Makro ‘birikim bölgesi’ sona ererken Bitcoin fiyatı PCE verilerinde 28,5 bin dolara ulaştı

Bitcoin (BTC), tacirler kuvvetli bir aylık kapanış beklerken 31 Mart Wall Street açılışındaki son kayıplarını toparladı.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

PCE, BTC fiyatının 1.000 $ artması sebebiyle risk varlıklarını memnun ediyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD paritesinin açılış zilinin peşinden Bitstamp’ta günün en düşük seviyesinden 1.000 $ yükselerek 28.556 $’a gittiğini gösterdi.

Yeni kazanımlar, Şubat Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) endeksinin bazı alanlarda beklentileri mütevazı bir halde aşmasıyla ABD’den gelen cesaret verici makroekonomik verilerin peşinden geldi.

PCE rakamlarıyla ilgili resmi bir Beyaz Saray açıklamasında “Enflasyonla mücadelede ilerleme kaydediyoruz” ifadesi yer aldı.

“Bugünün raporu, düşük işsizlik ve istikrarlı gelişme zemininde senelik enflasyonun bu yaza nazaran ortalama yüzde 30 düştüğünü gösteriyor.”

ABD Enflasyon Oranındaki düşüşe dair daha çok kanıt…

PCE Fiyat Endeksi, Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan %5’e indi. Haziran 2022’de zirve %7 idi. pic.twitter.com/gR4pY1UVpf

– Charlie Bilello (@charliabilello) 31 Mart 2023

CME Group’un FedWatch Aracından alınan verilere nazaran, enflasyonun yapışkan sadece görünüşte rahatsız edici olmayan piyasalarla beraber, bunların Federal Biriki faiz oranı artışlarının Mayıs ayında duraksamasına ilişkin bahisleri artırdığı görüldü.

Risk varlıkları bundan dolayı beklentiyle daha yüksek işlem görmüş oldu. S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksi, yazı yazılırken ortalama %0,5 daha yüksekti.

Fed hedef oranı olasılık tablosu. Kaynak: CME Grubu

İlgili: ABD icra daireleri kriptoyla ilgili suçları kızıştırıyor

Bitcoin çevresindeki ruh hali, aylık kapanışta yada buna yakın mühim bir geri çekilme uyarısında bulunan bazı tüccarlar arasındaki çekinceleri karşılayarak, aynı derecede canlıydı.

#Bitcoin / $BTC

VE BU ŞEKİLDE YAPILAN BOOM, 27.5.000 $’DAN HIZLA ZIPLADI

Şimdi yavaşça zirvelere doğru ilerleme, 29.000 $’ı geri alma ve tam gönderim için ivmeyi başlatma zamanı pic.twitter.com/VDt6zn8lcA

— KALEO (@CryptoKaleo) 31 Mart 2023

Pozitif yönde yönde, Araç-gereç Göstergeleri seyretme kaynağından alınan veriler, PCE’nin piyasaya sürülmesinden ilkin satış likiditesinin büyük kısmının 29.000 ABD Doları seviyesinde bulunduğunu gösterdi.

BTC/USD sipariş defteri verileri (Binance). Kaynak: Maddi Göstergeler/Twitter

Popüler trader Crypto Tony, Bitcoin’in kısa vadede 30.000$’a yetişmesi ve fiyatın 27.700$’da mühim bir destek seviyesi tutması fikrini eğlendirdi.

Ayrıca Analytics hesabı Skew, mevcut seviyeleri 28.000 doların üstünde tutmak için spot alım baskısının tutulması icap ettiğini savundu.

Bitcoin dip satın alma bölgesinden “ayrılıyor”

Daha yüksek vakit dilimlerine geçerken, iyimserlik kanıt olarak daha azca değildi.

İlgili: BTC fiyatı 22 bin dolar mı? Bitcoin aylık kapanışındaki bu mühim seviyeleri izleyin

“Bitcoin başka bir birikim bölgesinden ayrılıyor!” Cubic Analytics’te kıdemli piyasa analisti Caleb Franzen, o gün duyurdu.

“Bitcoin’in 24 aylık Williams%R Osilatörü, önceki ayı piyasalarının sonunu işaret eden Mart ayı için ‘aşırı satım’ eşiğinin üstünde kapanmaya ayarlandı. Alt sınırın üstünde kaldığımız sürece, uzun vadeli yükseliş olasılıkları artıyor.”

Franzen daha ilkin, 2023 yükseliş trendi başladığında çeşitli vakit dilimlerinde Bitcoin Williams %R osilatörü için gelişen statükoyu ele almıştı.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Caleb Franzen/Twitter

Burada anlatılan görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması yada temsil etmesi gerekmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir