MakerDAO, DAI’yi USD’den ayırmayı ‘ciddi olarak düşünmeli’: Kurucu

MakerDAO’nun kurucusu Rune Chirstensen, merkezi olmayan özerk organizasyonun (DAO) üyelerini, ABD dolarından (USD) DAI stabilcoin’ine hazırlanmayı “ciddi şekilde düşünmeye” çağırdı.

Kurucunun yorumları, kısa sürede duyurulan kripto karıştırıcı Tornado Cash duyurusunun ışığında geldi ve MakerDAO’nun Discord kanalına 11 Ağustos’ta yapmış olduğu açıklamada, fikir yaptırımlarının “talihsizce ilkinden daha ciddi” bulunduğunu belirtti ve kendi mahalli durağan(durgun) parasını depeg etmeye hazırlanmaları icap ettiğini ekledi. Circle’ın kısa sürede onaylanmış USD Coin (USDC) adreslerini dondurmasıyla ilgili herhangi bir riskten kaçınmak için USD’den DAI.

“Bence USD’den ayrılmaya hazırlanmayı ciddi olarak düşünmeliyiz. Bunun olması neredeyse kaçınılmazdır ve bunu sadece büyük oranda hazırlıkla yapmak gerçekçidir.”

8 Ağustos’ta ABD Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC), bölge sakinlerinin Tornado Cash protokolünü kullanmasını resmen yasakladı ve platformla bağlantılı 44 USDC adresini Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine ekledi.

Hareketin arkasından, USDC ihraççıları Circle, onaylanmış 44 adresle bağlantılı 75.000 $ değerinde stabilcoini dondurdu.

rune: usd’den ayrılmayı ciddi olarak düşünmeliyiz pic.twitter.com/HBMrPH7LrW

– banteg (@bantg) 11 Ağustos 2022

MakerDAO’nun DAI’sinin ortalama %50,1’i USDC tarafınca teminatlandırılmıştır (Dai Stats’e nazaran) Christensen, varlığın USDC’deki merkezi bir varlığa aşırı bağımlı olmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi, şundan dolayı Circle, ABD yasalarına nazaran hareket edeceğini gösterdi. Tornado Nakit.

DAI şu anda 7 milyar dolarlık mevcut piyasa değeriyle kriptoda USD sabitlenmiş dördüncü en büyük durağan(durgun) paradır ve bu sayı onu ​​genel olarak en büyük on beş varlık olarak yerleştirmektedir.

USDC desteğinden vazgeçme

Çağrının arkasından, Yearn.finance çekirdek geliştiricisi @bantg, MakerDAO’nun tüm USDC’sini sabitleyici kararlılık modülünden ETH’de 3,5 milyar dolara dönüştürmeyi düşündüğünü ve bunun DAI’nin %50’sinden fazlasının Ether (ETH) tarafınca desteklenmesiyle sonuçlanacağını öne sürdü. şu anda %7.3’ten büyük bir sıçrama.

İlgili: Risk altında sayılan cüzdan adreslerini engellemek için DeFi platformu Oasis

Tavsiye edilen düşünce, topluluktan eleştiri aldı ve MakerDAO’yu, proje sonunda patlamadan ilkin Terra USD stabilcoinini desteklemek için agresif bir halde Bitcoin (BTC) satın alan kuşatılmış Terra (LUNA) projesiyle karşılaştırdı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de şunları söylemiş oldu:

“Errr bu riskli ve korkulu bir düşünce benzer biçimde görünüyor. ETH oldukça düşerse, güvence kıymeti oldukça düşer, sadece CDP’ler tasfiye edilmez, bu yüzden tüm sistem kısmi bir biriki olma riskiyle karşı karşıya kalır.”

Sadece Christensen hemen sonra, “yapımcı yönetişim anlaşmazlığına yazdığı şeyin, tüm stablecoin teminatını ETH’ye göndermenin fena bir düşünce olacağı” bulunduğunu deklare etti.

Yapımcı yönetişim anlaşmazlığına aslına bakarsak yazdığım şey, tüm stablecoin teminatlarını ETH’ye aktarmanın fena bir düşünce pastası olacağıydı.

— Rune (@RuneKek) 11 Ağustos 2022

“Kısmi yolo”nun hala iyi bir düşünce olabileceğini doğrulamasına karşın, şunları kaydetti:

“Bence yavaş yavaş DCA’nın ETH’ye bir miktar güvence vermesi, kara listeye alma riskinin ciddiyetine bağlı olarak değerlendirilebilecek bir seçenek, ki kişisel olarak TC kara listesinden sonrasında oldukça daha yüksek bulunduğunu düşünüyorum… kara sıralama riskini depeg ve kesinti riskiyle değiştirir. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir