Mahkeme dosyaları, Celsius’un Ekim ayına kadar parasının biteceğini ortaya koyuyor

Firmanın son olarak Bölüm 11 belgelerine gore, zor durumdaki kripto borç veren Celsius Network, Ekim ayına kadar parasının bitme yolunda aşama kaydediyor.

14 Ağustos’ta New York Cenup Bölgesi ABD İflas Mahkemesi’ne başvuran Celsius, Ekim 2022’ye kadar negatif likiditeye ortalama 34 milyon dolara ulaşmasının beklendiğini altını çizdi.

Yaşam tasarrufları ve emeklilik fonlarıyla dünya genelinde birçok kişinin itimatını kazanan kredi platformunun, Temmuz ayında önerilenden oldukca daha fena bir mali durumda olduğu ortaya çıktı.

Mahkeme belgeleri bu hafta, Celsius’un keskin bir düşüş gösteren likiditeyi gösteren üç aylık nakit akışı tahmininin, firmanın Ağustos’tan Eylül’e kadar likidite fonlarında ortalama %80’lik bir düşüş yaşayacağını gösterdiğini ortaya koydu.

Tahmin, Celsius’un negatif bir nakit akışı bildirmeye devam edeceğini ve Ekim ayına kadar paranın tamamen biteceğini tahmin ediyor. Önümüzdeki üç ay içinde firmanın 137,2 milyon dolarlık negatif net nakit akışı biriktirmesi planlanıyor.

Önceki mahkeme belgeleri, Celsius’un “ABD Birleşik Devletleri’ndeki en büyük madencilik işletmelerinden birini işlettiğini” ve batkı başvurusunda bulunmadan ilkin “işlevsel ek madencilik kuleleri satın alarak ve yaparak Bitcoin madenciliği yapmak” için genişleme planları bulunduğunu ortaya koydu.

Geçen hafta @CelsiusNetwork’ün parasının biteceğini ve daha süratli hareket edilmesi ihtiyaç duyulan çözümlerin tükeneceğini söylediğim için birçok şahıs bana oldukca kızdı. 11. Bölüm’ü anlamadığım söylendi. Ekim ayına kadar paralarının bittiğini onayladılar. https://t.co/CyzjgKpId7 pic.twitter.com/vBIRIGEmG2

— Simon Dixon (Öykünmek Edicilere Dikkat) (@SimonDixonTwitt) 15 Ağustos 2022

Bu bulgular, Reuters’in geçen ay, sıkıntılı kripto kredi platformunun ABD İflas hakimi Martin Glenn tarafınca 3,7 milyon dolara kadar mevcut fonları kullanarak yeni bir Bitcoin madencilik tesisi inşa etmek için onaylandığını ve 1,5 milyon dolarlık ek bir miktarın onaylanmasının onaylandığını bildirmesinden sonrasında geldi. “ithal Bitcoin madencilik teçhizatlarındaki gümrük ve vergiler” için harcandı.

Belge, Celsius’un günde ortalama 14.2 BTC madencilik yaptığını ve 43.632’sinin faaliyette olduğu 80.850 madencilik kulesine haiz bulunduğunu belirtti. Nakit akışı tahminlerinin öne sürdüğü kaygı verici sayılara karşın, firmanın her yıl çıkaracağını tahmin etmiş olduğu Bitcoin miktarı daha ümit verici. 2021’de toplam 3.114 BTC çıkaran Celsius, 2022’de 10.100 BTC’den fazla madencilik yapmayı ve 2023’te 15.000 BTC’ye istikrarlı bir artış öngördü.

Celsius, madencilik faaliyetlerine devam etmesine karşın, Bölüm 11 dilekçelerini doldurduktan sonrasında üretilen Bitcoin’den para kazanmayı durdurdu ve şirket şu anda “finansal olarak kısıtlı” durumda.

Celsius hemen hemen internet sayfasında aylık bir izahat yayınlamadı. Firmanın 13 Temmuz’da yapmış olduğu son olarak izahat, “kuvvetli ve deneyimli ekibinin” gönüllü olarak Bölüm 11 için başvurduğunun açıklamasıydı. “tüm paydaşlar için kıymeti en üst düzeye çıkarmak” için işini istikrara kavuşturmak.

Toplumsal medyadaki tepkiler karışıktı, Twitter’daki bazı kişiler Celsius kurtarma planının kullanıcılar için “oldukca çekici olacağı” mevzusunda ümitli ve ötekiler CEL’in fiyatının 100 dolara ulaşabileceğini öne sürüyor. Bazıları, Celsius’un Bitcoin’den aylık 8,5 milyon dolar kazandığını ve Celsius’un “daha kuvvetli döneceğini” ilave ederek, nakit akışının önerdiğine karşın Celsius’un iyileşebileceğine inanıyor.

İlgili: Celsius Network madeni para raporu, 2.85 milyar dolarlık bir denge boşluğu gösteriyor

Celsius’un geleceği ve potansiyel alıcılar hakkında birçok vurgunculuk icra eden Reuters, geçen hafta Ripple Labs’ın “batkı kripto borç veren Celsius ağının potansiyel varlıklarını satın almakla ilgilendiğini” bildirdi.

Cointelegraph, iddialar hakkında kanıt elde etmek için Ripple Labs’a ulaştı. Bununla beraber, Ripple Labs yalnızca önceki raporları doğruladı ve firmanın “Celsius ve varlıkları hakkında informasyon edinmek ve bunların işimizle ilgili olup olamayacağını öğrenmekle ilgilendiğini” belirtti.

Ripple Labs, Celsius’u satın alıp almayacağını açıklamazken, şirket, “piyasa sıfırlamasıyla katlanarak büyümeye devam ettiğini ve şirketi stratejik olarak ölçeklendirmek için etken olarak birleşme ve satın alma fırsatlarını aradığını” altını çizdi.

24 Haziran tarihindeki bir makaleye gore Goldman Sachs’ın, bir yatırımcıya borç verene bağlı dijital varlıkları satın almak için lüzumlu sermayeyi artırmada destek olmayı “düşündüğü” iddia ediliyor.

Sadece bir kaynak, Goldman’ın dijital varlıklara haiz olma niyetinin olmadığını, daha oldukca yatırımcı adına broker olarak hareket etme niyetinde bulunduğunu altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir