MakerDAO, ABD Devlet Tahvillerine 500 Milyon Dolarlık Yatırım Meydana getirecek

Dünyanın en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) kredi protokolü MakerDAO, Perşembe günü kısa vadeli ABD gömü bonolarına ve yatırım sınıfı şirket tahvillerine 500 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

MakerDAO üyeleri tarafınca topluluk çapında, aylarca sürecek bir oylamada onaylanan plan, kuruluşun varlık rezervlerinin 400 milyon dolarının ABD gömü bonolarına ve 100 milyon dolarının şirket tahvillerine yatırıldığını görecek.

1 milyon dolarlık bir pilot işlem tamamlandı ve geri kalanı yakında takip edilecek.

MakerDAO Growth başkanı Nadia Alvarez yapmış olduğu açıklamada, “Hazineler ve tahviller arasındaki 80-20’lik bölünme, oylama sürecinde tercih edilen yaklaşım olmaya devam etti” dedi. “Bu, hareketle ilgili fırsatı gözler önüne seriyor ve topluluktan bu kadar emin bir destek görmek oldukça coşku verici.”

DeFi varlık danışmanı Monetalis, MakerDAO’nun 500 milyon dolar tutarındaki mahalli stablecoin’i DAI’nin ABD dolarına dönüştürülmesini denetleyecek. Dijital varlık bankası Sygnum fonların yarısını dönüştürürken, yatırım yönetimi şirketi Baillie Gifford öteki yarısını yönetim edecek. Bu fonlar hemen sonra ABD hazineleri ve şirket tahvilleri satın almak için kullanılacak.

500 milyon DAI’lik Monetalis Clydesdale tahsisinin Bank Sygnum için RWA007-A (bu büyüde işe alım) ve Baillie Gifford için RWA007-B (daha sonraki bir tarihte eklenecek) içinde eşit olarak bölündüğünü ihmal etmeyin.

4/

— Yapımcı (@MakerDAO) 5 Ekim 2022

CoinGecko’nun verilerine bakılırsa DAI, şu anda piyasa değerine bakılırsa dördüncü en büyük stablecoin.

Yatırımın itici gücü, şu anda DAI’yi güvence altına alan milyarlarca dolar tutarındaki fonları çeşitlendirme ve bununla beraber bu fonların getiri elde etmesini sağlamanın yollarını bulma çabası şeklinde görünüyor. Şu anda, Maker’ın 9 milyar dolarlık DAI güvence havuzunun çoğunluğu, tasarımı gereği sıfır yatırım getirisi sunan bir stabilcoin olan USDC’ye bağlı.

Müessese bugün yapmış olduğu açıklamada, “MakerDAO’nun varlık rezervlerinden elde edilmiş verim, protokolün yeteneklerinin ve ana para yatırımını güvence altına alma kabiliyetinin geliştirilmesine olanak tanıyor” dedi.

Ağustos ayında, MakerDAO’nun kurucusu Rune Christensen, USDC’nin yaratıcısı Circle’ı çevreleyen endişeler sebebiyle DAI’nin USDC’den çıkarılmasını önerdi. O ay, ABD Gömü Bakanlığı, yasaklı Ethereum madeni para karıştırma aracı Tornado Cash ile ilişkili bir cüzdan adresleri listesini onayladığında, Circle gönüllü olarak ihtiyati önlem olarak bu kara listeye alınan cüzdanlarla ilişkili USDC’yi dondurmayı seçti.

O zamanlar Christensen dahil birçok şahıs bu hareketi Circle’ın merkezileşmesinin ve hükümet sansürüne yardım etme isteğinin ilgili bir göstergesi olarak görmüş oldu. Christensen, davranışı MakerDAO’nun ademi merkeziyetçilik değerleriyle tutarsız olarak nitelendirdi.

Müessese, Christensen’in Ağustos ayında önerilmiş olduğu şeklinde rezervlerini merkezi olmayan bir kripto para birimine dönüştürmediğinden, bu tarih bugün açıklanan yatırım planını birazcık sola döndürüyor. Bunun yerine, fonlar direkt ABD hükümeti tarafınca desteklenen varlıklara gidiyor – bu da neredeyse merkezi hale geliyor.

İroni dikkat çekmeden gitmedi.

Merkeziyetsizleşme savunucusu ve erken Bitcoin benimseyen Eric Vorhees, bugün gelişme hakkında “Katil bir imparatorluğa para ödünç vermek, bir kripto projesi için iyi bir bakış değil” dedi. “Bundan daha iyisini yapalım.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir