MENA Kripto Hacimleri Temmuz 2021 ile Haziran 2022 Içinde En Süratli Arttı — Türkiye Çimento Bölgenin En Büyük Pazarı Olarak Konumlandı – Gelişen Piyasalar Bitcoin Haberleri

Son Chainalysis verilerine nazaran, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 içinde Orta Doğu ve Şimal Afrika (MENA) bölgesi için 566 milyar dolarlık kripto para işlem hacminin ortalama %40’ı bölgenin en büyük kripto para piyasası olarak yerini sakınan Türkiye’ye gitti. . Afganistan’da, Taliban’ın devralması, ülkeye gönderilen kripto para birimlerinin değerinin ayda 68 milyon dolardan 80.000 doların altına düştüğünü görmüş oldu.

Türkiye Çimento, MENA’nın En Büyük Kripto Pazarı Olarak Konumlanıyor

Son olarak Chainalysis verilerine nazaran, Orta Doğu ve Şimal Afrika’dan (MENA) kullanıcılar tarafınca meydana getirilen kripto para birimi işlem hacmi, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 içinde %48 artarak 566 milyar dolara ulaştı. Veriler, bu gelişme oranının öteki en süratli gelişme oranı bulunduğunu gösteriyor. incelenen sekiz bölge.

Chainalysis’in son blogunda açıklanmış olduğu şeklinde, enflasyondan etkilenen Türkiye, vatandaşları “Temmuz 2021’den Haziran 2022’ye kadar 192 milyar dolar” yada bölge toplamının ortalama %40’ını aldıktan sonrasında MENA bölgesinin en büyük kripto para piyasası olmaya devam etti. Sadece, MENA’nın en büyük kripto pazarı konumunu güçlendirmesine karşın, Türkiye’nin senelik %10,5’lik kripto işlem hacmi büyümesi, ülkenin ankete katılan altı ülke içinde son sırada yer almış olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca, para biriminin – sterlin – aşırı kıymetli olduğu söylenen Mısır’da, kripto para birimi işlem hacmindeki senelik (YoY) gelişme, incelenen dönemde %221.7’yi aştı. Mısır’da artan kullanımla ilgili olarak Chainalysis blogu şunları söylemiş oldu:

Mısır’ın büyüyen kripto para transferleri ve artan enflasyonist baskıların kesiştiği noktada bulunması, bu yıl MENA’nın tamamında niçin en süratli büyüyen kripto pazarı bulunduğunu açıklamaya destek oluyor. Temmuz 2021 ile Haziran 2022 içinde Mısır’daki işlem hacmi bundan önceki yıla nazaran üç katına çıktı.

Suudi Arabistan Krallığı, kripto para birimi işlem hacimlerinde bir sonraki en yüksek (%194.8) senelik büyümeye haiz MENA bölgesi ülkesidir. Krizden etkilenen Lübnan, senelik %120,9 gelişme ile üçüncü sırada içeriyor ve onu %120.8 ile Fas takip ediyor.

Taliban’ın Devralmasının Tesiri

Raporda, tabandan kripto benimsemede MENA lideri olan Afganistan’da, Taliban’ın Ağustos 2021’de devralması, ülkenin onchain aktivitesinde keskin bir düşüşe yol açtı. Afgan sakinlerinin Taliban’ın devralmasından ilkin “averaj bir ayda” aldıkları 68 milyon dolardan, ülke Kasım 2021’den bu yana ayda averaj 80.000 doların altında bir hacim görüyor.

Bu öykü hakkında düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bizlere bildirin.

Terence Zimwara

Terence Zimwara, Zimbabwe ödüllü bir gazeteci, yazar ve yazardır. Bazı Afrika ülkelerinin ekonomik sorunları ve dijital para birimlerinin Afrikalılara iyi mi bir kaçış yolu sağlayabildiği hakkında kapsamlı yazılar yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir