MakerDAO’dan Christensen, DAI’yi Saldırıdan Kurtarmak için “Oyun Sonu Planını” Zorladı

Mühim Çıkarımlar

Gömü Bakanlığı’nın bu ayın başlarında Tornado Cash’e yaptırım sonucu almasının peşinden, MakerDAO’nun kurucu ortağı Rune Christensen, DAI’yi düzenleyici ele geçirmekten kurtarmak için bir “Oyun Sonu Planı” önerdi. Plan, MakerDAO’nun DAI’yi gerçek dünya varlıklarına karşı ETH biriktirmek için ödünç vermesini ve nihai hedefi durağan(durgun) para birimini özgür yüzen bir varlığa dönüştürmektir. Teklif, MakerDAO topluluğunun üyelerinden destek ve geri dönüş aldı.

Bu makaleyi paylaş

Teklif, Rune Christensen’in MakerDAO protokolüne yönelik otoriter riskler ve DAI’yi destekleyen USDC miktarı hakkında önceki endişelerini ele alıyor.

“Oyun Sonu Planı”

Ortak yaratıcılarından Rune Christensen’e gore DAI sonsuza kadar stabil bir para olarak kalamaz.

MakerDAO kurucu ortağı, Salı günü protokolün yönetim forumlarında mevzuyla ilgili yeni bir gönderi paylaştı ve DAI stablecoin’in gelecekte özgür yüzen bir varlık haline gelebileceğini görebilecek yeni bir plan fikrini özetledi.

“Tertipli Dai için Oyunsonu Planı vakit çizelgesi” başlıklı teklif, protokolün gelirini çoğaltmak için DAI’yi gerçek dünya varlıklarına (RWA) karşı ödünç vermeye odaklanıyor. DAI’yi desteklemek için güvence olarak kullanmak suretiyle daha çok ETH elde etmek için kredi vermekten elde edilmiş karları kullanmayı önerir. Christensen’in planına gore, MakerDAO’nun önümüzdeki üç yıl içinde ETH biriktirmede ne kadar başarıya ulaşmış olduğu, DAI’nin özgür dolaşımdaki bir varlık haline gelmesi için dolar kurundan sapmasına izin verilip verilmeyeceğini belirleyecek.

Plan, yüksek RWA’ya maruz kalma ile hiçbiri içinde bir spektrumda yer edinen üç değişik güvence stratejisini (Güvercin Duruşu, Kartal Duruşu ve Phoenix Duruşu) içeriyor. Christensen’in belirttiği şeklinde, daha çok RWA’ya maruz kalma, MakerDAO protokolü için daha yüksek gelişme sağlar, sadece daha düşük dayanıklılık pahasına.

Üç stratejiden en hoşgörülü olan Güvercin Duruşu, MakerDAO’nun varsayılan duruşu olacaktır. RWA kredilerine sınırsız maruz kalma ile maksimum büyümeye öncelik verir. Eagle Stance, Maker’ın RWA riskini tüm kredilerin %25’i ile sınırlayarak gelişme ve dayanıklılık içinde bir denge kurar. Phoenix Duruşu, protokolün RWA’lara büyük seviyede maruz kalmamasını koşul koşan en tutucu olanıdır.

Christensen’in planı, MakerDAO’yu üç yıllığına Pigeon Stance’a koyarak başlıyor. Burada protokol, DAI’yi “otoriter tehditlere” karşı dirençli hale getirmek için mümkün olmasıyla birlikte oldukça ETH teminatı toplamaya çalışacaktı.

Bu tür tehditler, devlet kurumlarının, Circle şeklinde merkezi stablecoin ihraççılarını, uyumsuzluk sebebiyle MakerDAO’nun kasalarında tutulan USDC fonlarını dondurmaya zorlayan katı düzenlemelere yada yaptırımlara uyma baskısı içerebilir. Christensen daha ilkin MakerDAO’nun USDC’ye olan güveninin, stabilcoin ihraççısının bu ayın başlarında gizlilik protokolü Tornado Cash’e yatırılan fonları dondurmasının peşinden iyi mi ciddi bir tehdit oluşturabileceği hakkında yorum yapmıştı. Christensen’in gönderisinde, “Protokol, Pigeon Stance esnasında ETH birikiminden organik olarak %75 merkezi olmayan teminata ulaşırsa, o vakit Dai’nin özgür yüzmesine niçin olmadan Eagle Stance’a geçebilir” dedi.

Bununla beraber, MakerDAO %75 merkezi olmayan güvence eşiğine ulaşamazsa, DAI’nin dolar ile bire bir sabitlenmesinden sapmasına izin vermek mantıklı olabilir. Ne olursa olsun, Christensen’in planı, DAI’nin minimum önümüzdeki üç yıl süresince dolara bağlı kalacağını belirtiyor. O zamandan sonrasında, “acil otoriter tehdit” yoksa DAI’yi özgür dolaşımdaki bir varlığa dönüştürmek için vakit çizelgesi de ertelenebilir.

MakerDAO ve Yönetmelikler

Endgame Planı, MakerDAO forumlarında DAI’nin ademi merkeziyetçiliğe öncelik vermek için dolar sabitinden vazgeçmeye zorlanıp zorlanmayacağına ilişkin daha geniş bir irdelemenin parçası. Christensen, DAI’nin organik sıkıdüzen direnciyle birleştiğinde “ya bizimlesin ya da bizlere karşısın” paradigmasına yönelen finansal düzenlemenin, durağan koinin kaçınılmaz olarak düzenleyici nezaretten kaçınmak için dolarla olan sabitini kırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini savundu. uyması mümkün olmayacaktır.

Christensen’ın önerisi bazı tepkiler aldı. “Özgür yüzen DAI’nin oldukça destek olacağına katılmıyorum. Otoriter bir hükümet niçin fiat sabitlenmiş istikrarlı varlıklara izin vermiyor, sadece özgür dolaşan istikrarlı varlıklara (hatta bu mevzuda uçucu temel kripto varlıklarına) izin veriyorlar, bunlar hala para sistemi üstündeki hükümet kontrolünü baltalıyor?” MakerDAO üyesine para arzını sordu. “Tornado Cash, RWA’ya oldukça azca maruz kaldı ve oldukça merkezi olmayan bir yapıya sahipti, sadece bu, onaylanmasını engellemedi. CodeKnight, özgür yüzen Dai’nin Maker’ın aynı kaderi yaşamasını iyi mi engelleyeceğini anlamıyorum” diye yazdı.

Sadece, öteki MakerDAO üyeleri Christensen’in bakış açısına daha oldukça katıldı. “Sonunda bunun ağır MKR oylama gücü tarafınca kabul edildiğini görmek oldukça güzel. Senelerdir bu kati risk mevzusunda azınlık uyarısında bulundum,” dedi kullanıcı brianmcmichael. Netice olarak, SebVentures kullanıcısının açıklamış olduğu şeklinde, irdelemenin bir çok MKR sahiplerinin vermesi ihtiyaç duyulan bir iş sonucuna bağlı. “Bir yanda, tek oranı çoğaltmak için ürünün (DAI) kıymetini düşürürsünüz.[sic] hayatta kalma. Öte taraftan, büyümek için daha yüksek bir düzenleyici risk alırsınız” dedi.

Pek oldukça DeFi kullanıcısı, DAI’nin doları durağan(durgun) tutacağını beklemeye başladığından, bu paradigmadan uzaklaşmak, gerekirse bile mühim bir maliyet getirebilir. DAI’nin hedefinden sapmasına müsaade eden ve buna karşı çıkan sağlam destekle, belirsiz bir gelecek için MakerDAO’nun kendisinin iyi mi olması gerektiği mevzusundaki münakaşa muhtemelen bir süre daha devam edecek.

Izahat: Bu yazıyı yazarken, yazar ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vesilesiyle erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyanda bulunmaz yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvel haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada noksan yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, noksan yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir şekilde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir