldı, sadece sızıntısı hakkında bir izahat yapılmadı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir