Madeni Paralarda Bu Hafta: Bitcoin ve Ethereum Çift Rakamlarla Düştü


Bu hafta madeni paralarla. Decrypt için Mitchell Preffer’ın çizimi.

Kripto için oldukça kırmızı bir haftaydı, Bitcoin ve Ethereum şeklinde ağır ağırlıklar hafta sonu itibarıyla çift haneli yüzde kayıpları kaydettiği için önde gelen kripto para birimlerinin bir çok yedi gün süresince kıymet yitirdi.

CoinMarketCap verilerine bakılırsa Bitcoin şu anda %13 düştü ve 21,309$’dan satılıyor.

Piyasa değerine bakılırsa dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, yazı yazılırken neredeyse %18 düşerek 1.635 dolara ulaştı.

Ethereum’un büyük düşüşü, son haftalarda bir takım iyi habere karşın geliyor.

Son birkaç haftadır, Ethereum’un fiyatı, ağın enerji yoğun emek verme kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından %99,95 daha yeşile geçmesinin beklendiği yaklaşmakta olan “birleştirme” yükseltmesi beklentisiyle hafifçe artırıldı. Proof-of-stake (PoS) mekanizması.

Çarşamba günü yatırımcılara yönelik bir notta, bankacılık devi JPMorgan, Ethereum’un birleşmesinin Coinbase için iyi olacağını söylemiş oldu. Kripto borsası, Ethereum’un varlıklarının %15’lik bir pazar payına haizdir ve kurumlar için bir Ethereum staking hizmeti sunmaktadır. JPMorgan, bunların birleşmeden sonrasında borsaya rekabet pozitif yanları sağlayacağını umuyor.

Ağ için başka bir yükseliş işareti olarak, Ethereum Name Service (ENS) kayıtları son dört ayda ikiye katlandı. Haber, tipik olarak bir kripto cüzdanını oluşturan rastgele sayılar ve harfler dizisine daha kullanışlı bir alternatif olan .ENS alan adlarına yönelik daha büyük bir talebi yansıtıyor.

Neredeyse her önde gelen kripto para birimi bu hafta sonuna bir evvelkinden ortalama %20 düşüşle giriyor. Solana %21 düşüşle 36 $’a, Polkadot %22 düşüşle ve şu anda 7.42 $’a satıyor, Cardano %19 düşüşle 46 sente, Avalanche %23 düşüşle 23 $’a, Polygon %21 düşüşle 80 sente, Uniswap %21 düşüşle 7.18 $’a ve Ethereum Klasik %24 düşerek %34’e düştü.

Bitcoin madencileri yitik bildirdi

Pazartesi günü, halka açık Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms, artan enerji tutarları sebebiyle ikinci çeyrekte 142 milyon dolar zarar bildirdi.

Çeyrek süresince, Quebec merkezli şirket, Mike Novogratz’ın Galaxy Digital’inden bir kredinin ödenmesine destek olmak için 69.3 milyon dolara 3.357 Bitcoin sattı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalamasında, firmanın Haziran ayı sonuna kadar ortalama 62 milyon dolar değerinde 3.144 BTC’ye haiz olduğu açıklandı.

Bitfarms, son zamanlarda yitik açıklayan tek kripto madenciliği şirketi değil. Geçen ay Argo Blockchain PLC, bir ayda çıkardığından daha çok Bitcoin satan son olarak Bitcoin madencilik şirketi oldu. Temmuz ayının ikinci haftası itibariyle, Bitcoin destekli Galaxy Digital kredisinde 22 milyon dolarlık ödenmemiş bakiyesi vardı.

Arcane Research tarafınca elde edilmiş veriler, Marathon Digital ve Riot Blockchain şeklinde halka açık Bitcoin madencilerinin Mayıs ayında çıkardıklarından daha çok Bitcoin sattığını ortaya çıkardı – madencilerin kazançlarının yalnız %30’unu sattığı senenin ilk dört ayına bakılırsa büyük bir değişim .

Son zamanlarda yükselen enerji tutarları ve kripto ayı piyasasının birleşimi madencilik endüstrisini negatif etkiledi.

Holdnaut ve Santigrat

Salı günü, kuşatılmış Singapurlu kripto borç veren Hodlnaut, son likidite sıkıntılarından kurtulmak için daha çok vakit kazanmak amacıyla yargı yönetimine başvurdu ve bu, iki hafta ilkin müşterilerin kripto para çekme işlemlerini dondurma sonucuna yol açtı.

Resmi olarak 13 Ağustos’ta meydana getirilen müracaat, firmanın herhangi bir açığı kapatmak için varlıklarını satmak zorunda kalmasını engelliyor. Ek olarak, firmaya karşı yasal iddiaları geçici olarak durdururken, şirketi yönetmek ve işleri denetlemek için Hodlnaut’un yöneticilerinin yerine bağımsız bir üçüncü tarafın geçmesini elde edecektir.

Cuma günü, Holdnaut “firmanın harcamalarını azaltmak için” mensubunun %80’ini, doğrusu kabaca 40 kişiyi kestiğini duyurdu. Şirket şu anda Singapur Başsavcısı ve Singapur polis teşkilatı ile de devam eden davalar yürütüyor.

Çarşamba günü, son batkı dalgasının bir başka kurbanı olan Celsius, alacaklıları geri ödemek için Celsius Mining yan kuruluşundan üretilen Bitcoin’i satmak için bir New York batkı hakiminden onay aldı. 14 Temmuz’da, ana firmanın batkı başvurusunda bulunmasından bigün sonrasında, Bitcoin madenciliği operasyonu da batkı başvurusunda bulunmuş oldu.

Temmuz ayındaki batkı işlemlerinin başlangıcında, Celsius’a, Celsius Madenciliği’ni süratli bir halde başlatmak için 5 milyon dolar harcamak için onay verildi; bu hareket, ABD Hakkaniyet Bakanlığı ve alacaklı komitesi tarafınca eleştiri aldı, sadece o zamandan beri alacaklılar komitesi itirazlarını düşürdü.

Fed, kripto bankası yönergeleri yayınladı

Salı günü, ABD Birleşik Devletleri Federal Rezervi kripto bankaları için yeni yönergeler yayınladı. Gerçek 49 sayfalık ‘Son Kılavuz’, “kripto para birimi” kelimesinden yalnızca bir kez bahsederken, alt metin açıkça kriptoyu çağırıyor.

Kılavuzlar, Federal Biriki ile direkt ödemelere ve Federal Biriki’e erişime müsaade eden mühim bir finansal statü olan “ana hesaplar” olarak adlandırılan “yeni finansal ürünler sunan yada yeni tüzüklere haiz kurumlar” için talimatlar vermektedir. Tüm federal olarak kiralanmış bankaların bir ana hesabı vardır.

Kolombiya vergi ve gümrük dairesi DIAN’ın müdürü Luis Carlos Reyes, Pazartesi günü Semana dergisine Cenup ABD ülkesinin yeni hükümetinin “tüketici için işlemleri kolaylaştıracak” bir “dijital para birimi” yaratmaya çalışacağını söylemiş oldu.

Pek oldukça şahıs Reyes’in sözlerini, Kolombiya pesosunun merkez bankası dijital para birimi versiyonunun işlerde olabileceğine dair bir ipucu olarak aldı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir