Mahkeme ‘doxing’ Celsius kullanıcıları KYC, batkı süreçleri hakkında sorular çekiyor

5 Ekim’de, gözden düşmüş CeFi kredi kuruluşu Celsius, Bölüm 11 batkı işlemlerinin bir parçası olarak Varlıklar ve Borçlar Tabloları ile Mali İşler Tablolarını dosyaladı.

14.000 sayfadan fazla belgenin bir çok, kullananların adları ve platformdaki işlemleri de dahil olmak suretiyle Celsius alacaklıları hakkında bilgilerle ilgilidir.

Crypto Twitter, “doxing” kullanıcıları için belgeyi patlattı. Mesela, YouTuber Coffeezilla, bilhassa eski CEO Alex Mashinsky’nin 13 Haziran’da alan kişi hesaplarını dondurmadan ilkin 10 milyon dolar çekmiş olduğu iddiasının ortaya çıkmasından kısa bir süre sonrasında, hareketin zayıf bir şekilde bulunduğunu söylemiş oldu.

Celsius tüm kullanıcılarını azca ilkin mahkûm etti ve ayrıca—- CEO’larının iflastan derhal ilkin 10 milyon dolar çekildiğini öğrendik.

— Coffeezilla (@coffeebreak_YT) 6 Ekim 2022

Ek olarak, Müşterinizi Tanıyın (KYC) gerekliliklerinin esası ve bilhassa borç verenin düşüşünün koşulları göz önüne alındığında, kullanıcı açıklamalarının lüzumlu olup olmadığı hakkında sorular soruluyor.

Celsius, kullanıcı bilgilerini içeren kamuya açık belgeleri dosyalar

Etkisine karşın, Bölüm 11 batkı kuralları uyarınca, kamuya açık kayıt için bir “Alacaklı Matrisi” yada alacaklıların isim ve adreslerinin sıralaması gereklidir. Mahkeme, batkı sürecini açık ve saydam tutmak için bu detayları bildirimler ve talep verileri göndermek için kullanır.

28 Eylül tarihindeki bir mahkeme başvurusunda, Celsius, kullanıcılarının kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini tekrardan düzenlemeyi talep etti.

Alacaklılar sıralaması, ticari alacaklılar ve Celsius’un borçlu olduğu kullanıcılar olmak suretiyle iki türe ayrılmıştır. İlki ile ilgili bilgiler tamdır, oysa Celsius kullanıcıları için adresler düzeltilmiştir.

Bu yüzden, kullananların “doxing”i, Celsius’un fena niyetli niyetinden ziyade ABD batkı yasasına bağlıdır.

Buna karşın batkı süreci yaşamamış bazı Celsius kullanıcıları süreçle ilgili mağduriyetlerini toplumsal medya üstünden dile getirdi.

Müşterini tanı

Finansal hizmet firmaları, müşterileri doğrulamak ve risk profillerini değerlendirmek için KYC standartlarını kullanır. Önlemler dolandırıcılık, yolsuzluk, kara para aklama ve terörün finansmanına karşı tedbir alıyor.

Eleştirmenler, sürecin müdahaleci ve kişisel gizlilik haklarına aykırı bulunduğunu savundu. Bununla beraber, hükümetler arası kurum Mali Fiil Vazife Gücü’nün (FATF) dikteleri tarafınca yönlendirilen kripto para birimi alanı, son yıllarda uyum sağlamak için artan bir baskı altına girdi.

Luxor Mining CEO’su Nick Hansen, Celsius’un “doxing” hakkında yorumda bulunmuş oldu, durumun “KYC’nin niçin bir tek dürüst tüketicilere zarar verdiğini gösteren muhteşem bir kanıt” bulunduğunu söylemiş oldu.

Ek olarak, CoinDesk Yazarı Zack Voell durumu tersine çevirerek ve KYC’yi burada “yasadışı etkinlik” olarak resmederek müdahale etti.

KYC Yasadışı Faaliyettir

– Zack Voell (@zackvoell) 7 Ekim 2022

Mesele, CeFi platformlarında tutulan kişisel verilerin güvenliği ve KYC ifşası gerektirmeyen DeFi’nin çözüm olup olmadığı şeklinde genel olarak KYC’nin esası hakkında tartışmaları tekrardan alevlendirdi.

Haziran 2022 tarihindeki bir FATF raporu, DeFi ve NFT’leri yöneten kuralları dahil etmek için yeni standartlar üstünde çalışmaktan bahsetti.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir