MakerDAO, USDC maruziyetinden meydana gelen yaptırımlara karşı plan yapıyor

Circle’ın kara listeye alınmış Tornado Cash adreslerini dondurmasının arkasından MakerDAO, USDC teminatıyla ilişkili riskleri tekrardan değerlendiriyor.

8 Ağustos’ta USDC stablecoin Circle ihraççıları, ABD Gömü Bakanlığı tarafınca kara listeye alınan 38 cüzdan adresine ilişik USDC tokenlerini dondurdu. Cüzdanlardan birinin DAI Tornado havuzu olduğu belirlendi. Netice olarak, MakerDAO topluluğunun USDC’ye maruz kalmaları ve düzenleyiciler tarafınca avlanma riskleri mevzusunda endişeleri oldu.

Sevgili @MakerDAO $DAI topluluğu… USDC teminatınızı derhal çözmeye başlamalı ve onu sansüre daha dayanıklı ahırlara dönüştürmelisiniz.

Bunu yapmak için birazcık zamanınız var, sadece başlamanız gerekiyor.

– Erik Voorhees (@ErikVoorhees) 8 Ağustos 2022

Buna cevaben topluluk, ileriye dönük olarak Discord kanalı vasıtasıyla etken olarak derin tartışmalara katıldı.

DAI’nin USDC’ye maruz kalması ve yaptırım riski

DAI’nin 7,5 milyar dolarlık piyasa kıymeti, onu kilitli toplam değere bakılırsa en büyük DeFi protokolü yapıyor. Şu anda öteki varlıkların yanı sıra %33,9 USDC, %23,2 ETH ve %7,6 WBTC ile teminatlandırılmıştır. Maker protokolünde kilitlenen 3.56 milyar USDC ile USDC, en büyük güvence kaynağını temsil eder.

DAI’nin sürdürülebilirliği, düzenleyicilerin sansürleyebileceği teminatlarla büyük seviyede desteklendiğinden sorgulanıyor. MakerDAO delegesi Chris Blec, bunun DAI üstünde bir yaptırıma yol açabileceğine inanıyor

Blec, “DAI aslına bakarsan durdurulamayan onaylanmış akıllı sözleşmelerde otururken yaptırım alamama mevzusunda iyi şanslar,” diye ekledi.

Toplulukta ortaya çıkan öteki bir mevzu da Maker’s Peg Stability Module (PSM) ile ilgilidir. PSM, kullananların belirli bir güvence türünü direkt DAI için durağan(durgun) bir oranda değiştirmesine olanak tanır. Şu anda, Maker’ın USDC PSM sözleşmesi 3.56 milyar USDC’ye haiz.

Bazı DAI kullanıcıları Tornado Cash ile USDC PSM vasıtasıyla etkileşime girdiğinden, bir soruşturma durumunda sözleşme söz mevzusu olabilir. Bir yaptırımın PSM’yi kara listeye alması gerekiyorsa, DeFi pazarı bir tüm olarak bulaşma riski altında olabilir.

Acil Kapatma ihtimaller içindedir

MakerDAO’nun kurucusu Rune Christensen’e bakılırsa, protokol kısa vadede yaptırımlara direnmeyebilirken, ihtimaller içinde saldırılara karşı hazırlanmak için derhal harekete geçecek. Rune dedi ki:

“En iyi seçenek, şu anda yaptırıma maruz kalmamaya güvenmek ve arkasından gerçek bir fizyolojik saldırıya hakikaten direnebilmek için haiz olmamız ihtiyaç duyulan temeller üstünde çalışmak. Bizi kapatmak istiyorlarsa, sonucun şu bulunduğunu kabul etmeliyiz. [an] acil kapatma.”

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir