MakerDAO, bir Ethereum sert çatalının risklerini tanımlar

DeFi protokolü MakerDAO (MKR), Ethereum (ETH) çatallanırsa protokolünün karşı karşıya kalmış olduğu yedi risk belirledi.

Vadeli vadeli işlemler ve negatif fonlama

Protokole bakılırsa, karşı karşıya olduğu ilk risk, gelecekteki geriye dönüklük ve negatif fonlamadır.

Bu durumda, spot ETH çatallanmış PoW tokenleri alırken, ETH kalıcı sözleşmelerine ve üç aylık vadeli işlemlere maruz kalanlar olmayacaktır.

1️⃣ Vadeli İşlemlerde Geri Dönme ve Negatif Fonlama.

Spot ETH, PoW fork tokenlerini alırken, ETH’nin üç aylık vadeli işlemlere yada kalıcı sözleşmelere maruz kalması olmazdı.

4/

— Yapımcı (@MakerDAO) 5 Ağustos 2022

Bu olursa, Maker kasaları üstünde rekabet baskısı yaratacak vadeli işlem sözleşmeleri kanalıyla kaldıraç maliyetinde bir düşüşe niçin olabilir.

stETH indirimi

Birleştirme sonrası bir Ethereum PoW hard forku, stETH indirimine yol açabilir, bundan dolayı stake edilen coinlerin değersiz hale gelmesi muhtemeldir.

Stake Edilen Ethereum kilitlenir ve ağ Ethereum 2.0’a yükseltildikten sonrasında kilidin açılması beklenir.

2️⃣ STETH İndirimi

stETH, herhangi bir PoW Ethereum çatalında değersiz hale gelebilir.

Bunun sebebi, depozito sözleşmesinden stake edilen ETH’nin kilidini açmak için daha çok zincir yükseltmesinin lüzumlu olması ve çatal zincirinin buna uyum sağlaması için emsalsiz oldukca azca ekonomik teşvik olması.

11./

— Yapımcı (@MakerDAO) 5 Ağustos 2022

Sadece bir PoW hard fork ile, bir ağ yükseltmesi yapılana kadar kilitli kalacakları için bu stake edilen paralar değersiz hale gelecektir.

Yukarıdakiler, çatallanmış PoW ETH’nin beklenen değerine bağlı olarak stETH’nin değerinin düşmesine niçin olabilir. Maker için bu, daha yüksek bir steTH likidite riski ve aşağı yönlü oynaklık riskini temsil ediyor.

Ek olarak, likit stake varlıklarında bir indirim, kaldıraçlı stake davranışını teşvik edebilir ve “kredi protokollerinde ETH arz oranlarını yükseltirken negatif fiyat boşlukları riskini” artırabilir.

dış varlıklar

Çatallanmış bir Ethereum, ağ üstünde çalışan harici varlıklar için bir güçlük teşkil eder. Bir çatal, merkezi durağan(durgun) para ihraççılarını, zincirler arası köprüleri ve diğerlerini bir Ethereum zinciri seçmeye zorlar.

3️⃣ Dış Varlık Çatal Seçimi

Ethereum, oldukca çeşitli harici olarak desteklenen varlıklara ev sahipliği yapar.

Buna zincirler arası köprüler, merkezi durağan(durgun) paralar ve gerçek dünya varlıkları dahildir.

17/

— Yapımcı (@MakerDAO) 5 Ağustos 2022

Chainlink (LINK) şeklinde bazıları, Birleştirmeye destek verdiğini ifade etse de, son zamanlarda kazanılmış olduğu çekiş seviyesi göz önüne alındığında, diğerlerinin ETH çatallarını tanıma olasılığı var.

Bu tür eylemler, varlıklarını Ethereum içine yada dışına köprüyle değersiz hale getirebilir ve bu tür varlıkları güvence olarak kabul eden herhangi bir protokolün mühim likidite sorunları olabilir.

Likidite havuzu protokolleri

Protokolün karşılaşmış olduğu bir öteki güçlük, Ethereum çatallanırsa likidite havuzu protokolleriyle karşılaşan sorundur.

1️⃣ Likidite Havuzu Protokolleri.

Varsayımsal çatallı zincirde varlıkların mühim bir alt kümesi değersiz hale gelir.

Bu, borç verme piyasalarında iflasa niçin olabilir ve kullanıcıları, çatallanma sonrası kıymeti yüksek tutma olasılığı en yüksek varlık olarak mevcut tüm ETH’yi ödünç almaya teşvik edebilir.

4/

— Yapımcı (@MakerDAO) 8 Ağustos 2022

DeFi protokolüne bakılırsa, ağ zorlanırsa mühim sayıda varlık kullanılamaz hale gelebilir ve bu da borç verme piyasasında iflasa yol açabilir.

öteki riskler

Ek olarak, protokol, fena veri elde eden oracle ağları yada Birleştirme döneminde ağ kesintisi şeklinde öteki risklerle karşı karşıyadır ve bu da Maker kasaları için ödeme güçlüğüne yada tasfiyeye niçin olabilir. Yeniden saldırıları, hem ana ağda hem de PoW zincirlerinde daha yaygın hale gelebilir.

Bu ileti dizisi, Maker’ı etkileyebilecek aşağıdaki ihtimaller içinde çatal risklerine odaklanmıştır:

1️⃣ Likidite Havuzu Protokolleri.

2️⃣ Oracle Ağları ve Endeksleri.

3️⃣ Ağ Kesintisi.

4️⃣ Yeniden Saldırıları.

3/

— Yapımcı (@MakerDAO) 8 Ağustos 2022

Sadece Maker, gönderide bu riskleri en aza indirmenin yollarını da belirledi. Riske verilen yanıtların bir çok, riskler hakkında kullanıcılara data iletmeye dayanır.

Gösterilen: Ethereum, ETH 2.0

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir