Melek yatırımcı Helyum’un talebi olmadığını, getirilerin zayıf bulunduğunu söylüyor

Melek yatırımcı Liron Shapira, merkezi olmayan kablosuz web protokolü Helyum’un (HNT), şirkete yüz milyonlarca yatırım yaptıktan sonrasında yatırımcılar için ayda yalnızca 6,500 dolar kazandırdığını söylemiş oldu.

Web3 kullanım durumunun en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen .@Helium, @a16z liderliğinde 365 milyon dolarlık yatırım aldı.

Tertipli insanoğlu da eylemsiz gelir elde etme umuduyla etkin nokta düğümleri satın almak için 250 milyon dolar harcamaya ikna oldular.

Netice? Helyum’un toplam geliri ayda 6,5 ​​bin dolar pic.twitter.com/PyW6KPllvc

— Liron Shapira (@liron) 26 Temmuz 2022

Helyum dönüşleri zayıftı

26 Temmuz’da bir Twitter ileti dizisinde Shapira, etkin nokta düğümlerini satın almak için ayda 400 ila 800 dolar içinde harcama meydana getiren kullananların düşük getirilerden yakınma ettiğini iddia etti.

Aylık 100$’lık beklenen getiri yerine, kullanıcılar ortalama 20$ alıyor.

Shapira, 20 dolarlık kazancın bile “ağın büyümesine meydana getirilen yatırımdan 19.99 dolarlık geçici bir sübvansiyon ve $HNT jetonunun kıymeti hakkında spekülasyondan” kaynaklandığını iddia etti.

Bu, gerçek gelirin ayda yalnızca 0,01 ABD doları olduğu anlamına gelir.

Son kullanıcı talebi yok

Ek olarak, Helium’un arkasındaki şirket olan Novalabs’ın ağdan yılda 300 milyon dolar (30 milyon HNT) aldığını iddia etti.

Ayrıca, Helium ağ kurallarına nazaran, Helium’un arkasındaki şirket olan @novalabs_ tarafınca yılda 300 milyon dolar (30 milyon dolar HNT) sifonlanıyor.

Esasen perakende spekülatörlerinden gelen defterlerdeki bu “gelir”, muhtemelen @a16z’nin bu kadar agresif bir yatırımını haklı çıkaran şeydir.

— Liron Shapira (@liron) 26 Temmuz 2022

Shapira, bu gelirin çoğunlukla HNT tokenindeki perakende spekülatörlerinden geldiğini bundan dolayı Helyum ağının son kullanıcı talebi olmadığını söylemiş oldu.

Ona nazaran, 500.000’den fazla etkin noktaya haiz olmasına karşın gelir eksikliğinden bu mesuldür. Sadece “Helyum için son kullanıcı talebinin tamamen olmaması sürpriz olmamalıydı.”

“Temel bir LoRaWAN piyasa analizi, bunun düzmece, aşırı şişirilmiş bir kullanım durumu çevresinde bir vurgunculuk balonu bulunduğunu ortaya çıkarabilirdi” diye ekledi.

Helyum’un tepkisi

Helyum liderliği, Shapira’nın iddialarına ağı korumak için çaba sarfeden bir Twitter dizisiyle cevap verdi.

Amir Haleem Helium CEO’su, Nova Labs’ın piyasaya sürülmesinden bu yana yalnızca 250 milyon dolar topladığını ve bunun “ağdaki tokenlar için değil, şirketteki öz ana para için bulunduğunu” belirtti.

iyi arkadaşımız ve web3 meraklısı @liron, bu başlığı birazcık çekiş kazanmış olan @helium’u eleştiren aşağıya yazdı. burada değinmek istediğim bazı noktalar var

bir 🧵 https://t.co/HlJljE8q0Z

— amir.hnt (🎈,🫡) (@amirhaleem) 26 Temmuz 2022

Ek olarak, Helyum’un işe alım ücretlerinden ayda 2 milyon dolar kazandığını söyleyerek gelir iddialarına da değindi.

peki niçin bir tek 6.500 dolar değerinde veri ödeniyor? hücresel ağların aksine @helium’a geçebilecek milyonlarca mevcut aygıt yoktur. en iyi uygulamalar hemen hemen oluşturulmamıştır ve bu tarz şeyleri oluşturmak aylar yada seneler alır

— amir.hnt (🎈,🫡) (@amirhaleem) 26 Temmuz 2022

Haleem, 6.500 dolarlık iddia edilen gelirin ağ üstünden gönderilen aylık 650 milyon veri paketinden geldiğini söylemiş oldu. Sayının azca bulunduğunu bundan dolayı onu kullanabilecek cihazların ve uygulamaların çoğunun kurulmadığını söylemiş oldu.

Ek olarak Helyum hizmetinin piyasada talebinin olmadığı iddiasına da katılmadı. Ona nazaran Helium, LoRaWAN’a odaklanıyor ve aslına bakarsan bekleyen bir pazarı var.

Ağın 1 milyona yakın düğüme haiz bulunduğunu ve dünya nüfusunun %10’unu kapsadığını söylemiş oldu. Vakit ufku 5-10 senedir ve sadece bundan sonrasında hepimiz Helyum’un başarısız bulunduğunu düşünebilir.

Shapira iddialarını yineledi

Ayrıca Shapira, iddialara katılmayan bir cevap yayınladı ve Helyum’un gerçekleşmeyi bekleyen bir başarısızlık bulunduğunu yineledi.

.@Helium’un CEO’su @amirhaleem ve yatırımcı @KyleSamani, Helyum hakkında ileti dizimi yanıtladı

Paylaştığım şok edici verileri inkar etmediler ya da projenin niçin bu kadar başarısız bulunduğunu açıklamadılar.

Sadece açık bir Web3 tartışması yapma isteklerini takdir ediyorum. Fazlaca lüzumlu.https://t.co/owbnlEYw0R pic.twitter.com/px5Gp2Frs5

— Liron Shapira (@liron) 27 Temmuz 2022

Ona nazaran, Helyum ekibi “hiçbir yere Web3 köprüsü inşa etmedi”.

Shapira ek olarak Helium’un mevzusuna verdiği yanıtın “paylaştığım şok edici verileri inkar etmediğini yada projenin niçin bu kadar başarısız bulunduğunu açıklamadığını” belirtti.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir