Mastercard ağı USDC’ye açıyor, OKX Kanada’dan ayrılıyor, Bitcoin tırmanıyor

Mesela, Circle tarafınca çıkarılan USD Coin’in (USDC) Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünün peşinden ABD dolarından düştüğünde karşılaşmış olduğu son sorunları ele alalım. İki hafta sonrasında Mastercard, stablecoini Asya-Pasifik bölgesindeki altyapısına cesurca entegre ederek kullananların kendi ağı üstünden USDC harcamasına izin verdi. Oluyor millet!

Ve Bitcoin’i (BTC) de unutmayalım – dijital altının hala yükselişte bulunduğunu ve Wall Street’ten ayrıldığını, kıymet teklifini bir kez daha kanıtladığını ve uzun solukta hisse senedi piyasalarına karşı korunma çağrılarına yol açtığını.

Bu haftaki Crypto Biz, dünya genelinde kripto kabulüne ilişkin son olarak gelişimleri ve bankacılık sistemi korkularının kripto alanını iyi mi etkilediğini belgeliyor.

Dünya genelinde meydana gelen banka kargaşası ve düzenleyici baskılar, geleneksel ve merkezi olmayan finansın (DeFi) devam eden karışımını yavaşlatmadı. İki tarafı birbirine bağlayan rampalar, yırtıcı değişiklik rüzgarlarına karşın daha da kuvvetli görünüyor.

Mastercard, APAC’de stablecoin cüzdanı için işlemleri halledecek

Küresel ödeme sağlayıcısı Mastercard, Asya-Pasifik bölgesindeki perakende müşterilerin Mastercard’ın kabul edilmiş olduğu her yerde stablecoin’lerini harcamasına olanak sağlamak için kripto alanına bir adım daha attı. Bu hamle, bir Avustralya stabilcoin platformu olan Stables ile bir ortaklık yardımıyla mümkün oldu. Kullanıcılar USDC’yi itibari paraya çevirerek ve Mastercard ağına yerleşerek harcayabilir ve tutum edebilir. Cüzdan, Tether (USDT) ve Binance USD (BUSD) dahil olmak suretiyle birçok stablecoin’de para yatırma işlemlerini kabul edecek ve tüm para yatırma işlemleri otomatikman USDC’ye dönüştürülecek.

İnsanların Mastercard’ın kabul edilmiş olduğu her yerde USDC harcamasına izin vermek için @Mastercard ve @circle ile ortaklık kurduk – bu, dünya genelinde 54 milyondan fazla lokasyon demek! pic.twitter.com/KE8PS0bEOz

– Ahırlar (@stables_money) 21 Mart 2023

MetaMask, Nijerya’da direkt kripto alımlarına olanak tanır

Kripto cüzdanı MetaMask mahalli bankalarla direkt işlemleri genişlettikçe, dijital varlıklar için rampalar da Nijerya’da artıyor. MetaMask’ın ana şirketi ConsenSys, kripto fintech MoonPay ile ortaklık kurarak ülkedeki kullananların kredi yada banka kartı gerektirmeden anında banka havaleleri kanalıyla kripto satın almalarını sağlamış oldu. Entegrasyonun Nijerya’daki direkt kripto satın alımlarındaki düşüş oranını %90’dan %30’a düşüreceği tahmin ediliyor. Nijerya, MetaMask için mühim bir pazar ve mobil aylık etken kullanıcılar içinde üçüncü sırada içeriyor. Chainalysis, Nijerya’yı kripto para birimini benimsemede ilk 20 ülkeden biri olarak gösteriyor.

Naija, MetaMask için işleri yürütüyor

Nijeryalılar dünya genelinde etken mobil kullanıcılar için 3. sırada içeriyor ve https://t.co/uH8OHwxe2D’yi ziyaret eden ilk 10 ülke içinde içeriyor. Bu taraf için kripto deyler sıcak ohhttps://t.co/VTeUzwhR4o

— MetaMask (@MetaMask) 21 Mart 2023

OKX, 22 Haziran 2023’e kadar Kanada’daki faaliyetlerini durduracak

Kripto borsası OKX, “geçici” bir veda ile Kanadalı kullanıcılara, firmanın “24 Mart 2023’ten itibaren Kanada’da artık hizmet sağlamayacağını yada kullananların yeni hesaplar açmasına izin vermeyeceğini” e-posta ile gönderdi. OKX, düzenleyicilerle çalışırken bunun yalnızca geçici bulunduğunu söyleyerek hareketin arkasında “yeni düzenlemeler” bulunduğunu gösterdi. 22 Haziran’a kadar OKX’in ülkedeki müşterilerinin açık opsiyonları, marjları, kalıcı ve vadeli pozisyonları kapatması gerekiyor. Fiat yada jetonlar da bu tarihe kadar geri çekilmelidir. Şubat ayında, Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri, kripto borsalarının düzenleyicilerle kayıt olmayı beklerken yeni, yasal olarak bağlayıcı taahhütler imzalamasını gerektiren bir bildirim yayınladı.

20 Mart 2023’te Kanadalı OKX kullanıcılarına gönderilen ayrılma mesajı. Kaynak: OKX

ARK’dan Cathie Wood: Bitcoin’in bankacılık krizindeki dalgalanma ‘daha çok kurumu çekecek’

Küresel bir bankacılık krizi korkusunun artmasıyla, Bitcoin’in kıymet teklifi, Silvergate, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşünün peşinden fiyatı yükselmeye devam ederken tam olarak sergileniyor. ARK Invest CEO’su Cathie Wood, BTC fiyatının hisse senedi piyasalarına olan mevcut ayrışmasının zaman içinde daha çok kurumsal yatırımcıyı Bitcoin’e çekebileceğine inanıyor. Kurumsal ilginin Bitcoin’in fiyatı üstündeki etkisine erişince, Wood bir çok firmanın 2030 yılına kadar yatırım portföylerinin %2,5 ila %6,5’ini BTC’ye tahsis etmesini ve önde gelen kripto para biriminin fiyatını 1-1,5 milyon dolara çıkarmasını bekliyor.

ARK Investment Management CEO’su Cathie Wood, Bitcoin fiyatının son bankacılık kargaşası kanalıyla davranışının daha çok kurum ve yatırımcıyı çekeceğini söylemiş oldu https://t.co/2d8cT7SX3n pic.twitter.com/Eaymh05lhq

— Bloomberg Crypto (@crypto) 21 Mart 2023

Credit Suisse banka krizinin kripto piyasasına tesiri

Bankalar iyi mi çözümleme edilir ve Silikon Vadisi Bankası’nın 15,8 milyar dolarlık kıymeti şeklinde hatalı piyasa kıymeti göstergelerinden iyi mi kaçınılır? Kripto analisti Marcel Pechman, kurumsal kıymet metriğini ve net borcu piyasa değerinden çıkararak bir bankanın bilanço koşullarının iyi mi daha iyi bir resmini sağladığını araştırıyor. Doğal ki, Pechman ilkin bankacılık değerlemesi ile kripto para birimleri arasındaki ilişkiyi, bilhassa de Bitcoin’in ahlakını açıklıyor.

Crypto Biz, her Perşembe direkt gelen kutunuza gönderilen, blok zincir ve kriptonun ardındaki işlerin haftalık nabzınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir