Mark Cuban: Kriptoyu Düzenleyen SEC Bir ‘Karabasan’ Olacak

Mark Cuban’a gore kripto para birimlerinin iyi mi kaydedildiğini düzenleyen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bir “ağırlık basma”tan başka bir şey olmayacak.

“Shark Tank”ın milyarder yıldızı ve Dallas Mavericks’in sahibi, Senatör Patrick Toomey’den (R-PA) SEC’in attığı bir tweetin peşinden bu duyguyu hafta sonu tweetledi.

Toomey, kısa sürede yasa dışı içeriden data ticareti yapmakla suçlanan eski bir Coinbase çalışanı da dahil olmak suretiyle üç kişiye hukuki ve cezai suçlamada bulunan ajans tarafınca kripto sanayisine yönelik “uygulama kanalıyla düzenleme yaklaşımı” olarak nitelendirdiği şeyi dile getirdi.

Bugün, eski bir Coinbase ürün yöneticisine, kardeşine ve arkadaşına, Coinbase platformunda alım satım için hazır hale getirilecek belirli kripto varlıklarıyla ilgili birden fazla duyurudan ilkin alım satım yapma planı yapmış olduğu için içeriden öğrenenlerin ticareti suçlamalarını duyurduk.

— ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (@SECGov) 21 Temmuz 2022

Mahkeme başvurularında SEC, Coinbase borsasında minimum dokuz kripto para biriminin kayıt dışı menkul kıymetler olarak kabul edildiğini savundu. Toomey, SEC’in, fertleri ücretlendirmeden ilkin bir dijital varlığın menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını gerektiren şeyleri netleştirmesinin daha iyi olacağına inanıyor.

“Dün meydana getirilen yaptırım eylemi, SEC’in belirli tokenlerin iyi mi ve niçin menkul kıymet olarak sınıflandırıldığı mevzusunda net bir görüşe haiz olmasının muhteşem bir örneğidir” dedi. “Gene de SEC, bir yaptırım eylemi başlatmadan ilkin görüşlerini açıklamadı.”

Sadece SEC’in dijital varlıklara yönelik düzenleme-yürütme yaklaşımı, mevcut yasalara ve düzenlemelere uymaya çalışan tüm iyi niyetli yenilikçiler için ciddi bir güçlük teşkil ediyor. Yürütme öncesinde düzenleyici netliğin sağlanması, hem düzenleyicilere hem de yatırımcılara yarar elde edecektir.

– Senatör Pat Toomey (@SenToomey) 22 Temmuz 2022

Senatör, SEC’in eylemlerinin, şeffaflık yada netlik eksikliği sebebiyle yatırımcıların ve yenilikçilerin yasalara ve düzenlemelere uymasını zorlaştıracağını da sözlerine ekledi.

“Bunun fena bulunduğunu mu düşünüyorsun? Cuban, “Tokenlerin kaydı için ne bulduklarını görene kadar bekleyin” dedi. “Kripto endüstrisini bekleyen ağırlık basma bu.”

Bunun fena bulunduğunu mu düşünüyorsun? Belirteçlerin kaydı için ne bulduklarını görene kadar bekleyin. Kripto endüstrisini bekleyen ağırlık basma bu. Binlerce avukatı başka iyi mi çalıştırırsınız ve daha çok vergi mükellefi parası istemek için nedenler yaratırsınız? https://t.co/eoDAiyDxlR https://t.co/mjr9LxnDZB

— Mark Cuban (@mcuban) 23 Temmuz 2022

Ek olarak, 2014’te içeriden öğrenenlerin ticareti kuralları hakkında SEC’den rehberlik istediği bir videosuna da bağlantı verdi; bu videoda, 1980’e kadar uzanan ve belirsiz olduklarını söyleyerek eyleme geçmeme mektubunu dosyalamak için kurallara yönlendirilmekten duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Videoda, “Bu kesinlikle piyasada hisse satın almayı düşünen herhangi bir düzgüsel kişiye destek olmayacak” dedi. “Bu, içeriden öğrenenlerin ticaretini anlamalarına destek olmayacak ve yasaları çiğnememek için ellerinden geleni yapmaları mevzusunda onlara rahatlık vermeyecek.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir